איך באמת להימנע מאונס ומתקיפה

מאת: שירי אייזנר

 

 

עוד על נשים:

המוח שלו ושלה

נשים וצבא בישראל

חטאי האם

מיהו הגבר החדש?

מחשבות על השכול הלאומי

סטטוס - המניע החזק

אל תבכי ילדה

המדריך למתגרשת: לשרוד את החגים

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

האם את אנורקסית?

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

מי מרגיז אותך?

בחודשים האחרונים מסתובב לו באינטרנט מכתב שרשרת שכותרתו "חשוב לכל אשה באשר היא", ובתוכו מסמך וורד הנושא את הכותרת "טיפים מאנס".

 

המסמך עצמו מתיימר להיות מבוסס על סדרת ראיונות עם אנסים בבתי כלא בארה"ב ומציג שלל טיפים "שימושיים" כיצד להמנע מאונס, כמו לא ללכת עם שיער ארוך (ביחוד לא קוקו או צמה) וכן ללכת עם מטריה (כמה שיותר ארוכה). הטיפים גם מגלים לנו מתי מותר לנו לצאת מהבית (לא בשעות 8:30-5:00 בבוקר) ולאן לא כדאי לנו ללכת (לחניונים או שירותים ציבוריים).

 

שימושי, לא? וגם הגיוני – תגיד "כל אישה באשר היא", ובמבט ראשון, המייל אכן נראה תמים למדי. הרי כותבי (או כותבות) המייל רק ניסו לעזור. מוצגות שם שיטות כיצד להמנע מסכנה, והמייל אכן מעודד נשים להתנגד ולהאבק במקרה של תקיפה. לבד מזאת, "אין לדעת מאיפה זה יבוא, מתי, וממי" – כמאמר אותו מייל.

 

או אולי לא. 

 

הבה ואתחיל, אם יורשה לי, בניפוץ מיתוסים קל:

 

בניגוד לדיעה החברתית הרווחת, וזו המשתמעת מהמייל, רוב מקרי התקיפה המינית לא מתבצעים בחוץ על ידי אדם זר. למען האמת, ארבעה מתוך חמישה (83%) מקרי תקיפה מינית מבוצעים על ידי אדם מוכר לקורבן. אחד משלושה מקרי תקיפה מינית מתבצעים בבית הקורבן. ביותר מחצי ממקרים אלה (52%) התוקף גר עם הקורבן באותו הבית.

 

זאת אומרת שרק אחד מתוך חמישה (17%) מקרי תקיפה מינית בוצע על ידי אדם זר לקורבן, ושניים מתוך שלושה מקרי תקיפה מינית בוצעו מחוץ לבית (הנתונים לקוחים מתוך אתר 1202 ולא מציינים כמה ממקרי התקיפה המינית בוצעו בביתו של התוקף, למשל, או במקום אחר המוכר לקורבן).

 

מעשית, כל זה אומר שיש לך יותר סיכוי להיות מותקפת מינית על ידי הדוד שלך, בן הזוג שלך או הבוס שלך, מאשר על ידי אדם שיתפרץ לשירותים הציבוריים ב-8:00 בבוקר וימשוך לך בצמה.

  

כאן אציין שבאופן כללי, מאונס אי אפשר באמת להמנע. ברעיון עצמו של "מניעת אונס" טמונה תפישה של האשמת הקורבן, משום עצם ההנחה שאם כל הנשים יתנהגו "כמו שצריך" ויזהרו, אף אחת לא תיאנס. לפי אותה הנחה, אם מישהי נאנסה או הותקפה מינית, הרי שלא נזהרה כמו שצריך או שהתנהגה בצורה "פרובוקטיבית", ולכן האשמה עליה.

 

תפיסה זו גורסת כי מותר לנשים להתנהג רק בצורה מסוימת, להיראות בצורה מסוימת ולהמצא רק במקומות מסוימים. ישנה צורה "נכונה" וצורה "לא נכונה" לנהל את חייך. ישנן דרכים בהן "מותר" ו"אסור" לך להתלבש ולהתנהג, ישנם מקומות בהם "מותר" ו"אסור" לך להיות. אם תנהלי את חייך בצורה "הלא נכונה", אם תסטי מהסטנדרט הקובע מה "מותר" ו"אסור", תיענשי. ו"מגיע לך", כי "לא נזהרת מספיק".

 

למעשה, לאונס אין כל קשר למיקום, הופעה חיצונית, התנהגות או אורך המטריה שלך. אונס הוא תוצר חברתי כולל של מערכת שלמה שמלמדת אותנו לחשוב שנשים הן רכוש כל וגופן פתוח לכל דכפין. לא ניתן יהיה למנוע אונס אלא אם כן יבוטלו ההיררכיות החברתיות שמכשירות אותו.

  

משהבהרתי זאת, ניתן לציין שאכן ישנם סימני אזהרה מסוימים שקיימים אצל תוקפים רבים. חשוב לציין שלא כל מי שמציג את תכונות אלה הוא אנס, ולא כל האנסים מתנהגים כך. עם זאת, תכונות אלה אכן נצפו אצל אנסים רבים והן פעמים רבות שימושיות למקרה זה.

  

התכונות הן (כפי שנלקחו מויקיפדיה):

 

  • אינטנסיביות רגשית רבה ואגואיזם.

  • השפלה ואלימות מילולית תכופה כלפי אחרים.

  • נסיונות להגיד לאחרים מה הם מרגישים או חושבים, ללא כל קשר לרגשותיהם או מחשבותיהם האמיתיות.

  • שימוש באיומים והפחדה בשפה. דבר זה כולל מילות גנאי כמו "זונה", "שרמוטה", "כלבה" וכן הלאה.

  • נטיה לכעס או זעם תכופים ומתמשכים.

  • אובססיה לגבי מושא התשוקה, גם זמן רב אחרי שחיזוריו נדחו.

  • שינויים קיצוניים במצב הרוח.

  • התפרצויות אלימות וחוסר שליטה עצמית.

  • אגרסיביות, תוקפנות ואלימות כללית.

  • התנהגות אכזרית, במיוחד תחת השפעת אלכוהול או סמים.

  

זיהוי של תכונות אלה, הבנה של חומרתן והמנעות מחברת כל אדם שמציג אותן, עשויה לעזור במניעת סכנה – הרבה יותר מבחירת התסרוקת, המלתחה וזמני היציאה שלך. תכונות אלה, לכשעצמן, הן ללא ספק סימן למערכת יחסים בלתי בריאה בעליל (ולא משנה מאיזה סוג), ולעניות דעתי, ייטב בכל מקרה להתרחק מאנשים המציגים אותן לבל יפגמו בריאותם הנפשית והפיזית של כל המעורבים בענין.

  

לסיום:

 

אולי זה אינו מכתב שרשרת המגלה חוכמות ונסתרות לכל הפותח, אולי איני מבטיחה חיי אושר ועושר לנצח לכל הפותח והמעביר, אבל מה שבטוח הוא שכל אישה שתקרא את המידע הזה תדע קצת יותר ותפחד קצת פחות, אם, לא עלינו, מישהו ינסה לשלוח לה את המייל המקורי ביום מן הימים.

    

___________________

תגובות:                                               מעניין? שילחי לחברה

 
באמת מדהים ונכון
תודה
חשוב להסביר לבנות מגיל מאד צעיר
______________________________

תודה על רשימה מדהימה, מאירת עיניים, מסירת אשמה, מאפשרת חופש אישי, מכוונת אצבע מאשימה למקום הנכון ומדוייקת.

שז

______________________________
 

שירי את גאונה!

איזה תענוג לראות את הדברים מפרספקטיבה של סגול. זה מאוד מחזק ואף כמו אוויר לנשימה לאלו שראשם מתחת למים עם יד אחת על המדרגה הבאה.

שמתי לב שבדף אין תאור ומילות קישור עבור מנועי החיפוש. אשמח להתנדב לייעץ (או לעזור) לבעלי האתר להביא את האתר לידיעת עוד גולשים.

 

אהבה

עמרי

 

_________________________________________