מיניות אחרי הלידה

   מאת: ריקי דינר לוי

 

 

עוד:

לצלוח את גיל ההתבגרות

הורות עכשווית

להיכנס להריון - לא משחק ילדים

חינוך ללא חומות

תזונת ילדים בחופש הגדול

אימהות, קריירה ותזונה נכונה

אמא'לה, הילד לא רוצה לאכול

אני לא הסבתא, אני האמא..

תסמונת "מגיע לי!"

איבחון מתבגרים עפ"י כתב היד

רחיצת התינוק

יציבה לקויה ובעיות קשב וריכוז

שעת סיפור

להיות שלימה במקום מושלמת

אהבה בכל החושים

הנקה וצום בכיפור

היפוך עובר

לדבר עם המתבגרים שלנו

הנקה במקום ציבורי?

סטריפינג - הזכות לבחור

חרדות לידה?

אבא, אימא, קצת יותר לאט!

מי "סופר אמא"?

אימהות חורגת מגבולות הביולוגיה

 

תפיסת מיניות מהי?

נהוג לומר על אישה שהיא מינית, משדרת או לא משדרת מיניות וכיו"ב. בתיאורים אלו אנו משייכים את המיניות לאישה ולאופייה בלבד, עם זאת מיניות זו מורכבת בעיקר ממרכיבים חברתיים - מהחינוך עליו גדלה, מהתקופה בה היא חייה, מהחברה אליה היא משתייכת.

כך לדוגמא אישה שגדלה בבית חילוני, במאה ה- 21 תתפוס אחרת את מיניותה מאשר אישה שגדלה בבית דתי-שמרני בשנות הארבעים של המאה הקודמת.

 

בנוסף, תפיסת סמל היופי הנשי משתנה מתקופה לתקופה. כך, אישה דשנה שהרגישה מינית בתקופת הרנסאנס, מרגישה אחרת כיום. כמעט ואין זה משנה כיצד מרגישה האישה עם עצמה, ברגע בו היא נדרשת להוכיח את מיניותה הדשנה כיום, הרי שהיא מרגישה כמו מסגרת בנקאית של צ'קים ללא כיסוי.

 

ההבדלים בין התקופות השונות אינם זניחים. הם מתווים את תפיסת המיניות לאורך שנים, ואת תפיסת הגוף הנשי לרבות התהפוכות שיעבור בחייו. המהפך החשוב מכולם אולי קשור לרגע בו הגוף הנשי-מיני הופך לגוף האמהי, לרבות איבריו האיטימיים ההופכים כלי הזנה לתינוק שזה עתה נולד. כל תפיסת הגופניות משתנה ועימה תפיסת המיניות. העולם נחצה לשניים, מיניות לפני הלידה ולאחריה. במאמר זה אסקור את תפיסת המיניות ומרכיביה, דבר שיאפשר לנו לחקור לעומק את השתנותה לאחר הלידה.

 

מיניות לפני הלידה

כשאישה נכנסת למיטה היא מכניסה לתוכה 3 זהויות/תפיסות - את התפיסה החברתית באשר למיניות וסמל יופי, את מצבה הפיסיולוגי - קרי גוף צעיר/זקן/נכה וכדומה, ואת התפיסה העצמית באשר לגופה ונשיותה. המאבק בין השלושה תמידי. אישה מינית היא זו המצליחה לשלב בין שלושת הזהויות ולהנות ממין טוב לצידן. באותה הקבלה למערכת הבנקאית מדובר באישה שלצ'קים שלה תמיד יש כיסוי.

 

בטרם הלידה הגוף הנשי נתפס בעיקר כמיני. משחר התבגרותנו למדנו שהגוף הנשי הוא כלי, לטוב ולרע. גוף זה נתפס באופן ישיר, הן אצל גברים והן אצל נשים, כגוף מיני. לאחר הלידה תפקידו משתנה ועם השתנות זו אף תפיסתו. הגוף הופך להיות גוף אמהי, וגוף זה נכנס למיטה בצורה אחרת לגמרי.

 

נשים

נשים רבות חובקות באהבה את הגוף האמהי, עד כדי כך שחביקה זו לעיתים מנטרלת כל זהות אחרת שהייתה קיימת טרם הלידה. מבחינתן מדובר כרגע בגוף, שללא קשר למידותיו, שייך לתינוק. האיבר המיני הבולט – קרי שדיה של האישה הופכים להיות למעשה איבר הזנה לתינוק. נשים רבות אינן מהססות לחשוף את שדיהן בפומבי היות והנקה היא דבר טבעי, מה שלא היו עושות קודם לכן כאשר השד עוד נחשב כאיבר מיני. מנגד, ובמקרים קיצוניים, הן מתקשות לחשוב על מין ו/או נגיעה בשדן מצד בעליהן היות והוא כמעט 'מחלל' את מקום הקדושה של התחברות האם עם התינוק. הגוף שחיבר בעבר בין האישה לבעלה באקט אינטימי של אהבה, מחבר כעת בינה לבין התינוק והבעל נדחק הצידה. יחד עמו המיניות.

 

נקודת הקיצון השנייה במיניות לאחר לידה, נוגעת לתפיסת הגוף המשתנה. ישנן נשים אשר לא מצליחות לחזור לגזרתן הישנה. דבר, המעורר תחושות של כעס, עד כדי סלידה עצמית מהגוף החדש. במקרים כאלו אף אם יש רצון לחזור למיניות תקינה עם בן הזוג, הרי שהיא מתקשה לבוא לידי מימוש בשל תחושת הכלימה האישית. כאשר אישה כזו נכנסת למיטה היא מאפשרת לתפיסת הגוף החברתית לנצח, כשהיא מבינה כי כבר לא תעמוד בקריטריונים החברתיים של סמל יופי נשי.

 

בנוסף נשים רבות מרגישות כי אין זה יאה לקיים יחסי מין כאשר התינוק בחדר, דבר המגביר את הריחוק המיני בין בני הזוג. מקרי קיצון אלו גורמים למיניות של בני הזוג להיות בירידה מתמדת עד כדי חוסר קיום מוחלט.

 

בקוטב השני נמצאות נשים שעצם הלידה מעוררת בהן תחושת קרבה ואהבה גדולה מאי פעם כלפי בני זוגם, ההופכים להיות אבות תינוקותיהן. במקרים אלו הצורך בקרבה אינטימית עם בן הזוג עולה, ולצידה המיניות האישית והזוגית.

 

גברים

גברים רבים מתאהבים בגוף האמהי, ובאישה שהפכה להיות אם ילדיהם. במקרה זה הצורך בקרבה אינטימית עולה ואם הוא פוגש באישה החשה תחושות דומוות הרי שהמיניות של בני הזוג נמצאת בשיא פריחתה.

עם זאת, אצל מרבית הזוגות מתרחש תרחיש שונה. היות ולאחר הלידה הופכים האם והתינוק למרכז תשומת הלב והבעל נדחק הצידה. הדחקות זו מחלחלת אל התחום המיני. לרוב מחכה הבעל לאישור מבת זוגתו באשר להתקרבות מינית ומגע מיני עם גופה. בנוסף, גברים רבים חוששים להזיק באיזה שהוא אופן לאותו גוף. החשש מגיע גם כאשר מדובר בלידות רגילות- בהן החשש לאחריהן הוא מחדירה ואגינלית, וגם כאשר מדובר בניתוח קיסרי- שבו החשש הוא מיצירת עומס על הצלקת הטריה בגוף האישה.

 

מה לעשות?

הגוף המשתנה, העייפות המרובה ועצם ההפיכה למשפחה בפעם הראשונה משנים את התפיסות העצמיות והזוגיות ובכללותן את התפיסות המיניות ויחסי המין עצמם.

הדבר החשוב ביותר הוא לדבר על הדברים, על מנת שלא יקבלו פרשנות שונה אצל מי מבני הזוג. כך לדוגמא במידה ולא יוסבר חששו של הגבר מחדירה לאחר הלידה, הוא עלול להתפרש אצל האישה כדחייה אישית ולא כדאגה.

 

הנקודה המרגיעה היא שהכל בסופו של דבר, בא על פתרונו. כלל בני הזוג שהכרתי בסדנאות שהעברתי חזרו לקיים יחסי מין מלאים ומוכרים כפי שהיו להם טרם הלידה ואף טובים יותר.

 

מאחלת לכם מין פורה ומהנה.

 

ריקי לוי דינר

מאמנת אישית וזוגית

מנחת סדנאות תמיכה לאחר לידה

 

תגובות: הגיבי על הכתבה                              מעניין? שילחי לחברה   

 

 

__________________________________________