המדריך למתגרש\ת המתחיל\ה – איך לשרוד את תקופת החגים?

מאת: עו"ד רות דיין-וולפנר

 

 

זכויות בחוק של חד-הוריות

מילון לגרושה המתחילה

בית הנבחרות: מאבק החד-הוריות

מקקטוס לפרח

אמנו הנהג

רגישות תחושתית אצל ילדים

תשעה חודשים של טירוף חושים

זהירות - פצצות מתקתקות

הרטבת לילה

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

האם את אנורקסית?

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

מי מרגיז אותך?

ההתמודדות עם הליך הפרידה והגירושין קשה הרבה יותר בתקופת החגים. בתקופה זו בה מתקיימים ארועים משפחתיים רבים מודגשת התפוררות התא המשפחתי הפרטי, ותחושות קשות של בדידות ואובדן צפות ועולות. בעוד שלפני הפרידה היתה תקופת החגים תקופה יפה, מלאת זכרונות חמים ונעימים, מוצאים עצמם מתגרשים חדשים מקדמים פני תקופה זו בעצב, בחשש ובחרדה.

אמנם אין תרופות קסם לריפוי החששות, החרדות והעצב, אך ניתן להציע מספר רעיונות להקלת ההתמודדות עם תקופת החגים הקרבה ובאה.

 

1.         תכננו מראש

            תכננו מראש השתתפות בארועים, טיולים או מפגשים מרגיעים ומפנקים, נטולי לחצים ובחברת אנשים אהובים. אם לא ניתן להתחמק ממחויבויות משפחתיות מלחיצות, תכננו חופשה מרגיעה בארץ או בחו"ל, שתאפשר בריחה מהלחצים המשפחתיים.

 

2.         צרו טקסים משפחתיים חדשים

            למרות שהשאיפה הינה בדרך כלל לדבוק במסורות משפחתיות קודמות, מומלץ ליצור מסורות של ארועים או ארוחות עם חברים או בני משפחה שחברתם אהובה במיוחד, ולהנתק מכל מסורת משפחתית מעיקה מן העבר.

 

3.         כבדו את הסדרי הראיה בתקופת החגים

            יש לכבד את הסדרי הראיה שנקבעו לתקופת החגים או לקבוע מראש הסדרי ראיה כאלו. קביעה כזאת תאפשר תכנון נכון של תקופת החגים. אל תצרו רגשי אשם אצל הילדים והבהירו להם את חשיבות שהייתם אצל ההורה השני. הבהירו לילדים כי קבעתם תוכניות משלכם לתקופת שהותם אצל ההורה השני, והמנעו ככל האפשר מלעורר את רחמיהם.

 

4.       הקדישו זמן איכות לילדים

            בתקופה בה הילדים שוהים עימכם הקדישו להם זמן איכות. הליך הגירושין לא תמיד מאפשר הקדשת זמן איכות לילדים, דווקא בתקופה בה הם זקוקים לכך יותר מכל. תקופת החגים הינה הזדמנות נפלאה לכך. רצוי להקדיש לכל ילד מספר שעות נפרדות, לדבר איתו על תחושותיו ורגשותיו, על העתיד, להבטיח לו את אהבתכם אליו, ולעסוק בפעילות האהובה עליו יחדיו. 

 

5.         הבהירו לילדים שתמשיכו לחגוג את החגים – אך בדרך שונה

הילדים יכולים לעזור ביצירת טקסים משפחתיים חדשים. שתפו אותם, עודדו אותם לחשוב על טקסים, ארועים או מפגשים חדשים ושאבו מהם רעיונות.

 

6.         אל תהססו לפנות לחברים ובני משפחה

            אם הנכם חשים צורך בחברה, בהבנה, בהקשבה או בבילוי משותף על תהססו לשתף בכך את בני משפחתכם הקרובים אליכם או את חבריכם הטובים. אם הנכם חשים שאתם רוצים להיות לבד, אל תהססו לדחות הזמנות לארועים משותפים, ולהבהיר את תחושותיכם לקרובים אליכם.

 

 7.         אל תרכשו מתנות יקרות ערך אם אינם יכולים להרשות לעצמכם

            תקופת החגים מאופיינת ברכישת מתנות לבני משפחה עימם נפגשים, ולעיתים מדובר בהוצאה כלכלית לא קטנה. הליך הגירושין מוביל לעיתים קרובות לירידה ברמת החיים, ורכישת מתנות אינה עולה לעיתים בקנה אחד עם התקציב המשפחתי. העדיפו להעניק לקרוביכם ברכה מהלב ומתנה סימלית, במקום לרכוש מתנה יקרה על מנת לנסות להוכיח שדבר לא השתנה.

 

8.         שמרו על עצמכם

            נהלו אורח חיים בריא, הכולל שינה מסודרות, תזונה טובה ופעילות גופנית, על מנת לאפשר לגופכם להתמודד טוב יותר עם המצוקה הרגשית. בריחה אל אכילה מוגזמת או שתיה חריפה, אינה מסייעת בהתמודדות, נהפוך הוא.

 

9.         הקדישו זמן למנוחה, רגיעה וטיפוח

            הנכם זקוקים לזמן איכות שיוקדש אך ורק לכם, דאגו לפנות זמן ולהקדישו למנוחה, רגיעה, טיפוח וכל דבר אחר שישרה עליכם רוגע ושלווה נפשית.

 

10.        הקדישו זמן למחשבה על עתידכם

            ציירו לעצמכם את עתידכם, ערכו רשימת מטרות ושאיפות, ובנו לעצמכם מודל של חיים עתידיים ראויים. הליך הגירושין הינו דלת המעבר לתקופת חיים חדשה, ואין כמו תקופת החגים כדי לערוך חשבון נפש ולבחון כיצד הייתם רואים את עתידכם. הניחו את רגשות הנקם והכעס בצד, ובחרו בדרך הנכונה להשגת מטרתכם.

 

מאת עו"ד רות דיין-וולפנר

www.cd-law.co.il

          

  ____________________

תגובות: כיתבי לנו                               מעניין? שילחי לחברה   

   

________________________________________________