כיצד נתמודד עם חרדות לידה

מאת: מערכת האתר

 

 

עוד:

אבא, אימא, קצת יותר לאט!

מי "סופר אמא"?

אימהות חורגת מגבולות הביולוגיה

הקורקינט של טולקין

בכי של תינוק - לא מה שחשבת

איך הוא לומד לבחור?

תרומת המשחק להתפתחות הילד

פער מיגדרי חדש

אמא טובה יותר

הורים טובים מדי

זכויות בחוק של חד-הוריות

מילון לגרושה המתחילה

בית הנבחרות: מאבק החד-הוריות

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

 ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

מי מרגיז אותך?

הלידה המתקרבת שכולנו מצפים לה, עלולה לעורר פחדים וחרדות בקרב נשים רבות. הפסיכואנלטיקאית אנה גלמן מעניקה שלל טיפים להרגעת ההיריונית ולהתמודדות עם הפחד לקראת הלידה.

 

" יש לראות בלידה רק אמצעי להשגת מטרה גבוהה יותר והיא ההיכרות שלנו עם התינוק. ככל שנותנים לפחדים ולחרדות מקום כך יש להם יותר כוח" אומרת הפסיכואנלטיקאית אנה גלמן מומחית לפסיכולוגיה של האם והילד. "ההתמסרות למרירות, לתסכול ולפחדים דווקא מכינה את השטח לחוויות קשות. ככל שהאישה תדאג לעטוף את עצמה באהבה ובחוויות חיוביות ומהנות כך תהפוך הלידה לחוויתית ולטובה יותר".

 

בלי קשר ועם קשר למצב, מעניקה הפסיכואנלטיקאית אנה גלמן מספר דרכים להפחתת פחדים בקרב נשים בהיריון נשים החרדות גם בימים כתיקונם:

1.      רק חוויות חיוביות - אנה גלמן ממליצה להיריונית לשוחח רק עם חברותיה שהיו להן חוויות לידה חיוביות כדי להכין את עצמה לחוויה חיובית. להתכוונות חיובית יש כוח רב בבריאת מציאות.

2.       מיילדת - מומלץ לחפש מיילדת טובה לקורס הכנה ללידה אישי שמכין את הגוף והנפש לשלב ההיריון והלידה. עדיף להתחיל בתהליך זה כמה שיותר מוקדם בד"כ בחודש השישי או השביעי לאחר כל הבדיקות כאשר רגועים ויודעים שהילד בסדר ואפשר להתחיל להתכונן ללידה.

3.      מעשה אמהות סימן לבנות - על האם ההיריונית לשאול את אמה כיצד עברה עליה הלידה בה ילדה אותה. ממחקרים שנערכו בנושא מתברר כי קיים פוטנציאל רב לדמיון בין לידת האם ללידת הבת. השיחה מאפשרת להרגיע את פחדי הבת ההיריונית, ובמקרים של קשיים בעבר - למקד את המאמצים לעבודה על הטעון שיפור.

4.      דיאלוג - יש ללמוד כיצד להיעזר בבן הזוג, ולקבל ממנו את מה שאת צריכה על מנת להירגע. יש לנקוט בלשון בקשה ולא כתביעה. כך תכוננו דו-שיח של שיתוף פעולה. דו שיח המעניק נותן לך תחושה שאת לא בודדה במערכה. דיאלוג זה מסייע לפתיחת ערוצי תקשורת בין בני הזוג לקראת הלידה ולאחריה.

5.      מדיטציה - יש ללמוד תרגילי נשימה ולתרגל אותם 20 דקות ביום לפחות במקום נעים ונוח. בכך ניתן לרכוש כלי להרגעה עצמית. תרגול יומיומי יהפוך את הכלי הזה לאוטומטי וזמין.

6.      יומן לעובר - מומלץ לכתוב יומן של דיאלוגים מדומיינים עם התינוק שטרם נולד. היומן הזה הוא כלי עזר רב ערך לכונן התקשרות (בונדינג) לתינוק. מומלץ להתחיל בכתיבת היומן בשלב מוקדם ככל האפשר. הדיאלוג הזה עם העובר מעביר את הפוקוס מהתמקדות בלידה כאירוע דרמטי, להסתכלות על הלידה כהזדמנות לפגוש מכר ותיק. הלידה הופכת אמצעי למפגש ומפסיקה להיות המטרה עצמה.

7.      דמיון מודרך - מומלץ להתאמן בדמיון מודרך על מנת לסגל כלים להתמודדות מול מחשבות שליליות והלכי רוח מדכאים. הדרך המומלצת ביותר היא לדמיין מה נעשה יחד עם התינוק, היכן נטייל, במה נשחק ואילו חוויות נעבור יחדיו. הדמיון המודרך יכול להוות כלי מצוין לדחיקת מחשבות מטרידות משהן עולות.

8.      קניות לתינוק - יש להכין את הבית בהדרגתיות בציפייה לבוא התינוק. ההכנה הזו נובעת מההסתכלות על כך שהלידה תהיה בטוח בסדר . יש נטייה שנוצרה בעיקר מקיומן של אמונות טפלות, שלא לדבר על הגעת התינוק בביטחון מתוך אמונה כי זו התגרות בגורל. הכנת הבית בהדרגתיות מסתכלת על הלידה לא כעל סוף תהליך ההיריון ותחילתו של פרק האמהות, אלא רואה בלידה חלק מהמשכיות אחת ארוכה של היכרות גדלה והולכת עם התינוק. הלידה מאבדת מהדרמטיות שלה והופכת לעוד שלב לקראת המטרה.

9.      לראות את הלידה בדמיון - יש לעצום עיניים ולדמיין את הלידה הרצויה מתחילתה ועד סופה לפרטי פרטים תוך כדי התכוננות לטוב. את הדמיון המודרך הזה יש להתחיל לפחות חודש לפני הלידה עצמה. גם הפעם בניית הדמיון תהווה כלי יעיל במיוחד כנגד מחשבות שליליות, פחדים וחרדות.

10. הנאה זוגית - יש להשקיע בזוגיות ולמצות את ההנאה ממנה על כל המשתמע מכך. אהבה ותמיכה הם כלי טוב להתמודדות עם מועקות. כשיש אהבה יש הרבה פחות מועקות ופחדים.

 

הפסיכולאנלטיקאית אנה גלמן פותחת בימים אלה סדנה להכנה רגשית לקראת לידה. לפרטים ולהרשמה www.peimot.co.il

 

 ____________________

תגובות: כיתבי לנו                                     מעניין? שילחי לחברה   

 
תגובה:

 

__________________________________________