לא רוצה! לא רוצה! גיל המרי והסרבנות

מאת: סימונה לרום

 

עוד:

בכי של תינוק - לא מה שחשבת

איך הוא לומד לבחור?

תרומת המשחק להתפתחות הילד

אמא טובה יותר

הורים טובים מדי

זכויות בחוק של חד-הוריות

מילון לגרושה המתחילה

בית הנבחרות: מאבק החד-הוריות

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

האם את אנורקסית?

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

מי מרגיז אותך?

" לא רוצה ! לא רוצה!"

הילד שלכם צורח ומפיל את עצמו על הרצפה, סתם ככה, בלי שום סיבה מובנת . איזה בושות הוא עושה לי, ככה באמצע הרחוב, מה יחשבו עלי האנשים ...או הילדה שרוצה ללבוש בגדי קיץ באמצע החורף או להפך....הייתם כבר בסרט הזה ? איזה תחושה השתלטה עליכם?...כעס, עלבון, חוסר אונים...?

 ברוכים הבאים לעידן הסרבנות והמרי, לגיל ההתבגרות הראשון .

גיל התבגרות?

כן כן. מאוד דומה לאותו גיל ההתבגרות ההוא, המוכר יותר, שבו – אם אתם זוכרים היטב, סגרתם את הדלת בפני הוריכם, צעקתם עליהם בחזרה, אמרתם "אתם לא תגידו לי מה לעשות ומתי לחזור..."-  התלבשתם בצורה לא מקובלת על הוריכם להכעיס ....זוכרים?

 

אז מה שקורה לילדים שלכם בסביבות גיל השנתיים מאוד דומה. הילד שעד עכשיו היה ממש תינוק  חסר ישע ותלותי, לא הולך ולא מדבר,  לא יכול  ממש להביע את רצונותיו – עכשיו הולך, מסתובב עצמאי, מגלה את העולם, יכול כבר לדבר ולהגיד לכם מה הוא חושב . הוא יכול כבר לעשות כמה דברים לבד, מרגיש עצמאי, ממש ישות נפרדת  מכם, שולטת ולומדת. הוא בודק את הגבולות של עצמו ושל האחרים, בודק עד כמה הוא תלוי באחרים ועד כמה הוא חייב לציית להם.

 

בתקופה הזאת הילד נעשה קיצוני בתגובותיו, שתלטן, דווקאי. לפעמים ללא כל הסבר הגיוני, הוא מפגין רגשות עזים ומוביל את כל הסביבה למאבקים מתישים.

למרות כל הנאמר למעלה –  ותחושות התשישות והכעסים שיכולים להתלוות לתופעות - חשוב להבין את משמעות השלב הזה בהתפתחות הילד ואת חשיבותו. הילד בונה עקב כך את זהותו העצמית וניפרד מהקשר הסימביוטי עם האם – סוג של קשר הדוק שמאפיין את הינקות המוקדמת. עצם המאבק נותן לילד אפשרות לבדוק את התייחסות  הסביבה אליו - ומאפשרת לו לבנות את הדימוי העצמי שלו. האם אמא – וכל הסביבה יאהבו את כל החלקים שלו – הטובים והפחות טובים? האם תגובות הסביבה יובילו אותו להיות שתלטן וחסר גבולות או הססן, בעל תחושת  כישלון – או אדם עצמאי ובוטח.

 

אז מה לעשות? איך אפשר לעבור את התקופה הזאת בשלום? להלן כמה הצעות מעשיות:

 

* שימוש בשירים, דקלומים וסיפורים  שקשורים לנושא – למשל סיפור ה"דובי לא לא " – אותו דובי שכל הזמן אמר "לא רוצה" לכל מי שפנה אליו - ולאט לאט כל מה שהיה טוב בחייו נעלם –( המסרב נענש...) – וכך על מנת להחזיר את חייו לקדמותם – הוא נאלץ לשנות את דרכיו ולהגיד " אני רוצה, אני רוצה". ועוד דמויות כמו הצב מתוך הדקלום המקסים של דתיה בן דור בספר " דיגדוגים " – שאמר "לא רוצה" על כל דבר – והפסיק רק כשהבטיחו לו "נשיקה על המצח וגם על אף". הדמויות האלה משמשות כלי השלכתי או מראה  משקפת, שהילדים יכולים להזדהות איתם ו"להשאיר שם" את הסרבנות – ולהפכה למשהו שאפשר לצחוק עליו או לשחק איתו.

 

* אפשר גם להשתמש בשעת צרה וסרבנות קשה בכלי האמפטיה . כשילד מסרב לעשות משהו, אפשר להביע בפניו שאנחנו מבינים אותו ואת רגשותיו,  שהיה רוצה דבר אחר-  אבל עכשיו אי אפשר, לא מתאים וכו – חשוב להזדהות עם תחושותיו ועם תשכוליו – זה מקהה את הצורך שלו למרוד ולסרב.

 

* אפשרות אחרת –  אמצעי הסחת הדעת - אפשר להסיח את הדעת של הילד הסרבן ברגע השיא של מרדנותו – עם גרוי אחר, חיצוני, מושך, מרחיק אותו מהויכוח...והרי ילדים קטנים משתכנעים  ושוכחים מהר ( זה לא עובד אצל העקשנים ובעלי הזיכרון החזק...).

 

*      מוצא אחרון – אבל לא חינוכי בעליל – שוחד. "אם תפסיק לבכות ולעשות את מה שאני אומרת לך אני אתן לך... אני אקנה לך..."- אוי, אוי ...זה עובד – אבל איזה מחיר נשלם אחר כך. כל חיינו יהפכו מקח ומשא ומתן על כל דבר שהילד ירצה להשיג  שלא בטובתנו. אז נא לשמור את הנשק הזה רק למקרים קיצוניים, חד פעמיים.

-          

ברווזים, ברווזים – בואו הביתה!

לא רוצים ! לא רוצים !

בואו לאכול ! בואו לשתות!

לא רוצים לא רוצים !

הזאב יואכל אתכם !

לא פוחדים לא פוחדים לא פוחדים!"

ו...תפסיקו לאיים כי הזאב כבר לא מפחיד וגם לא שוטר.

 

____________________ 

סימונה לרום – M.A.  בפסיכולוגיה – מומחית לגיל הרך ולחינוך יצירתי

מנחה קבוצות חווייתיות להורים ותינוקות

Simona-7@zahav.net.il

03-7311028

  ____________________

תגובות: כיתבי לנו                                     מעניין? שילחי לחברה   

 

 

____________________________________________