רוצים לצלוח בשלום את גיל ההתבגרות של ילדיכם?

היסודות צריכים להיבנות כבר בילדות

   מאת: עפרה ליאור, מדריכה ומאמנת הורים

 

 

עוד:

הורות עכשווית

להיכנס להריון - לא משחק ילדים

חינוך ללא חומות

תזונת ילדים בחופש הגדול

אימהות, קריירה ותזונה נכונה

אמא'לה, הילד לא רוצה לאכול

אני לא הסבתא, אני האמא..

תסמונת "מגיע לי!"

איבחון מתבגרים עפ"י כתב היד

רחיצת התינוק

יציבה לקויה ובעיות קשב וריכוז

שעת סיפור

להיות שלימה במקום מושלמת

אהבה בכל החושים

הנקה וצום בכיפור

היפוך עובר

לדבר עם המתבגרים שלנו

הנקה במקום ציבורי?

סטריפינג - הזכות לבחור

חרדות לידה?

אבא, אימא, קצת יותר לאט!

מי "סופר אמא"?

אימהות חורגת מגבולות הביולוגיה

 

ריבוי מקרי האלימות בקרב בני נוער העלה שוב לכותרות את בעיית הביטויים השליליים של גיל ההתבגרות. הקושי של מערכת החינוך להתמודד עם התלמידים כבר הפך באחרונה לנושא למערכונים בטלוויזיה שהיו משעשעים אותנו בודאי הרבה יותר, אלמלא הם היו מזכירים יותר מדי את המציאות.

 

המרד האופייני לגיל ההתבגרות הוא חלק בלתי נפרד מתהליך הגדילה אך ניתן לצמצם את חריפותו ואת הגילויים השליליים על ידי יצירת מערכת יחסים בריאה עם הילדים החל מגיל צעיר ביותר כשהם עושים את השלבים הראשונים בהבנת העולם שסביבם.

 

לא אחת אנו נרתעים מלהגביל את ילדנו ונזהרים מהשימוש במילה  "לא". זה יכול לנבוע מזיכרונות ילדות לא נעימים שלנו כהורים , והרצון שהילדות של ילדנו  תהיה נטולת "טראומות" ושונה והכמיהה הבסיסית להימנע מעימותים ולהיות אהובים על ידי ילדנו .

 

גידול ילד ללא גבולות עלול להיות הרסני. הגבולות מאפשרים ביטחון ומלמדים את הילד שהוא אינו יכול לעשות ככל העולה על רוחו, שיש מחיר לחריגה מהכללים ויש מבוגר אחראי שאפשר לסמוך עליו.

 

יש שנוקטים במדיניות קיצונית הפוכה ומרבים באיסורים ועונשים. גם הגזמה בכיוון הזה אינה טובה ועלולה להביא לפריקת עול בהמשך.

 

היסוד של מערכת יחסים טובה עם הילד הוא בכבוד: לתת לילד ולרצונותיו כבוד וללמדו מהו כבוד הדדי. כמו כן יש בהחלט מקום לדרוש עשייה הן במשימות בית הספר והן במשימות הבית בהתאם לגיל וליכולתו של הילד .

 

הקניית תחושת הערך לילד באה לידי ביטוי במישורים רבים: שיחה על הנושאים שמעסיקים אותו והקשבה אמיתית שאינה מניפולטיבית להשגת מטרות שונות או ביקורתית, להיות סקרן באמת לעולם של הילד ולהתפתחותו, להתעניין בחברים ובתחביבים אך עם רגישות בלי "לדחוף את האף" לנושאים ותחומים שהוא מעדיף לשמור לעצמו.

 

תפקידנו כהורים אינו רק להאכיל, להסיע, להעניק ביטחון ולדאוג לשאר הצרכים הביטחוניים, אלא גם להעביר את ה"אני מאמין" הערכי שלנו לא רק במילים אלא גם במעשים, דוגמה אישית ותגובה מהירה ונחרצת על כל התנהגות לא ראויה של הילד. 

 

הדרך הטובה ביותר לעצב את מערכת היחסים עם הילד היא לחשוב עליו כבר מהשלב הראשון כעל מבוגר. חשבו כיצד הייתם רוצים שהיחסים שלכם עימו יראו כשהוא יהיה בוגר והתחילו בכך כבר היום. צרו מצב שבו הילד חש בנוח לבוא אליכם לשתף, להתייעץ ולבקש עזרה.

 

_________

מידע נוסף ויעוץ ניתן לקבל מעפרה ליאור בטלפון: 050-5569098

או בדואר האלקטרוני: ofra@global-ivf.com

 

תגובות: הגיבי על הכתבה                              מעניין? שילחי לחברה   

 

 

__________________________________________