חמש אמירות...

מאת: יעל קדר-רופמן

עוד:

החיים על פי טל

...בינתיים עשי לך ילד

האם הוא מקבל את המזון המתאים?

בכי של תינוק - לא מה שחשבת

איך הוא לומד לבחור?

תרומת המשחק להתפתחות הילד

אמא טובה יותר

הורים טובים מדי

זכויות בחוק של חד-הוריות

מילון לגרושה המתחילה

בית הנבחרות: מאבק החד-הוריות

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

חמש אמירות שיכולות להוציא מדעתה כל אמא, גם אם כרגע חזרה מסדנא אינטנסיבית של "רוגע ביוגה":

 

"אמא אני רעב"

על פניו, משפט תמים. חלומה של כל אמא יהודיה קלאסית. הבעיה מתחילה, כשהמשפט הזה מגיע אחרי ששאלת את הנשמה הטהורה אם הוא באמת שבע, ווידאת שהסיבה לזריזות הקימה מהשולחן היא לא התוכנית עם הקואלות ב"הופ", ואחרי שגמרת לפנות את כל הכלים מארוחת הערב,  שינעת אותם למיטה, סיפרת סיפור, נישקת, חיבקת, סילקת את המפלצת מתחת למיטה, כיבית את האור, והתיישבת עם כוס קפה, מעולפת מול משהו שמרצד בטלוויזיה. ואז זה קורה. מסופו של המסדרון, נשמעת קריאת שבר, שאינה יכולה לשאת את ישיבתך הבטלה: "אמא, אני רעב".

 

"משעמם לי"

בן דוד קרוב למשפט "אני רעב". בואו נחזור יחד רגע לחודש אוגוסט. חם. חם מאוד. לח, מזיע, אין קייטנות, והילדים בחופש. מתוך החלטה ברורה לתכנן יום עמוס ומעייף, שיהפוך את הקטנים למאושרים ועסוקים, את הולכת ללונה פארק הכי אטרקטיבי בעיר. כשאת מגיעה, את מגלה, שכמוך, אלפי אימהות נוספות עשו אותו צעד נואש ושגוי. את לא מתייאשת ומובילה את האוצרות ממתקן למתקן. נאבקת באימהות האחרות, אומרת "עוד מעט" בתורים הבלתי נגמרים, נלחצת עד אימה כל פעם כשמישהו נאבד, ומזיעה. לאחר מכן, בנחישות, בלי טיפת רגישות, את מובילה את החוליה לעבר דוכן המזון המהיר שבחרו. לאחר משא ומתן מתיש, הם מסכימים ביניהם מי יושב על הכסא הכחול, מי על הכתום, ומי על הירוק, אבל אז מייד את מגלה, שמי שהזמין המבורגר התחרט ורוצה נקניקיה, מי שהזמין קולה, בכלל רצה לימונדה, ואחרי שהכל נשפך , אין קטשופ. כשמתחיל להחשיך אתם הולכים הביתה. את תשושה יותר ממטפס הרים שהגיע לפסגת האוורסט. ואז זה קורה. הוא מגיע עד אלייך, נשכב על הרצפה, פורש את ידיו כצלוב, וזועק: "אמא, משעמם לי". 

 

"אמא לא יכולה לבוא לטלפון, היא עושה עכשיו קקי בשירותים"

שוב ושוב הסברתי לה שאפשר להגיד "אמא לא יכולה לגשת כרגע לטלפון", "אמא עסוקה כרגע", "אמא תצטרך לחזור אלייך" וכן הלאה. התאמנו על כך מספר פעמים, ואפילו קרה שהיא השתמשה בתשובות הללו גם כשיכולתי לגשת לטלפון. אז למה דווקא כשקבלן השיפוצים התקשר כדי לתאם מועד להגעתו, היא אמרה לו בחן: "אמא לא יכולה לבוא לטלפון, היא עושה עכשיו קקי בשירותים".

 

"אם היית מתארגנת כמו שצריך..."

הוא חוזר מהעבודה ומגלה ילדים רועשים ומלאי עיזוז, המזכירים כדורי פינג פונג שקופצים מקיר לקיר. הבית הפוך, ובחירת ליבו המתרוצצת, מזכירה הכלאה בין אמזונה פראית לתפוח אדמה שנשכח במיקרוגל. היא רצה אליו, במה שנראה פרץ של תשוקה, אבל מסתבר כמסירה מהירה של מגבות שנאספו מהרצפה, ואומרת: "אני אגמור עם הילדים, אתה תטפל בכביסה". ואז זה קורה. מתוך איזשהו אינסטינקט גברי לא מובן, הוא מחליט לשים את נפשו בכפו, ולהסביר לה באותו רגע קריטי, את מה שכנראה לא הבינה לבד: "אם היית מתארגנת כמו שצריך..." .

 

"גיהצת?"

אני באמת לא חושבת שצריך להסביר.

 _______________________ 

קבוצות תמיכה וליווי לאימהות, בחיפה.

לפרטים, טל: 0546709602

 

 

 ____________________

תגובות: כיתבי לנו                                     מעניין? שילחי לחברה   

 

 

______________________________________________