המוח שלו...ושלה

מאת: נעמי שוורץ

 

 

 

 

עוד על נשים:

נשים וצבא בישראל

חטאי האם

מיהו הגבר החדש?

מחשבות על השכול הלאומי

סטטוס - המניע החזק

אל תבכי ילדה

המדריך למתגרשת: לשרוד את החגים

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

האם את אנורקסית?

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

מי מרגיז אותך?

נשיא אוניברסיטת הארוורד, לורנס סאמרס, יצא לאחרונה בהצהרה שעוררה סערה גדולה בעולם האקדמי בדבר כישוריהן האינטלקטואליים המופחתים של נשים.

 

הוא התבסס על שורת מחקרים שמצאו הבדלים מולדים בגודל ובמשקל מוחם של גברים ונשים.

 

 למרות שמעולם לא הוכח כי אי השוויון האנטומי מפחית מכישוריהן הקוגנטיביים של נשים, הרי שללא ספק קיים שוני מבני: כימי ואנטומי במוח.

 

כבר בשנות ה60 גילה סיימור  לוין מאוניברסיטת סטנפורד את השפעתם של הורמוני המין בהתנהגותם של עכברי מעבדה בכל הנוגע  למנהגי ההזדווגות , האוכל והשתיה.

 

 אך בשנים האחרונות, תודות לפיתוח מואץ של טכנולוגיות הדמייה  כגון  MRIׂׂ הסתבר כי השפעת ההורמונים משתרעת על אזורים רבים אחרים  הממונים  על  תחומי החיים: הזכירה, הרגש, הראיה, השמיעה, עיבוד נתונים ותגובה לעקה (STRESS (.

 

נמצא כי אזורי הקורטקס (קליפת המוח) הקדמיים המכילים פונקציות קוגנטיביות, מפותחים יותר במוחן של נשים, כמו גם אזורי הקורטקס הלימבי האחראיים על הרגש.

 

 לעומת זאת  דפנות הקורטקס בהן נערך ה"אבחון" והערכה במרחב ,מפותח יותר אצל גברים,מה שעשוי להסביר את השליטה הטובה יותר שלהם בניווט.

העובדה שבמוחן של נשים גבוהה צפיפות הנוירונים באונת הקורטקס הצידי, המקושרת אל יכולות השפה וההבנה, מסבירה את הישגיהן הגבוהים יותר בכל הקשור ביכולת מילולית.

 

גילויים אלה מחזקים את הסברה כי ההבדלים בין נשים לגברים אינם רק תוצר של חינוך והפנמה חברתית, אלא נובעים משוני ביולוגי מולד, יתרה מכך החוקרים טוענים כי ההבדלים נוצרו טרם הלידה בעודנו עוברים.

 

במבחן העדפת  המינים הסתבר כי כבר בגיל יום נמשכות בנות אל חפצים המזכירים אנשים )בובות(, בעוד בנים נמשכים אל חפצים דוממים כמו כדורים ומכוניות. שני המינים נמשכים במידה שווה אל חפצים נייטרלים מיגדרית (ספרי ציור).

 

על מנת לנטרל ככל האפשר את המחקר, פנו המדענים לבדיקות בקרב קופים ומצאו כי גם אלה התפלגו במשיכה כלפי צעצועים בדומה לתינוקות האנושיים. נראה שבשלביה המוקדמים דאגה האבולוציה ליצור  הבדלים בין המינים על מנת להקל על הזכרים את הציד ולהבטיח להם זיווג בעוד הנקבות "מתאמנות" מגיל צעיר ביותר בטיפול בצאצאים.

 

התגובה לעקה (סטרס) שונה אצל נשים וגברים בשל גודלה של בלוטת האמיגדלה בה נוצר הסרוטנין, ההורמון המשפיע (ומרגיע) אותנו: בעוד סטרס גורם לנשים לחרדה הרי שהוא יוצר אצל הגברים תוקפנות. נקל לראות מהי חשיבותן של הבדיקות הללו, כאשר לוקחים בחשבון כי  תרופת הפרוזאק מגבירה את רמת הסרוטנין במוח.

 

העובדה כי במוח הגברי גבוה ייצור הסרוטנין ב52% מזה של הנשיי, יכול להסביר את העובדה כי נשים לוקות יותר בדכאון מאשר גברים.  גם לדופמין, הורמון האחראי על תחושת העונג במוח והנוצר ביתר שאת בקרב נשים מסביר את העובדה שנשים חשופות יותר להתמכרויות כמו אוכל, אלכוהול, סמים וכדומה.

 

גם תופעות פשוטות השאובות מחיי היומיום שלנו כחיפוש כתובת, בה ההתיחסות בין גברים לנשים השונה כל כך (היא: תשאל איך מגיעים?;  הוא: אמצא את הדרך במפה)  נגרמת כתוצאה ממבנה שונה של המוח וליתר דיוק  בהיפוקמפוס, בה אנו מאחסנים מידע "גיאוגרפי".

 

תעשיית התרופות בודקת את הנושא שכן מסתבר כי קיימות תרופות המשפיעות באופן אחר לגמרי על המינים: פרופאנלול, חוסם ביתא המרגיע את זרימת האדרנלין וניתן ללוקים ביתר לחץ דם וחולי לב, מדכא את השפעת בלוטת האמיגדלה ומפחית את התעוררותם של זכרונות טראומטיים בקרב נשים אך אינו עושה כן  לגברים.

 

האקדמיה  הלאומית למדעים בארה"ב פרסמה ב2001 דוח והצהרה הקובעים כי  השוני בין גברים לנשים חייב תמיד להילקח בחשבון בכל המחקרים העוסקים בבריאות ובביוטכנולוגיה, לצערנו אין עדיין הפנמה מלאה בנושא.

 

הפרטים נלקחו מ:Scientific American

 

___________________

תגובות:                                               מעניין? שילחי לחברה   

   

_________________________________________