חינוך בלי חומות

מאת: נורית קנטי

עוד:

תזונת ילדים בחופש הגדול

אימהות, קריירה ותזונה נכונה

אמא'לה, הילד לא רוצה לאכול

אני לא הסבתא, אני האמא..

תסמונת "מגיע לי!"

איבחון מתבגרים עפ"י כתב היד

רחיצת התינוק

יציבה לקויה ובעיות קשב וריכוז

שעת סיפור

להיות שלימה במקום מושלמת

אהבה בכל החושים

הנקה וצום בכיפור

היפוך עובר

לדבר עם המתבגרים שלנו

הנקה במקום ציבורי?

סטריפינג - הזכות לבחור

חרדות לידה?

אבא, אימא, קצת יותר לאט!

מי "סופר אמא"?

אימהות חורגת מגבולות הביולוגיה

הקורקינט של טולקין

בכי של תינוק - לא מה שחשבת

איך הוא לומד לבחור?

תרומת המשחק להתפתחות הילד

פער מיגדרי חדש

 

אם אתם הורים או אנשי חינוך ודאי שמתם לב בשנים האחרונות לנוכחותו ההולכת וגוברת של החינוך האנתרופוסופי בנוף מוסדות החינוך האפשריים לילדיכם. החינוך האנתרופוסופי, בדומה לחינוך הדמוקרטי, מציע חלופה אמיתית לחינוך הממלכתי, שהורים כה רבים מוצאים בשנים האחרונות כבלתי ראוי, בשל האווירה מתלהמת משנה לשנה, הניכור ביחס לתלמידים ומיקוד היתר בהישגים המנטאליים.

 

כהורים מודעים אנחנו מעוניינים לצור עבור ילדינו ילדות רכה, זורמת ונעימה ככל האפשר, כדי לסייע להם לבטא את מי שהם באמת וליהנות ממלוא הפוטנציאל שלהם כבר בגיל צעיר. אנחנו רוצים להעניק להם אפשרות לחיות במרחב המעורר את סקרנותם הטבעית ואת כושר הלמידה הטבעי שלהם. אנחנו שואפים שילדותם תהיה רוויה  ימצאו בו אושר, תמימות, חוויות עשירות של כייף ושל למידה.

 

גן שלנו מה נחמד הוא 

זה מתחיל כבר מהגן. גן אנתרופוסופי נראה ומרגיש אחרת לגמרי מגן רגיל. מהבחינה הויזואלית. גן אנתרופוסופי יעיד על צניעות מרחיקת לכת:  הקירות חשופים כמעט לחלוטין, אין לוחות מלאים בגירויים אך לעומת זאת תמצאו בו המון קוביות עץ, בדים ובובות נטולות פרצוף. איפה משחקים מפלסטיק? רובוטריקים? פאוור ריינג'רים? ולמה כל כך שקט כאן? מה, הילדים רואים וידיאו?

 

ממש לא. הילדים עסוקים בגירוף נמרץ של החצר או עוזרים לגננת להכין את ארוחת הבוקר או הצהריים. הכל מתרחש מאוד בשקט. הרבה מהפעילות בגן קוראת מעצם החיקוי של האדם המבוגר: הגנן. אנשי הצוות של הגן לא מבקשים מהילדים להשתתף בפעילות או לבוא ולעזור, אלא נותנים לפעולת הלמידה המצויה בטבעיות בילדים בגיל הזה לקרות מעצמה.

 

הדגש הוא על העולם הפנימי של הילד. על היכולת שלו לדמיין, להביא מתוך עצמו ולא רק בעזרת גירויים שנכפים עליו מן החוץ. הגנים ובתי הספר של הזרם האנתרופוסופי משופעים בחומרים טבעיים. החל מבדים במרקמים שונים, וכלה בקוביות עץ בגדלים ובתצורות שונות המתפקדות על תקן של מכוניות, כלי אוכל, או מברשות לשיער, בהתאם לתפקיד שמייעד להם הילד המשחק.

 

תופעה עם סתירה פנימית 

מה שמוזר בתופעת התפשטות הזרם האנתרופוסופי היא הרקע, הסביבה הפיזית והאנרגטית שבתוכה הוא עולה ופורח: דווקא בעידן הישגי כל כך כמו זה שבו אנו חיים, שבו הורים מאיצים בילדיהם להיות טובים ולהבטיח את עתידם, דווקא בעולם טכנולוגי, אלקטרוני וחומרני שכזה, עולים ופורחים מוסדות המעודדים חשיבה עמוקה, הקשבה ללב ודיבור על רגשות על פני חלומות על כיבוש העולם ולימודים בחו"ל.

 

בבתי הספר האנתרופוסופיים אין מבחנים, אין ספרי לימוד או מערכי שיעור מובנים, אין וידאו או מחשבים (לפחות עד כיתה ט') . מחצית מזמנם של ילדי היסודי (עד כיתה ו') עובר בסדנאות למלאכות יד ולאומנויות כמו עץ, ברזל, נפחות, קליעת סלים מנצרים, תפירה, סריגה, ציור, או קדרות ובקיצור: זהו מקום המפתח את הכישורים המוטוריים הפיזיים והרגשיים ולוא דווקא את היכולות המנטאליות.  

 

מורים עם תחושת שליחות

תפיסתו של איש החינוך האנתרופוסופי שונה בתכלית מהתפיסה הרווחת בחינוך הממלכתי. ראשית כדי להיות מורה בזרם האנתרופוסופי נדרשת לך הכשרה מקיפה (4 שנים אקדמיות) שבמהלכן עובר המחנך העתידי תהליך ארוך של גילוי עצמי ומודעות. אין פלא אפוא כי ההורים השולחים את ילדיהם לבתי ספר אנתרופוסופיים מדווחים על  יחסים חמים וחבריים בין המורים לתלמידים ועל כך שהמורה רואה בעצמו מכוון, מדריך, אדם שמציע דרך ולווא שואף לשפוך ידע סגור וחתום בצורה פרונטאלית.

 

אלטרנטיבי אך עם מסגרת

סיבה נוספת לפופולאריות של החינוך האנתרופוסופי, או בשמו הנוסף: שיטת וולדורף, היא היותו שייך לזרם הממלכתי. כלומר הוא מוכר על ידי משרד החינוך ונהנה מתמיכות כספיות, למרות שחלק ניכר מהפעילות ממומן עדיין על ידי ההורים.

בשל היותו שייך לזרם הממלכתי הוא עוקב למעשה אחר תוכניות משרד החינוך ורק יוצר עבורם דרכים שונות ללימוד ולהעברה של התכנים. עובדה זו גורמת לכך שילדים, אשר רוצים בשלב כלשהו לעבור מהחינוך האנתרופוסופי לחינוך הרגיל (למשל כדי לעשות בגרויות) יכולים לעשות זאת בקלות יחסית. הפערים בחומרי הלימוד הם מישניים בלבד וניתנים להשלמה תוך זמן קצר. 

______________

תגובות: הגיבי על הכתבה                              מעניין? שילחי לחברה   

 

 

__________________________________________