ילד ראשון וילד שני - מה ההבדל?

באדיבות ד.צ.

 

עוד:

לחסן - כן או לא?

מיומנה של דולה

טיפול במחלה נגיפית בפה ע"י חלב עיזים

לצלוח את גיל ההתבגרות

הורות עכשווית

להיכנס להריון - לא משחק ילדים

חינוך ללא חומות

תזונת ילדים בחופש הגדול

אימהות, קריירה ותזונה נכונה

אמא'לה, הילד לא רוצה לאכול

אני לא הסבתא, אני האמא..

תסמונת "מגיע לי!"

איבחון מתבגרים עפ"י כתב היד

רחיצת התינוק

יציבה לקויה ובעיות קשב וריכוז

שעת סיפור

להיות שלימה במקום מושלמת

אהבה בכל החושים

הנקה וצום בכיפור

היפוך עובר

לדבר עם המתבגרים שלנו

הנקה במקום ציבורי?

סטריפינג - הזכות לבחור

חרדות לידה?

אבא, אימא, קצת יותר לאט!

מי "סופר אמא"?

אימהות חורגת מגבולות הביולוגיה

 

נהוג לומר כי כל ילד שנולד לך - נולד למשפחה אחרת.

עוד הנחה שמצאה ביסוס סטטיסטי הינה שהאמהות עם ילד ראשון מקבלת פנים אחרות כשמגיע הילד השני. עם הילד הראשון מתרוצצים מקפידים על כל פרט, החל מהילד השני לומדים לשחרר, מי מרוויח? מי מפסיד? על כך בכתבה הבאה.

 

שימו לב להבדלים הבאים. מנתוני סקר שנערך ע"י מכון TNS נמצא כי כחמישית מהאמהות לילד ראשון שגילו עד שנתיים לוקחות חלק פעיל באינטרנט בכל הקשור להורות, מתרוצצות עם הילד בחוג עיסוי תינוקות, בייבי יוגה, רמת הקפדה גבוהה ביותר על אוכל בריא וכיו"ב. ואילו עשירית מאוכלוסיית האמהות לילד שני שגילו עד שנתיים נוהגות באותו אופן. כחמישים אחוזים מהאמהות לילד ראשון נוהגות לצלם את הילד יותר מפעם אחת בשבוע, ואילו כשלושים אחוזים מהאמהות לילד שני נוהגות לצלמו יותר מפעם אחת בשבוע. כשמונים וחמישה אחוזים מהאמהות לילד ראשון מקפידות על הנקה לעומת שמונים אחוזים מהאמהות לילד שני שמקפידות על הנקה.

 

עוד נמצא בסקר שנערך כי אמהות לילד ראשון משאירות את הילד עם בייביסיטר החל מגיל שבעה וחצי חודשים לעומת אימהות לילד שני המתחילות מוקדם יותר -  מגיל שישה וחצי חודשים.

 

בהחלט קיים שוני בין אופן גידולו של הילד הראשון לאופן גידולו של הילד השני. ההסברים המקצועיים לכך הינם כי אם לילד ראשון חווה תחושות חרדה הגורמות לה לגוננות יתר ולהצמדות למדריכים ולעצות מהסביבה, חוסר הניסיון הוא אשר מוביל את האם הטרייה לנהוג לפי הספרות ולהקפיד על כל פרט.

 

הסבר נוסף הינו המשאבים העומדים לרשות האם בגידול ילד ראשון לעומת שני ילדים. עם שני ילדים עליה להתחלק בין השניים ומוטלת עליה אחריות מרובה על כן אינה מתפנה לנהוג כפי שנהגה בהיותה אם לילדה הראשון. הילד השני מגיע לסביבה של אם יותר בטוחה בעצמה, הניסיון מדבר בעד עצמו והאם המנוסה פחות נוטה לקבל עצות מהסביבה אלא יותר לסמוך על האינטואיציות האישיות שלה.

 

עכשיו לנתונים המעניינים ביותר – מהן ההשלכות?

נוסחה פשוטה - ככל שהורה משקיע יותר בילד הוא מצפה ממנו ליותר, מדובר בציפייה לא נשלטת אך בהחלט קיימת. ציפייה זו עשויה לגרום ללחץ לא רצוי.

 

נוהגים לצפות מהילד הראשון לקבל אחריות על תחושת ההורים כהורים, הוא המשקף עבור ההורה את הערך העצמי של ההורה.

דבר נוסף הינו פיתוח תלות גבוה של הילד הבכור בהוריו, זאת בשל ההשקעה המרובה בו והליווי הצמוד והמתמיד.

 

בנוסף ילד ראשון לרוב יותר רגיש מאחיו הקטנים, זאת מאחר והיה רגיל להתנהלות הסובבת את צרכיו, הילד השני לומד להסתגל לסביבה בה לא הכול מתנהל עפ"י צרכיו ועל כן פחות רגיש.

 

הילד השני לעומת זאת לומד להשתלב עם הקיים, מפתח יותר עצמאות ויכולות להתמודד עם מצבים חדשים אשר אינם מוכרים לא.

וכעת נעבור לצד השני של המטבע.. הילד ראשון גם מרוויח מתשומת הלב המרובה, לימים הוכח כי הילד הבכור מזוהה עם ההורים ועם ערכיהם, בנוסף חש משמעותי יותר ומשפיע זאת לעומת הילד השני שברוב המקרים מסתדר עם מה שיש.

 

לגבי ילד שלישי – תלוי עד מאוד בתזמון הולדת הילד השלישי, האם מדובר בהריון מתוכנן או לא? אם הילד השלישי הובא לעולם לאחר הפוגה ועם תכנון מראש ברוב המקרים ניסיונם של ההורים ועצם הידיעה כי מדובר בילד הקטן ללא תכנונים להביא לעולם תינוקות נוספים כל אלו מובילים את ההורים להשקיע שוב בילד כשם שהשקיעו בילד הראשון תוך הרעפת האהבה והפינוק המוכר בתסמונת הילד השלישי.

 

המאמר נערך באדיבות אתר דלתות כניסה

 

תגובות: הגיבי על הכתבה                        מעניין? שילחי לחברה   

 

 

________________________________________