סידורים בחדר הילדים

מאת: שרית גושן-פנטי, מנכ"ל  "סידורים"

 

עוד:

תזונת ילדים בחופש הגדול

אימהות, קריירה ותזונה נכונה

אמא'לה, הילד לא רוצה לאכול

אני לא הסבתא, אני האמא..

תסמונת "מגיע לי!"

איבחון מתבגרים עפ"י כתב היד

רחיצת התינוק

יציבה לקויה ובעיות קשב וריכוז

שעת סיפור

להיות שלימה במקום מושלמת

אהבה בכל החושים

הנקה וצום בכיפור

היפוך עובר

לדבר עם המתבגרים שלנו

הנקה במקום ציבורי?

סטריפינג - הזכות לבחור

חרדות לידה?

אבא, אימא, קצת יותר לאט!

מי "סופר אמא"?

אימהות חורגת מגבולות הביולוגיה

הקורקינט של טולקין

בכי של תינוק - לא מה שחשבת

איך הוא לומד לבחור?

תרומת המשחק להתפתחות הילד

פער מיגדרי חדש

 

כיצד לאחסן בצורה מסודרת בגדים שאינם בשימוש? כיצד לשתף את הילדים בסידור החדר? כיצד, בעזרת קצת דמיון, יצירתיות ותושייה מוצאים מקום לכל הצעצועים? ומהם אביזרי הקסם של חדרי הילדים?

לקראת החופש הגדול, שרית גושן-פנטי, מנכ"ל  "סידורים" עושה לכם סדר בבלאגן.

 

תכנון חדרי הילדים וניצול חללים

מקום הוא משאב חיוני מאד בחדרי ילדים, ובפרט כאשר משכנים יותר מילד אחד בחדר. בחדר שמשמש כמה ילדים מומלצת מיטת קומותיים  שמשאירה מקום למשחק ולהכנת שיעורים. חדרי ילדים בד"כ עמוסים בספרים, צעצועים וכל מיני מתנות שסבא, סבתא, והורים עסוקים מעמיסים... לכן, חשוב ונכון לנצל את כל פינות החדר ומקומות חשוכים שלא חשבנו עליהם כפתרון איחסוני. נצלו את גובה החדר למידוף גבוה ולמרות שהילד עדיין לא מגיע לכל הגובה, אחסנו בגובה פריטים לשימוש עתידי או פריטים שאינכם רוצים שהילד ייקח בעצמו. בבואכם לתכנן את סידור החדר, חלקו את כל החפצים לנושאים. בובות, מכוניות, לגו, משחקי קופסא וכו'. נצלו את הרווח שנוצר מתחת למיטה והשתמשו בארגזים שקופים עם גלגלים. גלגלים מקלים על הוצאת הארגזים למשחק ולהחזרתו (וגם לעוזרת לא יהיה תירוץ שקשה להוציא). במקרה שישנן מגירות מתחת למיטה, גם שם ניתן לאחסן נעלים, משחקי קופסא, שמיכות חורף וקיץ וכל דבר בר אחסון.

מקום נפלא לאחסון הוא הרווח שבין הדלת לקיר – שם ניתן לתלות על הקיר או על הדלת (תלוי במתקן) מתלה "כיסים" לנעליים שעשוי מפלסטיק (ניתן למצוא ברשתות עשה זאת בעצמך ובאיקאה).

 

מתי הזמן הנכון להתחיל עם סדר בחדר הילדים?

מסתבר שמיד כשהתינוק הראשון מגיח הביתה. לאחר תקופה שבה לומדים מהם הצרכים ומהם ההרגליים שלהם נדרשים , ניתן "להעמיד" את החדר למבחן בעזרת השאלות הבאות:

כמה זמן מרגע שסידרנו את החדר הוא נשאר מסודר? כמה זמן לוקח לסדר ולארגן אותו מחדש? האם נעים לי כשאני נכנס לחדר?

אלו שאלות שצריכים לשאות את עצמם ההורים  כאשר מדובר בחדר תינוק. כאשר מדובר בחדר לילדים גדולים יותר, שכבר אחראים בעצמם (?) על סידורו, כדאי לשאול את השאלות ביחד עם הילד.

שאלתם? עניתם? התשובות לא משהו? דה גוד ניוז – את הכל ניתן לתקן, לסדר ולארגן ואפילו בקלות, יעילות ובמין משחק.  

עושים סדר בבלגן

אז מה עושים כשיש בלגן?איפה מתחילים?

הרצפה מזמן הפכה לארון בגדים ובמיטה לא ממש אפשר לישון מרוב בובות ומכוניות. הצילו! 

אז מה עושים? מסדרים יחד עם הילדים. מניסיוננו, ככל שילד משתתף פעיל  בסידור ובארגון החדר, כך הוא ישמור על הסדר בעתיד. ילדים יודעים טוב יותר איזה צעצוע לא כייף ומעצבן ואיזה ספר כבר מתאים לאחים קטנים. זוהי הזדמנות להעביר מסר של נתינה לאחרים שאין להם ולנסות ולמנוע תופעת אגירה עתידית...

סדרו יחד עם הילדים. הקשיבו להם, תנו להם להביע את עמדתם ותתפלאו כמה חכמים הקטנים האלה וכמה דברי טעם יוצאים מפיהם.

צרו מערכת חוקים בתחילת המשחק: מה שקרוע, מקולקל, חסר גלגלים, ידיים או ראשים, פאזלים חסרי חלקים וכו' ימצאו דרכם לאשפה. גם לעניים זה לא מתאים ולא נאה.

 

אחסון בגדים

הרעיון  של העברת בגדים מילד לילד הוא סוג של מסורת מקובלת, בפרט במשפחות מרובות ילדים. אבל, כמה שנים שומרים? מהו הפער הנכון בין ילד לילד שנותן את הלגיטימציה לעשות כך? שמירה תופסת מקום ואם הפער בין ילד אחד לשני הוא 4 שנים ויותר, צאו וחשבו כמה מקום כל זה יתפוס. המלצתנו היא לשמור רק פריטים איכותיים במיוחד שנמצאים במצב מצוין. ו... כאלה שיש לנו סנטימנטים אליהם. כל מה שמוכתם, עם "גולגלך" ולא נראה טוב, שחררו לחופשי.

טיפ לאחסון בגדי תינוק שהרגע נעשו קטנים: שימרו באופן קבוע ארגז קרטון או פלסטיק מתחת למיטת התינוק. בכל פעם שתמדדו לתינוק בגד שאופס הפך קטן, הכניסו אותו לארגז, בצירוף כדורי ריח המונעים עש. הקפידו לרשום על הארגז את גיל התינוק (מהרגע שהבגד הפך קטן עליו) ואת העונה. לדוגמא:  חורף, 6 חודשים. כשהארגז יתמלא, אל תשכחו לרשום שוב מה הגיל עכשיו ומהי העונה. ככה לכשייוולד התינוק הבא, זה פשוט וקל יודעים בדיוק למה זקוקים ומתי.

 

למה לא לארוז בשקיות ניילון?

  • ניילונים "נוזלים" ומתוך שכך, תופסים יותר נפח בארון.

  • אי אפשר לערום אותם במסודר זה על גבי זה.

  • ניילון זה לא "ירוק".

  • קרטונים וארגזים ניתן למצוא בשלל צבעים, מה שמוסיף ססגוניות ושיק לחדר הילדים.

 

ועכשיו, כשהחדר מסודר ומאורגן נשאר רק להחליט מי היום יקריא את הסיפור שלפני השינה. 

 

קראו עוד:

סדר בבית – טיפים ומאמרים

 

 

______________

תגובות: הגיבי על הכתבה                              מעניין? שילחי לחברה   

 

 

__________________________________________