לצאת בסדר מהסדר

מאת:: צוות המאמנים במכון "כריזמה"

 

עוד על נשים:

על ארבע בנות

סדר נשים

המוח שלו ושלה

נשים וצבא בישראל

חטאי האם

מיהו הגבר החדש?

מחשבות על השכול הלאומי

סטטוס - המניע החזק

אל תבכי ילדה

המדריך למתגרשת: לשרוד את החגים

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

האם את אנורקסית?

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

מי מרגיז אותך?

בסדר פסח ובסדרת הארוחות המשפחתיות שבאה אחריו, לא רק האפיקומן מתחבא מתחת לשולחן. לפעמים האינטנסיביות המשפחתית גורמת לכל הדברים שטוטאו מתחת לשטיח, לצוף ולעלות. לא נעים, אבל אפשר גם אחרת. צוות המאמנים במכון "כריזמה" מציעים מספר טיפים לשמירה על רוח החג. ותאמינו לנו, זה לא קריעת ים סוף....

 

גם במשפחות הקרובות והחמות ביותר זה קורה. המפגשים המשפחתיים-אינטנסיביים שמפגישים בין המשפחה הגרעינית לזו המורחבת, הסידורים וההכנות לחג, וכמובן הלבדות הסמויה שמאפיינת תקופות אלו, יכולים להיות כר גדול לסכסוכים, מריבות ותחושת כובד.

 

מצד שני- כל אלו עשויים להיות כר לצמיחה והתחדשות עם הכלים הראויים.

בוחרים שלא להתעצבן-  תקופות החגים מחדדת אצלנו את סף הרגישות המשפחתית. המפגשים החגיגיים הם לא פעם הטעונים ביותר. "לכן," אומר ערן שי, מנ"כל כריזמה ופסיכולוג אירגוני "עוד בטרם נצא מהבית או נקבל את האורחים נגיע להחלטה עם עצמנו- שום דבר בערב הזה לא יהרוס לי את החג. ספרו עד 10, צאו החוצה או חייכו לשמע דברי הביקורת או התוכחה שעלולים להיות מופנים אליכם- והתעלמו. הבטיחו לעצמכם לטפל בכל לאחר החג ובחזרה לשגרה"

 

חלוקת מטלות מראש- בכל משפחה ניתן למצוא את מי שנושא עליו את מירב האחריות האדמיניסטרטיבית- בישול, קניות וכו'- מה שמעורר בסופו של דבר התרעמות על יתר בני המשפחה והסביבה הקרובה. שבוע ימים לפני ליל הסדר כנסו את המשפחה הגרעינית. אם הנטל יחולק בין כולם אף אחד לא יחוש מנוצל ומותש מדי. גם הילדים הקטנים ביותר ישמחו לקבל מטלה ואפילו הסמלית ביותר- כדי לחוש חלק מהאווירה המשפחתית.

 

מטען אחד כל פעם- לו היינו פותרים קונפליקט אחד בכל פעם לא היינו מגיעים לסדר הפסח מלאים בחמץ פנימי. חלק ניכר מהבעיות היו שם הרבה לפני החג וללא התייחסות מתאימה- יחכו לנו גם בראש השנה ובליל הסדר הבא. היה והגעתם למצב בו אתם חשים שהמטען מאיים להתפוצץ, עצרו- והזכירו לעצמכם מה התסיס אתכם ברגע זה. לעולם אל תשלפו מהבוידעם של הרגשות את כל המקרים בעבר שלא טופלו כהלכה. אחר כך תוכלו לחזור ולטפל בכל אחד מהפרטים- בצורה שקולה יותר.

 

"ושמחת בחגיך"- צמד המילים הזה יכול להיות לכם כמנטרה חגיגית. חייכו הרבה. בסופו של יום ושל חג - רובינו לא נוכל להטיח האשמות במי שמחייך אלינו חיוך כנה ומברך אותנו ב"חג שמח" חם ואמיתי.

 

____________

במכון כריזמה MP מתקיים תהליך המסייע לרכוש כלים מדעיים, באמצעותם אנשים מבצעים פריצות דרך אישיות בעלות משמעות בחייהם. בתהליך של עבודה ישירה על הרגלים קיימים, והקנייה עצמית של הרגלים והתנהגויות נבחרות, מעניק צוות כריזמה בעזרת מנחי הסדנאות והמאמנים האישיים (COACHING) את הכלים לשוב ולעצב לעצמנו את החיים שרצינו לחיות.

____________________

תגובות:                                               מעניין? שילחי לחברה

   

_________________________________________