אמא יש רק אחת

מערכת האתר

 

עוד על נשים:

אימהות ללא אם

כשהחפצים בבית לא מוצאים את מקומם

שובה של האינטואיציה הנשית

פתאום, באמצע החיים

המדריך לאהבה

דיינו

סדר נשים

תוספת רגישות על חשבון האגו

המוח שלו ושלה

נשים וצבא בישראל

חטאי האם

מיהו הגבר החדש?

מחשבות על השכול הלאומי

סטטוס - המניע החזק

קרדיטים - סוגיה פמיניסטית?

אל תבכי ילדה

המדריך למתגרשת: לשרוד את החגים

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

תרומת הטיפול הפמיניסטי

מי מרגיז אותך?

הקרן לירושלים, בשיתוף עיריית ירושלים, תומכת באמהות חד-הוריות ומלווה אותן בדרך האמיצה מתלות לעצמאות.

 

הקשר בין נשים חד-הוריות לעוני במשפחה ברור: כ-87% מהמשפחות החד-הוריות שבראשן אישה סובלות ממצוקה כלכלית. הקרן לירושלים זיהתה את התופעה והחליטה לפעול למען אמהות חד-הוריות: פרויקט "בזכות עצמך" מבקש להביא אמהות חד-הוריות לפרוץ ממעגל העוני, לצאת ממצב של תלות לעצמאות אישית ולהעביר אליהן את המסר כי "השמיים הם הגבול". המעבר מהישרדות להגשמה עצמית מחייב, לדברי ראשי הפרויקט בקרן לירושלים, ויתורים והשתחררות מדפוסי חשיבה ומדרכי פעולה מוּכרים של הנשים.

  

הנשים שאותרו ומשתתפות בפרויקט הן אמהות חד-הוריות עובדות (לרוב במשרות בהיקף קטן), בעלות השכלה תיכונית ומעלה, ובעלות הכנסה חודשית ממוצעת של עד 4,000 ש"ח. הפרויקט מופעל על ידי עיריית ירושלים מזה תשעה חודשים בקרב 150 נשים משכונות קריית היובל ופסגת זאב בירושלים.

 

"היה לי מקום עבודה, אבל רציתי להתקדם וללמוד. הרצון הזה היה חזק ממני", מספרת קרן (29), אם חד-הורית לילדה בת שבע, הלומדת בכיתה ב'. "אנחנו חיות בלי דמי מזונות. דרך הפרויקט נגעתי בעבר וחזרתי למשקעים מהילדוּת שלי. התחלתי להבין איך משקעים מהעבר, שלא טופלו כראוי,משפיעים על החיים ועל הגידול של הילדה. הבנתי שאני צריכה להשקיע בטיפול ולהילחם כדי שלבת שלי לא יהיו משקעים כמו שלי, כמו קשר עם אבא".

 

"השתניתי לחלוטין ומצאתי ביטחון עצמי", מעידה קרן. "עכשיו אני יודעת איך להתמודד בצורה טובה יותר עם הסביבה. לא מזמן קיבלתי קביעוּת בעבודה, ועכשיו אני לומדת מינהל עסקים".

 

מטרות הפרויקט הן התעצמות אישית, חברתית וכלכלית של משפחות חד-הוריות החיות בעוני, הגברת השתלבותן בקהילה, שיפור ברמת הכנסתן ובאיכות חייהן, צמצום תחושת חוסר האונים שלהן ותלותן בגורמי ממסד בכלל וברשויות הרווחה בפרט. מחקרים הוכיחו כי יש קשר ברור בין משפחות חד-הוריות שבראשן עומדת אישה לבין עוני: כ-87% מהמשפחות החד-הוריות שבראשן אישה סובלות ממצוקה כלכלית.

 

"מדובר בנשים החיות בשולי החברה, אשר קולן אינו נשמע בדרך-כלל", מסבירה רות חשין, נשיאת הקרן לירושלים. "רובן אינן מקבלות מזונות וגם אינן מצליחות להתפרנס בכבוד מהקצבה המועברת אליהן על ידי המדינה. עד היום המדינה לא הצליחה לטפל כראוי בסוגיה. הקרן לירושלים משתדלת להעצים את הנשים כדי שתוכלנה, מעבר לקצת יותר פרנסה, לסייע לעצמן ולהלחם על מקומן בחברה".

 

הקרן לירושלים נוסדה ב-1966 כחלק מחזון לבנות את ירושלים כעיר פלורליסטית, דמוקרטית, תרבותית ומודרנית. הקרן פועלת למען שוויון בחינוך; סובלנות ודו-קיום; קידום האמנות והתרבות; חברה, רווחה ושירותים קהילתיים; פארקים ופנאי; שימור וטיפוח. בראש הקרן עומדת מיום היווסדה הגב' רות חשין.

 

 

____________________
הגיבי לכתבה:                                               מעניין? שילחי לחברה

 
 

_________________________________________