הרטבת לילה – האם זה עניין של אופי?

מאת: גליה לביא

 

 

 

מקקטוס לפרח

אמנו הנהג

רגישות תחושתית אצל ילדים

תשעה חודשים של טירוף חושים

זהירות - פצצות מתקתקות

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

האם את אנורקסית?

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

הרטבת לילה היא תופעה שכיחה מאוד אצל ילדים. הרבה יותר ממה שרוב ההורים מוכנים להודות.

 

רוב הילדים יגמלו עם הזמן ללא כל סיוע, שכן הרטבת הלילה פוחתת בהדרגה עם הגיל. אחד מכל ארבעה ילדים בגיל 5 עדיין מרטיב בלילה (25%!), בעוד שבגיל 18 מרטיבים 1-2% בלבד.

 

למעט אחוז קטן מהמרטיבים, הסובלים מליקוי פיזיולוגי, אצל רוב המרטיבים לא קיימת סיבה ברורה להרטבה והם מוגדרים כבעלי "קשיים ביקיצה", כלומר – ישנים עמוק.

 

הרטבת הלילה היא בעיה מציקה, מרגיזה ולא נעימה לילדים וגם להורים.

הבעיה העיקרית אינה בהרטבה עצמה, אלא בהשלכות שיש לה על הילד המרטיב ומשפחתו.

 

ילד מרטיב הוא ילד שצובר רגשות אשמה, בושה, חוסר בטחון, הערכה עצמית נמוכה ותחושת כשלון אישי. ולמרות זאת, מעטים פונים לטיפול מקצועי.

 

עד גיל 4 ההרטבה עדיין נחשבת כ"נורמלית" ורוב ההורים לא יעשו כל מאמץ לגמילת הילד בשלב הזה ולפחות עד שהוא יעלה לכתה א'. המעבר מהגן לביה"ס מהווה מעין נקודת ציון לא כתובה, בה ההרטבה מקבלת את התואר "בעיה".

 

באופן מפתיע, גם אז רוב ההורים לא ייגשו לטיפול מקצועי אלא ינסו שיטות "ביתיות", כמו להעיר את הילד באמצע הלילה או למנוע ממנו שתייה במשך הערב. שיטות אלו, לא רק שאינן יעילות, הן מגבירות אצל הילד את תחושת האשמה והכישלון.

 

במקביל לניסיונות הטיפול הכושלים, ההורים מתחילים לתרץ את הסיבות להרטבה  – "המעבר לכתה א' גרם ללחץ", "בדיוק נולד אח צעיר", "בחורף קשה להיגמל"... כל אלו הן סיבות, שמסבירות אולי מדוע הילד עדיין לא נגמל, אבל לא ממש מסבירות מדוע הוא מרטיב מלכתחילה.

 

האם כל ילד שעלה לכתה א' או ילד שנולד לו אח צעיר ירטיב בלילה? כמובן שלא.

אם כך, מה גורם לילד מסוים להרטיב ולאחר לא? האם ניתן לדעת מראש מה הסיכויים שילד מסוים יהפוך למרטיב?

 

על שאלות אלו בדיוק מנסה לענות מחקר חדש, שנערך ב"דרך הפנג שואי" – מרכז לימוד ומחקר, המשלב את תורת הפנג שואי והאסטרולוגיה הסינית בניסיון למצוא פתרונות חדשניים לבעיות ממוקדות.

 

המחקר נערך בשני שלבים. השלב הראשון, ניסה למצוא מאפיינים דומים באישיות של הנבדקים. לצורך כך, הורכבו מפות לידה אסטרולוגיות סיניות ל 58 נבדקים מרטיבים בגילאים שונים.

 

מפת הלידה מורכבת מחמישה אלמנטים (אש, אדמה, מתכת, מים ועץ) שמערכת היחסים ביניהם יוצרת את מבנה האישיות של בעל המפה. הבודקים ניסו לאתר חוסר איזון משותף במפות הלידה.

 

התוצאות שהתקבלו היו מפתיעות. נמצא באופן מובהק וברור לחלוטין כי קיימת התאמה במפות הלידה של אחוז גבוה מהנבדקים. כך למשל, אצל 59% מהנבדקים נמצא עודף באלמנט האדמה. אלמנט זה אחראי על תחושת הביטחון והיציבות, אך גם מאופיין בדאגנות רבה ובצורך לרַצות את הסביבה.

 

מנגד, אצל 60% מהנבדקים נמצא חוסר באלמנט האש, דבר המעיד על מצב של פגיעות יתר.

 

תוצאות אלו ואחרות הובילו למסקנת השלב הראשון במחקר, שקיים קשר ישיר בין מבנה האישיות להרטבת הלילה. לכן, ניתן גם לצפות מראש, לפי מפת לידה אסטרולוגית סינית, מיהו ילד בעל סבירות גבוהה להפוך לילד מרטיב.

 

השלב השני במחקר, המתנהל בימים אלו, בודק באופן מעשי האם ניתן לטפל בהרטבת הלילה ע"י איזון המפה האסטרולוגית של הילד. הנבדקים מתבקשים לבצע פעולות לאיזון מפת הלידה האישית של הילד ומידת ההרטבה נבדקת במשך חודש ימים. פעולות האיזון כוללות מיקום מחודש של רהיטי החדר ודגש מיוחד על צבעי החדר והביגוד של הילד.

 

הילדים הנבדקים אינם מודעים כלל לניסיון הטיפול וממשיכים בשגרת יומם ללא כל שינוי. כך, אנו מבטיחים שלא תגרם להם אכזבה נוספת אם הניסיון לא יצליח.

 

עדיין מוקדם לקבוע תוצאות ברורות לשלב המעשי של המחקר, אולם תוצאות ראשוניות כבר מראות על כיוון חיובי לפתרון.

__________________________ 

גליה לביא היא יועצת פנג שואי ואסטרולוגיה סינית ובעלת תואר M.Sc במדעי החיים.

היא מנהלת את "דרך הפנג שואי" – מרכז לימוד ומחקר, העוסק בהכשרת יועצים ובעריכת מחקרים לשילוב הפנג שואי כפתרון לבעיות ממוקדות. www.dfengshui.co.il

 

 ____________________

תגובות: כיתבי לנו                               מעניין? שילחי לחברה   

   
________________________________________________________