לידה כמאורע מכונן - ללדת מחדש את עצמי

מאת: רוסנה ברגהוף

 

עוד:

ילד ראשון - ילד שני

לחסן - כן או לא?

מיומנה של דולה

טיפול במחלה נגיפית בפה ע"י חלב עיזים

לצלוח את גיל ההתבגרות

הורות עכשווית

להיכנס להריון - לא משחק ילדים

חינוך ללא חומות

תזונת ילדים בחופש הגדול

אימהות, קריירה ותזונה נכונה

אמא'לה, הילד לא רוצה לאכול

אני לא הסבתא, אני האמא..

תסמונת "מגיע לי!"

איבחון מתבגרים עפ"י כתב היד

רחיצת התינוק

יציבה לקויה ובעיות קשב וריכוז

 

כל אישה וסיפור הלידה שלה, אך ללא ספק מדובר באחד המאורעות העוצמתיים של חייך, שאחריו לא תהיי עוד כפי שהיית. יתכן ובמהלך הלידה תגלי צדדים בך שלא הכרת ויכולות שלא ידעת שיש לך. ליצור חיים חדשים זה בעיני סוג של נס. מהרגע שבו העובר מתחיל להיווצר בתוכך ועד הלידה, כוחות הבריאה פועלים דרכך. ובעודך יולדת את בנך או ביתך, את מולידה גם את עצמך מחדש.

 

לחצות גבולות

בלידה שלי למדתי, שהבלתי אפשרי הוא אפשרי. אם לפניכן היו מספרים לי שאלד אחרי 69 שעות של צירים, לא הייתי מאמינה שאוכל להחזיק מעמד. אך בכל פעם שהרגשתי שהגעתי לאפיסת כוחות או שאיני יכולה יותר להתמודד עם הכאב, גיליתי שיש ביכולתי לחצות את הגבולות של עצמי ולהמשיך הלאה. גם אם היו אומרים לי שאחרי הלידה במשך שנתיים לא אשן אף לילה ברציפות, הייתי אומרת שזה גדול עלי. מאיפה מגיע הכוח שמאפשר לי להמשיך, אינני יודעת. אולי זאת כוחה של אהבת אם. פעמים רבות בחיינו אנו מרימים ידיים מול קשיים ומכשולים. הלידה והאימהות יכולה ללמד אותנו מהי כוחה של התמדה ונחישות.

 

להתעקש, להרפות

אחד הדברים שלמדתי בלידה שלי הוא שצריך לדעת מתי להתעקש בכל הכוח ומתי להרפות ולהתמסר למה שקורה. הדרך היחידה להתמודד עם כאב הצירים היא לקבל אותו, לא להיאבק נגדו. גם מתכנית הלידה שלי נאלצתי להרפות. התכוננתי ללידה טבעית, אך במהלך הלידה היה צורך בהתערבויות רפואיות שונות והבנתי שעלי לקבל זאת. למדתי שאין זה נכון לראות בכך כישלון אישי. לעומת זאת, במקומות אחרים לא ויתרתי: כאשר הרופא אמר "אם בציר הבא את לא יולדת, צריך ניתוח" דחפתי בכל הכוח והוא נולד; כאשר המיילדת אמרה שעלי לשים את התינוק בתינוקייה בלילה הראשון בגלל שהלידה שלי הייתה קשה וארוכה, אמרתי "על גופתי המתה". לבסוף קיבלתי חדר פרטי במחלקת ביות מלא, ואישור שהאבא יישאר לישון לידי בלילה.

לדעת מתי להרפות ומתי לעמוד על שלך פירושו להתחבר מחדש למקור הכוח שלך ולחוות את הלידה כמאורע מעצים. בחדרי הלידה בארץ קיימות לא מעט תקנות: אחרי שהגעת לפתיחה מלאה עלייך ללדת תוך שעתיים אחרת יש התערבויות רפואיות, ועוד. יחד עם זאת, חשוב לזכור שהרופאים אינם יכולים לבצע כל התערבות רפואית ללא הסכמתך, אלא אם כן מדובר בסכנת חיים מיידית לך או לעובר. הלידה הזאת היא שלך, ועלייך לנהל אותה מתוך הקשבה לקול הפנימי שלך.

 

למות ולהיוולד מחדש

בזמן הלידה, בעודך משילה מעליך מחיצות והגנות, משהו בתוך האגו שלך משתנה ללא היכר. אולי לפניכן היית אישה עם קריירה, בוגרת לימודי תקשורת שמקפידה על הסרת שיער בלייזר ומתלבשת לפי צו האופנה. במהלך הלידה, כבר לא יעניין אותך מה אחרים חושבים עלייך וכיצד את נראית. אך אולי דווקא אז, את תהיי יפה מתמיד; את תהיי עצמך, בשיא עצמתך, מחוברת לידע נשי קדום ולמקום בך שיודע כיצד ללדת.

במהלך הלידה של ילדך, את מולידה את עצמך מחדש, כאישה בוגרת ההופכת להיות אימא. התפקיד החדש מצריך ממך ללמוד מהי אהבה ללא תנאי, נתינה ללא תמורה וקבלה ללא שיפוטיות. כעת את נהפכת לאישה שיודעת מי היא ומה היא רוצה; להניק ולהעניק, מבלי לאבד את עצמך או לבטל את צרכיך; לחוש בתוכך את הביטחון שאת מסוגלת לעשות זאת, ויחד עם זאת ללמוד לבקש עזרה וליצור סביבך רשת תומכת של חברים ומשפחה.  

מזל טוב, נולדת מחדש כאימא!

 

 

 

 

תגובות: הגיבי על הכתבה                        מעניין? שילחי לחברה   

 

 

________________________________________