שובה של האינטואיציה הנשית

מאת: חנה בית הלחמי

 

 

עוד על נשים:

פתאום, באמצע החיים

המדריך לאהבה

דיינו

סדר נשים

תוספת רגישות על חשבון האגו

המוח שלו ושלה

נשים וצבא בישראל

חטאי האם

מיהו הגבר החדש?

מחשבות על השכול הלאומי

סטטוס - המניע החזק

קרדיטים - סוגיה פמיניסטית?

אל תבכי ילדה

המדריך למתגרשת: לשרוד את החגים

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

תרומת הטיפול הפמיניסטי

מי מרגיז אותך?

התרבות מייחסת לנו אינטואיציה מפותחת. נשים מנחשות, קולטות, מבינות בלי שתוכלנה להסביר מדוע. יולדות מחשבות מהבטן. האינטואיציה הנשית משמשת ככלי לשימושים חברתיים סותרים, כמו למשל: לאישה תכונות ריפוי בזכות הבנתה הנסתרת את האדם והעולם, אולם בדיוק בשל תכונה זו התרחשה 'השואה הגדולה של הנשים' – 9 מליון נשים הועלו אל המוקד ומתו בעינויים קשים, לאורך 300 השנים של ציד המכשפות; האישה היא 'תקשורתית' ולכן היא יכולה לשמש מנהלת משאבי אנוש מצוינת, אולם לתפקיד המנכ"ל או סמנכ"ל הכספים - שני תפקידם חשובים יותר בהיררכיה הארגונית, המעניקים תמורה כלכלית משופרת - צריך 'לחשוב מהראש'.

 

נשים עובדות בתפקידי שרות רבים, שם האינטואיציה משמשת להן הן כמקדם הצלחה והן כחסם-צמיחה. הקריטריונים להצלחה נבנים מתוך ההמשגה הגברית, הליניארית – החל ממבחני המחוננים בכתה ג', דרך הפסיכומטרי, חוגים מבוקשים באקדמיה, ועד לפוליטיקה ולעולם העסקים. מאחר ואינטואיציה אינה קריטריון למיון, אנחנו, שחושבות מהבטן, ובעלות מוסר כליות גבוה – מסוננות לרוב החוצה.

 

אולם עובדתית, אנחנו דווקא כן חושבות מהמוח: מהמוח השני.

 

מדענים יודעים כבר שנים על קיומו, במעמקי המעי הדק. שם, כמו במוח העליון, נוצרים ומתפקדים רוב החומרים האחראים על מצב הרוח, החיסוניות, תפקודי גוף ונפש, כולל מעבירים עצביים כמו סרוטונין או דופאמין, פרוטאינים ועוד. לשם הבהרה: חוסר בסרוטונין מהווה סיבה עיקרית לשורה ארוכה של מחלות פסיכיאטריות, בראשן זו שהוכרזה כגורם המוות הראשון במעלה של המאה ה- 21: הדיכאון. הדופאמין אחראי, בין השאר, לרצף ועומק הקשב שלנו וליכולת הריכוז.

 

במאמר שאיתרתי בנושא, כותב ד"ר מיכאל גרשון, פרופסור לאנטומיה ולביולוגיה של התא במרכז הרפואי הפרסביטרי 'קולומביה' בניו יורק, על הפניית א/נשים בעלי בעיות בריאות לטיפולים נפשיים: "הרופאים צדקו כשייחסו את הבעיות הללו למוח החולה, רק שהם האשימו את המוח הלא נכון...כמעט כל חומר המסייע למוח לנהל את המערכת העצבית ואת הגוף, מופיע גם במעי".

 

ד"ר דייויד ווינגייט מאוניברסיטת לונדון מציין, באותו מאמר, שלמערכת העיכול מיוחס, בגישה אבולוציונית, הביטוי "המוח הקדום". כלומר: המוח הראשון. על פי הידע ההיסטורי שבידינו, התקופה הקדומה של פולחן הפריון ופולחן האלה הסתיימה בעליית התרבות הפטריארכאלית, שיצרה סמלים עממיים המייצגים את הנשיות, על מנת שניתן יהיה להוקיעם בצורה שיטתית ומעמיקה. כך הפך המוח הראשון, הקדום, למוח השני ואף הודחק ונשכח.

 

כשאומרים לנו לחשוב מהראש, אפשר לזכור ולהזכיר, שהמוח שלנו הוא למעשה המוח הראשון!

  

 

____________________
הגיבי לכתבה:                                               מעניין? שילחי לחברה

 
 

_________________________________________