חשבון נפש משפחתי

מאת: בת חן סולמי

 

 

עוד:

חינוך ללא חומות

תזונת ילדים בחופש הגדול

אימהות, קריירה ותזונה נכונה

אמא'לה, הילד לא רוצה לאכול

אני לא הסבתא, אני האמא..

תסמונת "מגיע לי!"

איבחון מתבגרים עפ"י כתב היד

רחיצת התינוק

יציבה לקויה ובעיות קשב וריכוז

שעת סיפור

להיות שלימה במקום מושלמת

אהבה בכל החושים

הנקה וצום בכיפור

היפוך עובר

לדבר עם המתבגרים שלנו

הנקה במקום ציבורי?

סטריפינג - הזכות לבחור

חרדות לידה?

אבא, אימא, קצת יותר לאט!

מי "סופר אמא"?

אימהות חורגת מגבולות הביולוגיה

 

ראש השנה בפתח, הימים הארוכים אט אט מתקצרים, ריחות וצבעים של סתיו באוויר ואיתם מביאה הרוח את כל השאלות המאפיינות התחלות חדשות... "חשבון נפש" – האם הוא קורה רק בתחילת השנה העברית? האם רק לדתיים יש גישה אל הלך הרוח הזה?  מה החשיבות בקיום חשבון הנפש והאם לילדינו יכול להיות בו חלק? האם יהיה נכון לשתף את ילדינו בשאלות ובתשובות קיומיות, או שמא כדאי לחסוך מהם את העניין עד שיגיעו ליום שבו יצטרכו להתחשבן עם עצמם?

 

חשבון נפש – מי אני, מה אני?

חשבון נפש, הוא תהליך חשוב מאוד בהתפתחותו של כל אחד מאיתנו ובעצם, מאפשר לנו להסיק מסקנות ממצבים בהם ניצבנו בעבר, לטוב ולרע, וללמוד מכך לעתיד. חשבון נפש הוא מצב נפשי עמוק של התכנסות, בדיקה, סליחה ותפילה. וככזה, הוא בפירוש לא תהליך שקורה רק בתחילת שנה (האזרחית או העברית). לעתים מתרחש חשבון נפש דווקא ביום ההולדת, ביום הנישואין או בכל מאורע, המסמל עבורנו סגירה או פתיחה של פרק בחיים... הוא יכול לשמש אותנו להגדרת מטרות חיינו או להסקת מסקנות מציפיות שנכזבו או כישלון שחווינו. לכן, מדובר בתהליך נפשי שהיהדות מספקת לו במה להתרחש, אולם במהותו הוא אינו דתי. הוא גם אינו קשור למגדר או לגיל.

 

חשבון נפש הוא, בעצם תהליך שמאפשר לנו להכיר את עצמנו טוב יותר. במובן הזה - מה יכול להיות טוב יותר מלהעניק לילדינו כלים להכיר את עצמם, להגדיר את רגשותיהם ותחושותיהם כבר בגיל צעיר? חשבו על מספר הפעמים שאמרתם לעצמכם במהלך החיים: "הלוואי שמישהו היה אומר לי את זה כשהייתי ילד"? פעמים רבות ישנה נטייה להגזים בהתייחסות ילדותית לילדינו ובהסרת האחריות מהם. אולם, במקרים מסוימים נדמה כי  מחובתנו כהורים, ללמד אותם לקחת אחריות על רגשותיהם, ומעשיהם וללמוד להתבונן על חייהם ללא שיפוט וללא רגשות אשם. אחרי הכול, ילדים הם מבוגרים פוטנציאליים ותפקיד ההורים הוא להכין אותם לחיים האמיתיים – למציאות!! ואין נעשה זאת? על ידי כך שנלמד בעצמנו את השפה ונביא אותה אל הדיאלוג עמם.

 

מה הם בכלל מבינים...?

כאמור, למבוגרים ישנה נטייה ש"לא לסבך" את הילדים יותר מדי ובכך, הם מסירים מעליהם את האחריות. במקרים רבים הם מונעים מהם התמודדות בדיוק במקום שיכול היה להצמיח אותם מבפנים ולהרחיב את יכולת ההתמודדות שלהם. עלינו, המבוגרים לפשט עבורם סיטואציות על מנת לסייע להם להבינן בדרכם. אולם חשוב להימנע מלחשוב עבורם ולהגיע למסקנות בשבילם. אם אתם עדים למריבה בין שני ילדים ומנסים לתווך ביניהם, נסו להשתמש בשאלות שיקדמו את השיח בין שני הילדים ולא להכניס מחשבות וכוונות לפיהם כגון: "הוא לא התכוון" או "הוא מבקש סליחה, נכון"?

 

לנושא של עצמאות המחשבה והחופש לבחור קיים מקום של כבוד בתהליך של חשבון נפש. עד כמה היינו נאמנים לעצמנו כאשר פעלנו ועד כמה פעלנו על מנת לרצות אחרים או לעשות עבורם את החיים נוחים? כאשר אתם מלמדים את ילדיכם לשאול שאלות ו/או להגיע למסקנות בתהליך של חשבון נפש, עליכם להבין כי ייתכן שהוא ילמד מהסיטואציה דבר אחר לחלוטין ממה שאתם מנסים ללמד אותו... שהרי שני אנשים יכולים לבצע חשבון נפש על אותה סיטואציה ולהגיע למסקנות שונות לגמרי! במקרה כזה יש מקום לבדיקה מצידכם, או הצעת מסקנה אלטרנטיבית לילד, אולם אינכם יכולים להגיש לו את המסקנה שאתם רציתם שיגיע אליה.

 

העצמה והגשמת חלומות

לסיכום, ימות הסתיו הם תקופה נפלאה לכינוס של ישיבה משפחתית שתעלה את כל הקשיים והאתגרים שעמם מתמודדים בני הבית: בגן, בבית הספר, בהכנה לבגרויות, או בעבודה. ככלל, שיחה כזו יכולה להיות הזדמנות מבורכת לשתף גם בתקוות שהתנפצו, באכזבות שחווינו או בקשיים. ייתכן כי בשגרת החיים לא ימצא ילדכם אומץ או הזדמנות להגיד לכם כמה קשה לו שאתם נעדרים מהבית לשעות ארוכות בעבודה או כמה הוא מתגעגע כאשר אתם נעלמים לנסיעות עסקים בחו"ל. ייתכן ששיחה כזו תאפשר לכם להגיד בשקט וללא תרעומת שאתם זקוקים ליותר עזרה מצידם כדי לשמור על בית מסודר, או להסביר מדוע לאחרונה אתם מסרבים יותר ויותר לכל מה שקשור בהוצאה כספית. הילדים שלנו ממילא קולטים הכל ולא משנה כמה נתאמץ להסתיר מהם...

 

אם תשכילו לסגל לעצמכם פגישה שבועית או חודשית שכזו עם כל בני הבית תגלו כי התקשורת והאוירה בבית משתפרים בצורה משמעותית. ייתכן שתגלו שהם רוצים יותר זמן אתכם, יותר טיולים, יותר עזרה בשיעורי הבית... הכינו מסמך רשמי של מסקנות לשנה החדשה וצאו לדרך!! תהליך זה, יקרב אתכם ויגרום לילדיכם להרגיש שאכפת לכם מדעתם. מהר מאוד תגלו שילדיכם מעורבים בהחלטות החדשות ומגלים יותר מעורבות ואכפתיות בבית. ושתהיה שנה טובה לכולנו!!

 

תגובות: הגיבי על הכתבה                              מעניין? שילחי לחברה   

 

שלום,
איני נוהגת בדרכ להגיב על כתבות באינטרנט אך כתבה אחת במיוחד משכה את תשומת ליבי.
כתבה הנקראת חשבון נפש משפחתי מאת בת חן סןלמי.
מאוד נהנתי מהכתיבה הקולחת והברורה לקריאה, הן למבוגרים והן לצעירים.
כן ירבו כותבות וכתבות מסוג זה.
יישר כוח
קרן מטלון

__________________________________________