הנקה או תחליפי חלב אם?

מאת: ד.

 

עוד:

ילד ראשון - ילד שני

לחסן - כן או לא?

מיומנה של דולה

טיפול במחלה נגיפית בפה ע"י חלב עיזים

לצלוח את גיל ההתבגרות

הורות עכשווית

להיכנס להריון - לא משחק ילדים

חינוך ללא חומות

תזונת ילדים בחופש הגדול

אימהות, קריירה ותזונה נכונה

אמא'לה, הילד לא רוצה לאכול

אני לא הסבתא, אני האמא..

תסמונת "מגיע לי!"

איבחון מתבגרים עפ"י כתב היד

רחיצת התינוק

יציבה לקויה ובעיות קשב וריכוז

שעת סיפור

להיות שלימה במקום מושלמת

אהבה בכל החושים

הנקה וצום בכיפור

היפוך עובר

לדבר עם המתבגרים שלנו

הנקה במקום ציבורי?

סטריפינג - הזכות לבחור

חרדות לידה?

אבא, אימא, קצת יותר לאט!

מי "סופר אמא"?

אימהות חורגת מגבולות הביולוגיה

 

רכזנו עבורך רשימת יתרונות וחסרונות לכאן ולכאן.. ההחלטה הינה בידך, בהצלחה!

 

הזנת תינוקך- האם תעדיפי הנקה או האכלתו בתחליפי חלב אם?

את ההחלטה לגבי אופן הזנת תינוקך מומלץ מאוד שתקבלי עוד טרם לידתו של תינוקך - האם את מתכוונת להניק את תינוקך או להאכילו מבקבוק, בהחלטה חשובה זו מומלץ לשתף עם בן הזוג..

 

ההנקה:

הזנת התינוק באמצעות הנקה מעניקה לך, לאם, את ההזדמנות הנוספת לקרבה וחום הנחוצים לך ולתינוקך עד מאוד – ההנקה כרוכה בלהחזיק, לחבק וביצירת קשר עין עם התינוק. רגעים מושלמים מבחינת קרבה והנאה ברמה הרגשית.

נוסף לכך – ההרכב התזונתי של חלב האם מכיל נוגדנים אשר מחזקים את המערכת החיסונית של תינוקך, מערכת חיסונית חזקה נחוצה לתינוקך על מנת שזאת תוכל להתמודד מול זיהומים וחיידקים.

 

נסכם את היתרונות –

·         חלב האם מכיל ערכים תזונתיים בהרכב הנכון ביותר עבור תינוקך. מרכיביו העיקריים של חלב האם כגון: שומנים, חלבונים וסוכר מתעכלים באופן מהיר וקל בקיבתו של התינוק.

·         חלב האם מכיל מינרלים, ויטמינים ואנזימים המסייעים בכל תהליך העיכול של תינוקך.

·         חלב אם הוא זמין, זול וקל להכנה.. אין צורך בהרתחת מים, עיקור בקבוקים וכיו"ב.. פשוט מוכן ברגע בכל מקום בו תמצאי.

·         ההנקה כרוכה בצריכה קלורית של האם, על כן האם חוזרת למשקלה באופן קל ומהיר יותר.

·         המגע החם והקרבה של האם והתינוק מספקת רוגע ושלווה לאם ולתינוקה.

 

יש גם קצת חסרונות..אך אלו ברוב המקרים נחשבות למינוריות לעומת שפע היתרונות:

·         ההנקה בתחילתה עשויה להיחשב בעיניי האם הטרייה למשימה בלתי אפשרית, לא תמיד כמות החלב מספקת, האם נאלצת להקריב הרבה שעות שינה ולכן אם את מתכוונת להניק עליך להצטייד בשפע של אורך רוח ושלווה, במידה ועודך בהתחלה וגופך אינו מייצר כמות מספקת של חלב אם, התייעצי עם יועצות הנקה ואף אם יהיה צורך שלבי תחליף חלב אם ללא חשש מאחר ובמידה ותינוקך יורגל מלכתחילה לבקבוק וגם לאכילה ישירות מהשד אין המשמעות שלא יעדיף אכילה מהשד. עוד טיפ קטן בנוגע להגברת זרימת החלב- שאיבות באמצעות משאבת חלב יעודדו את תהליך הייצור של חלב האם, גוף האדם הינו מכונה חכמה עד מאוד, ככל שהביקוש יעלה גופה של האם ידע לייצר עבור תינוקך את הכמות הנחוצה לו! בנוסף תוכלי למצוא תוספי תזונה ייעודיים לטובת הגברת ייצור החלב כגון כמוסות חילבה, יש הממליצים על אבקת שיבולת שועל ושקדים להגברת ייצור החלב.

·         קיימת תלות מרכזית באם, הזנת התינוק באמצעות חלב אם ע"י הנקה מותירה את התינוק תלוי באופן ישיר באם ולכן האם מתקשה לעסוק בפעילויות הכרוכות ביציאה מהבית, הפתרון לכך הינה שאיבת חלב אם באמצעות משאבת חלב אותה ניתן לרכוש או לשאול מארגונים מתאימים.

·         אם האם חלילה חולה החיידקים עוברים לתינוקה באמצעות הנקה, כמו כן התרופות לטיפול במחלה זו או אחרת עשויות לפגוע בתינוק, תמיד תמיד חשוב להיוועץ ברופא טרם נטילת כל תרופה.

הפתרון למתלבטות ולנרתעות מנושא ההנקה הינו פיתרון שמקובל שנים רבות מאוד- האכלה מבקבוק – תחליפי חלב

 

יתרונות ההאכלה מהבקבוק:

·         האם פנויה למטלות נוספות, התינוק אינו תלוי באופן ישיר ובלעדי באם, כולם מסוגלים להאכיל ולתקשר עם התינוק. מה שמפנה מקום לאב להיות שותף פעיל בשלבים הראשונים של גידול התינוק.

·         ההאכלה מהבקבוק נוחה ומרגיעה בהיבט של כמויות המזון אשר סופק לתינוק, האם יודעת במדויק כמה התינוק אוכל בכל האכלה.

·         תחליף חלב אם מתעכל באופן איטי ביחס לחלב אם ולכן התינוק שבע לאורך שעות רבות יותר מה שמגדיל את מרווח הזמן בין האכלה להאכלה, יש הקושרים יתרון זה לשינה טובה בלילות..

 

חסרונות האכלה מתחליף חלב אם:

·         התחליף יקר יותר מבחינת עלות כלכלית, בקבוקי ההאכלה אף הם כרוכים בהוצאה כספית.

·         התחליף אינו מכיל את הנוגדנים הנחוצים לחיזוק המערכת החיסונית של התינוק.

אם החלטת להאכיל את תינוקך באמצעות תחליף חלב זו החלטה אשר תתבצע על ידך בלבד, כדאי לשתף את בן הזוג בהחלטה. במידה ואת מעוניינת לייבש את החלב תוכלי באמצעות רטיות של כרוב קר אשר יספח וייבש את החלב, או תוכלי ליטול כמוסה לייבוש החלב.

 

אפשר גם וגם!

אופן האכלת תינוקך תלוי רק בך, אך לטובת שלוות נפשך ושלוות נפשם של כל בני ביתך, כדאי שההאכלה תעשה ברוגע תוך בטחון כי הילד שבע וכי האם מצליחה לצבור שעות מנוחה לטובת אגירת כוחות הנחוצים עד מאוד לטובת חזרה לשגרה של לאחר לידה..

 

נשים רבות משלבות בין הנקה לתחליף אם על מנת להבטיח את שובע התינוק ולהבטיח את הניידות של האם ללא התינוק במידה והאם תאלץ להעדר למספר שעות, כך שאם את משתייכת לפלח האמהות המעוניינות להניק את התינוק, פחות מתחברת לנושא של שאיבת חלב, שילוב של השניים יהווה פתרון מושלם עבורך!

 

המאמר נערך באדיבות אתר מימוש זכויות רפואיות ואתר סדנאות בישול

 

תגובות: הגיבי על הכתבה                        מעניין? שילחי לחברה   

 

 

________________________________________