אמא, משעמם לי! איך להתמודד עם שעמום של ילדים

מאת: ציפי ב.

 

 

עוד:

מיומנה של דולה

טיפול במחלה נגיפית בפה ע"י חלב עיזים

לצלוח את גיל ההתבגרות

הורות עכשווית

להיכנס להריון - לא משחק ילדים

חינוך ללא חומות

תזונת ילדים בחופש הגדול

אימהות, קריירה ותזונה נכונה

אמא'לה, הילד לא רוצה לאכול

אני לא הסבתא, אני האמא..

תסמונת "מגיע לי!"

איבחון מתבגרים עפ"י כתב היד

רחיצת התינוק

יציבה לקויה ובעיות קשב וריכוז

שעת סיפור

להיות שלימה במקום מושלמת

אהבה בכל החושים

הנקה וצום בכיפור

היפוך עובר

לדבר עם המתבגרים שלנו

הנקה במקום ציבורי?

סטריפינג - הזכות לבחור

חרדות לידה?

אבא, אימא, קצת יותר לאט!

מי "סופר אמא"?

אימהות חורגת מגבולות הביולוגיה

 

כהורים לילדים קטנים אנו חשופים למשפט השגור בפי ילדנו, ובו אנחנו נתקלים חדשות לבקרים, "אמא, משעמם לי". המשפט השגור מופיע אצל כל אחד בתדירות משתנה, אינו תלוי זמן, לוקיישן או סיטואציות ויכול להישמע בבית, בחצר, אצל חברים ואפילו בעת בילוי משפחתי במלונות בתל אביב.

 

תופעת ה"משעמם לי" אצל ילדים בגיל הרך

אם נבחן מתי המשפט הזה עולה, ונחפש נקודות דמיון בין המצבים, סביר להניח שנמצא כי לרוב הילד משתמש במשפט כשהוא מרגיש צורך בתשומת לב, כאשר הוא רוצה להשיח את דעתנו כשאנו עסוקים במשהו או מישהו אחר או כאשר הוא צריך להתמודד עם קושי מסוים.

 

ישנם פעמים בהם הילדים אינם יודעים להבחין בין מה שהם מרגישים, או שאינם רוצים לשתף אותנו בתחושותיהם. מה שכן, הם יודעים שבשימוש במשפט הקסם "משעמם לי", הם משיגים מיידית פעולה מצידנו. בהישמע המשפט, אנחנו מתחילים להרגיש אשמים במידה מסוימת, כי כנראה לא שהצלחנו לספק בידור או תעסוקה ראויים ובעצם אולי אפילו נכשלנו בתפקידנו ההוריים.

אז בעצם, הילדים שלנו, שנעשים מתוחכמים ככל שגדלים, למדו שהמשפט הזה יעיל מאין כמותו: הוא מזיז אצלנו עניינים וגורם לנו להיענות לדרישותיהם. וזה, תודו, הרבה יותר פשוט מאשר שהם יצטרכו להתמודד עם משהו.

 

התמודדות עם השעמום אצל ילדים

הבנת מקור הבעיה - תלונות חוזרות של ילדים שמשעמם להם עשויות לשקף שעמום אמיתי וחוסר עניין ממשי, אך יחד עם זאת גם חוסר יכולת לייצר קשב אצלכם, או קושי רגשי אותו הם מתקשים לבטא. מסיבה זו, נסו להבין את מקור הבעיה, לבדוק את רקע התלונה: האם הם מרגישים קושי ללכת לחוג השבועי שלהם, האם הם חשים כי אתם נותנים תשומת לב רבה מידי לאחיהם הקטנים והם מעוניינים בתשומת לבכם? נסו להיות קשובים לסיטואציה בה המשפט נאמר ולקשר לסיבות אפשרויות. בהתאם למקור הבעיה תוכלו להתאים את תגובתכם.

 

לא למהר לחפש אלטרנטיבות

מחקרים אשר בחנו את היצירתיות בקרב ילדים ובדקו מה הם התנאים שמסייעים לה לפרוח מצאו כי אחד הגורמים החשובים ביותר מתייחס לכך שלילדים יהיה גם זמן פנוי אמיתי, בו הם לא עושים כלום: לא טלוויזיה, לא חברים שישחקו איתם ולא הורים שאחראים על הפעלתם. אז לפני שאתם ממהרים לחפש אלטרנטיבות, קחו בחשבון שמשעמום צומחות תגליות יצירתיות רבות משמעות: גילוי עניין בתוך עצמם ומציאת תחומי העניין שלהם. כך שבעצם מצבי שעמום וחוסר עניין יכולים להיות הבסיס לפיתוח חשיבה יצירתית.

 

לא להיבהל משעמום

שהשעמום של ילדיכם לא יבהיל אתכם ואל תיקחו את כל האחריות על עצמכם. אם באמת משעמם להם (וזה קורה - שעמום טהור), הבהירו לילדיכם, שהאחריות למציאת משהו שמעניין אותם היא עליהם. הם הרבה פעמים דורשים ורגילים שאנו נפעיל אותם ונאמר להם מה לעשות, אז החזירו את האחריות על השעמום בחזרה אליהם. בדקו שאתם מסייעים להם לפתח את היכולת העצמאית שלהם לייצור תחומי עניין ותעסוקה ואל תנסו לפתור עבורם את חווית השעמום.

 

עדיף שתנחו את הילדים לחשיבה על האפשרויות העומדות בפניהם (למשל, אפשר לשאול - מה אתם רוצים לעשות עכשיו? להזמין חבר? ללכת לגן שעשועים?). ילדים קטנים יצליחו להסתדר ולמצוא תעסוקה וילדים מעט גדולים יותר יצטרכו מעט עזרה בהתחלה ובאופן הדרגתי הם יחפשו וימצאו פעילויות לעשות בזמנם הפנוי ולפתח תחביבים משלהם.  

 

פעילויות יצירתיות מסוג אחר

בחלק מהפעמים בהם הילדים מתלוננים על שעמום ואכן הבחנתם כי מדובר ב"שעמום טהור", נסו לכוון אותם ולמצוא יחד איתם דרכים יצירתיות לפעילויות משותפות, שיהיה להן ערך מוסף וזמן משותף ואיכותי. הפעילויות יכולות להיות מגוונות וכוללות יצירה משותפת עם חומרים ידידותיים ונוחים לשימוש. לאחר פעילויות משותפות כאלו, פעמים רבות הילד ירגיש בטוח להתרחק מעט מאיתנו ולשחק לבד בטווח הראייה שלנו.  

 

לסיכום

תופעת ה"משעמם לי" היא תופעה מוכרת ונפוצה בקרב ילדים קטנים ואף גדולים יותר. מאחר ומדובר באוכלוסיה שמתקשה להצהיר את תחושותיה המדויקות ובוחרת להשתמש במשפט המניע אותנו לפעולה, מוטב שננסה להבין את מקור המשפט ומה עומד מאחוריו ורק אז נגיב בהתאם.

 

תגובות: הגיבי על הכתבה                        מעניין? שילחי לחברה   

 

 

________________________________________