רכיבה טיפולית

מאת: אדם רוטברד

 

עוד:

חינוך ללא חומות

תזונת ילדים בחופש הגדול

אימהות, קריירה ותזונה נכונה

אמא'לה, הילד לא רוצה לאכול

אני לא הסבתא, אני האמא..

תסמונת "מגיע לי!"

איבחון מתבגרים עפ"י כתב היד

רחיצת התינוק

יציבה לקויה ובעיות קשב וריכוז

שעת סיפור

להיות שלימה במקום מושלמת

אהבה בכל החושים

הנקה וצום בכיפור

היפוך עובר

לדבר עם המתבגרים שלנו

הנקה במקום ציבורי?

סטריפינג - הזכות לבחור

חרדות לידה?

אבא, אימא, קצת יותר לאט!

מי "סופר אמא"?

אימהות חורגת מגבולות הביולוגיה

 

כבר ידוע שהכלב הוא החבר הטוב ביותר של האדם. רבות כבר נאמר על פשר היחסים בין החיה לאדם, והסגולה שבמערכות יחסים חבריות שכאלה – המגע, ההתמסרות של החיה ואליה, והתחושה שמאחורי הפרווה והזנב נמצא יצור שמבין אותנו, בכל הגה ומשפט. נדמה כי תחושות אלה מועצמות עוד יותר כאשר מדובר בקשר עם סוסים.

 

רכיבה טיפולית על סוסים נתגלתה כמועילה כבר ב-1777 בכל הקשור לנשימה. במהלך שתי מלחמות העולם טופלו חיילים רבים ברכיבה טיפולית לשיקום מנזקי הקרבות. אולם בשנים האחרונות צובר התחום תאוצה כאפיק טיפולי לציבור הרחב או לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים.

 

טיפול ושיקום באמצעות רכיבה וטיפול בסוסים התגלה כמחולל פלאים בכל הקשור לריפוי ילדים, מתבגרים או מבוגרים בעלי לקויות מנטאליות כגון אוטיזם פיגור ברמות שונות וגם במוגבלויות פיזיות מולדות כגון שיתוק מוחין. גם בעיות חברתיות או קושי ליצור קשרים עם אנשים עשויות להיפתר על ידי רכיבה טיפולית אשר מאפשרת יצירת קשר בלתי אמצעי עם הסוס.

 

טיפול ומגע ישיר עם הסוס

ראשית חשוב לזכור – לא כל חוות סוסים היא גם חווה טיפולית. כדאי לבדוק כמה וותיקה החווה המציעה רכיבה טיפולית, מה מספר המטופלים הנעזרים בה, ומה רמת המדריכים והשירותים המוצעים. אנשי מקצוע של בתחום ממליצים להירשם רק במקומות שתחום עיסוקם הראשי הוא רכיבה טיפולית.

 

יתרונותיה של הרכיבה הטיפולית

"רכיבה טיפולית" מתייחסת הרבה מעבר לרכיבה עצמה. המטופל נדרש לעבוד עם הסוס ולטפל בו: להאכיל, לנקות את גופו ואת המכלאה ולדאוג לבריאותו. למעשה: המטופל יוצר קשר ישיר עם הסוס ומרחיב את יכולותיו הרגשיות להיות קשוב לצרכים של האחר. סירוק, ניקיון, ואף הדרכת החיה בביצוע תרגילים שונים באורווה.

 

המגע האישי עם הסוס, ללא רגשי דחייה מסוימים,  מקדמים את בריאותו הנפשית של המטופל ואף תורמים לשכלול יכולתו הפיזית. הרכיבה עצמה נחשבת לפעילות מוטורית מורכבת, הדורש ריכוז ושיווי משקל ובך היא מסייעת לאחזקת הגוף ולמוטוריקה של המטופל.

 

סוד הריפוי של סוסים

אחד האלמנטים שהופכים את הסוסים לבעלי סגולות ריפוי היא קבלתם את הרוכב ללא תנאים מוקדמים. סוסים אינם מבחינים אם הרוכב הוא נכה או אוטיסט או בעל חברת היי-טק. החיבור האנרגטי בינם ובין האדם הרוכב עליהם הם שמקנים למטופל תחושה של שייכות – דבר שהרבה יותר קשה ליצור או להרגיש במערכות יחסים עם בני אדם. מדובר בחוויה רב שכבתית: הטיפול בסוס ברמה הפיזית, יצירת הקשר הנפשי עמו ולימוד הרכיבה המאפשרת למטופל לצאת לטיולים רבים בין פארקים ושדות וקבל בעוצמה גם ברכת הריפוי של הימצאות בחיק הטבע. עבור רבים מהמטופלים ברכיבה טיפולית זוהי חוויה עצמתית ביותר.

 

אגב, יותר ויותר מטופלים ללא נכות או בעיה כלשהי בוחרים להתנסות ברכיבה טיפולית בדיוק מאותן סיבות המביאות אנשים בעלי מוגבלות מוכחת. נדמה כי גם הם מבינים שזוהי דרך נפלאה להעלאת המודעות העצמית ולקידום אישי.

 

ממודעות עצמית ועד להתפתחות רוחנית

עד עכשיו דיברנו באופן כללי על הסגולות, כעת נסתכל על הכול ברזולוציה מעט יותר גדולה. עצם העובדה שעל כל תנועה קטנה של המטופל (משיכה, הזזה של הסוס) מגיעה  תגובה מצד הסוס – בין אם זו סנקציה או אהבה, גורמת למטופל להבין את החשיבות של כל מהלך שלו ובכך תורמת להגברת המודעות עצמית והאחריות האישית.

 

הסוס תמיד יגיב אליך. לעולם לא יקרה מצב שבו לא תתקבל תגובה על מעשה של הרוכב. לכן, כשכל תנועה קטנה גוררת תגובה אחרת, הרכיבה הטיפולית עוזרת בהבנת הקשר הישיר שבין מעשה לתגובה. נדמה שזהו שיעור שלא תוכלו לקבל בהרבה מקומות אחרים.

 

הנטייה של חיות להיות לעיתים בלתי צפויות ולעשות תנועות פתאומיות, מעמידה את המטופל במצב של התמודדות גם עם פחדים ולחצים. אולם היתרון הוא שהמפגש עם הסוס מלווה כל העת על ידי מבוגר אחראי, תומך ואוהב: מדריך או הורה. המטופל ילמד שלעיתים אין הוא יכול לשלוט על כל מה שקורה מסביבו, ומכאן גם להאשים את עצמו על כל מצב וסיטואציה. שיעור חשוב לחיים.

 

 מחיר שווה לכל כיס

חצי שעה פרטית של רכיבה טיפולית עולה בין 100₪ ל-150₪ . במסגרת קבוצתית המחיר נמוך משמעותית: בין 80-100 ₪. כיום, חלק מהשיעורים מסובסדים ע"י קופת החולים ועולים כ-40₪ בלבד.

 

 

תגובות: הגיבי על הכתבה                              מעניין? שילחי לחברה   

 

 

__________________________________________