תוספת של רגישות ואינטואיציה על חשבון האגו


מאת: גיורא שלגי

באדיבות: סטטוס הירחון לחשיבה ניהולית, גיליון 177

 

 

עוד על נשים:

על ארבע בנות

סדר נשים

המוח שלו ושלה

נשים וצבא בישראל

חטאי האם

מיהו הגבר החדש?

מחשבות על השכול הלאומי

סטטוס - המניע החזק

אל תבכי ילדה

המדריך למתגרשת: לשרוד את החגים

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

האם את אנורקסית?

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

מי מרגיז אותך?

בתקופת הבועה, כשרבים עזבו את המערכת "הממשלתית" לטובת חברות פרטיות, גילו ברפאל שנשים נאמנות יותר גם למקום העבודה, והן מצטיינות יותר כמנהלות. בעקבות ממצאים אלה הוחלט להגדיל את לקן בהנהלת הארגון "הגברי" כל-כך; על נשים מנהלות ברפאל

 

מאז ומתמיד תפסו נשים עמדות ניהול ברפאל, כאשר הסביבה קיבלה זאת באופן טבעי וברוח מפרגנת, שגרמה לנו להאמין שהתהליכים הארגוניים השגרתיים מנתבים כהלכה את הנשים הראויות לעמדות השפעה.

 

הנושא זכה לתשומת לב ניהולית בתקופת ה"בועה" של סוף שנות התשעים, שגבתה מאיתנו מחיר של עובדים איכותיים, שלא עמדו מול פיתויי הסביבה החיצונית.

כשהתבוננו סביבנו התבררו לנו שתי עובדות:

·         נשים הוכיחו יותר יציבות ונאמנות לארגון מאשר עמיתיהן הגברים.

·         שיעור ההצטיינות של נשים בעמדות ניהול היה גבוה יותר משל עמיתיהן מהמין השני.

מכיוון ששיעורן של נשים בעמדות ההשפעה היה נמוך ממשקלן הכמותי בארגון, אספנו קבוצת מנהלות מצטיינות וביקשנו לשמוע את התייחסותן לשאלה: איך אפשר להגביר את נוכחותן של נשים בעמדות אלו.

 

במהלך השיחה, עלו הנקודות הבאות:

התברר להפתעתנו שכלל הנשים שהשתתפו בדיון הגיעו לתפקידן שלא ביוזמתן, אלא כתוצאה של שכנוע מצד הממונים שלהן שהכירו ביכולתן. השאלה מדוע נותרה באוויר, לאחר שגם הנשים עצמן לא ידעו לתת את הסיבה לחוסר האסרטיביות שלהן בנושא (ההסבר היחיד שנשמע על ידי אחת מהמשתתפות ייחס את ההתנהגות שלה לנורמה אותה ספגה מילדות – להמתין ליוזמת המין השני).

 

הוצג מקרה של אישה שהתבקשה למלא תפקיד ניהולי, לו הסכימה, בתנאי שלא תיאלץ לעבוד בשעות נוספות. כך בוצע וסופו של דבר שאותה מנהלת הוכיחה יכולת ניהול יוצאת דופן שזיכתה אותה בפרס הצטיינות.

 

יותר ממשתתפת אחת ידעה לספר שלמרות שמעמדה בארגון מבוסס, עליה לעצב את מקומה מחדש בכל פעם שהיא נחשפת לקהלים שעדיין לא מכירים אותה, כולל לקוחות מארצות מערביות, שבתעשיות הביטחון שלהן מצאנו נוכחות נמוכה משלנו של נשים בעמדות ניהול.

 

הבנו שייקח זמן עד שיוסרו המחסומים הסמויים, העוצרים נשים מלגלות אסרטיביות בסביבה גברית. ולכן, לא נכון שנסמוך על כך שהשגרה הארגונית תמצה את יכולתן של נשים ותנתב את המתאימות שבהן לעמדות השפעה. אי-לכך החלטנו לנקוט מדיניות פרו-אקטיבית בנושא וללוות אותה במדדי ביצוע. העלינו את הנושא לדיון הנהלה (שבין חבריה נמנות שתי נשים) בו סוכמו, בקונצנזוס מלא, מרכיבי המדיניות הבאים:

·         נעודד נשים למצות את מלוא יכולתן, כאשר כל התפקידים ברפא"ל פתוחים בפניהן.

·         לא נקיים מערכת של העדפה מתקנת, שלהערכתנו תפגע בתדמיתן של נשים שהגיעו ותגענה לעמדות השפעה בזכות יכולתן.

·         בהינתן שוויון כישורים בין מועמד ומועמדת לתפקיד, יינתן יתרון למועמדת, מתוך הערכה שנשים תבאנה איתן תכונות נוספות שיעשירו את הארגון.

·         נעשה את כל המאמץ לשדר מסר של ארגון ידידותי לנשים, כדי להוות גורם מושך לקליטת כוח אדם איכותי, המחפש מקום עבודה יציב, ברמה גבוהה, המאפשר ומעודד פיתוח קריירה לטווח ארוך.

·         נקיים סביבה תרבותית, שאינה משלימה עם התנהגות הפוגעת בכבודן של נשים. 

·         בהינתן רמת כישורי קליטה דומה בין גברים לנשים, יש להבטיח את ייצוגן ההולם של נשים במסלולי פיתוח קריירה ארגוניים, דוגמת קורסי ניהול, השתלמויות ועתודת מנהיגות.

·         יש לתת את הדעת ולהתחשב בקושי של נשים לעמוד בהיקף השעות הנוספות של עמיתיהן הגברים.

 

המהלכים לעיל גרמו לתפנית חיובית בקצב מינוין של נשים לעמדות השפעה, כולל עמדות ניהול בכירות.

 

אין לי שום ספק שהארגון, שנותר עדיין דומיננטי גברי, הפך להיות ארגון עשיר יותר ומתאים יותר לסביבה הניהולית שבפתחה אנחנו עומדים, בזכות התכונות שנשים הביאו איתן, הכוללות ממדים בהם יש להן יתרון על פני עמיתיהן הגברים, שאצל חלקם הגדול רגישות נתפסת כחולשה, אינטואיציה נתפסת כלא רצינית, והאֶגו, המניע שימוש לא מושכל בכוח, מכשיל אותם.

___________________ 

הכותב הוא יועץ ארגוני; בעבר היא מנכ"ל רפאל

המאמר באדיבות: סטטוס הירחון לחשיבה ניהולית, גיליון 177

____________________

תגובות:                                               מעניין? שילחי לחברה

   

_________________________________________