החכמים הסינים והסתיו שבפנים

מאת: חוה רשף

 

 

 

עוד על נשים:

נדוניה

מטרה ראוייה

להתחבב על אימו של בעלך

אישה עם סגנון

דיאטה וקניות לחג

מסע בעקבות נשים

היום בו הפסקתי לאכול

של מי הפנסיה הזאת לעזאזל?

אימהות ללא אם

כשהחפצים בבית לא מוצאים את מקומם

שובה של האינטואיציה הנשית

פתאום, באמצע החיים

המדריך לאהבה

דיינו

סדר נשים

תוספת רגישות על חשבון האגו

מי מרגיז אותך?

איך אתם יודעים, ילדים, שבא הסתיו? שאלה אותנו המורה בכיתה א', וכולנו דקלמנו שהנחליאלי מגיע והחצב פורח... ומה נעשה עכשיו, כשהאספלט קבר את מושבות החצבים והנחליאלי שלח מסרונים לחבר'ה ששלוליות יש כאן רק כשמתפוצץ צינור מים בתל אביב?

 

לפי התורה הסינית נעשית חלוקת השנה לפי העונות החקלאיות. לפיכך – מתייצב הסתיו ב-8 באוגוסט ופורש ב-8 בנובמבר.

נאי ג'ינג, החכם הסיני העתיק שכונה "הקיסר הצהוב" הקדיש בספר הרפואה הסינית שלו פרק שלם לחוקי התנהגות בסתיו, ומסתבר שאנו כבר מיישמים חלק מהם.

 

לפיכך נתכנסנו

לפי הרפואה הסינית אנו עוברים בסתיו ממצבים "יאנגיים" חמים המאפיינים את הקיץ והאביב, למצבים "ייניים" קרים של סתיו וחורף.

סתיו הוא עונת האסיף – אמר הקיסר הצהוב – זה הזמן לאגור מזון אשר יעזור בחימום הגוף לקרא החורף הקר. זה הזמן להתכנסות פנימה עם עצמנו...

את עניין אגירת המזון אנו מקבלים בהתלהבות נוכח מתקפת מבצעי החגים, ועוסקים בחדווה בחגיגות האסיף מן המדפים של רשתות השיווק וממלאים אסמינו בהררי שוקולד שישמחו כול רופא שיניים.

 

בעניין ההתכנסות פנימה – סוף סוף אנחנו יכולים להיות קצת עם עצמנו ללא דבוקת הדרדסים ששונעו חלקית לגנים ולבתי הספר.

לפני ההתכנסות הזו, ממליץ הקיסר, כדאי להחליט מה לא כדאי לאגור בנפש. האלמנט הקשור לסתיו ברפואה הסינית הוא המתכת, המתקשרת לצדק, לחוק ולמשפט.

ואכן, לפני הימים הנוראים, אנו חשים במשהו באוויר, גם אם לא נודה בכך. אנו נכנסים למצב רוח סלחני ואמפאתי יותר, ועורכים חשבון נפש שגורם לנו לערוך ניקיון פנימי.

מי שילך נגד חוקי הסתיו – מזהיר הקיסר – ילקה בחוסר איזון באנרגיה של הריאות...עבורו צופן החורף קשיי עיכול ושלשולים, והוא לא יוכל לחזור לעצמו .

האלמנט האקלימי השולט בסתיו לפי הרפואה הסינית הוא הרוח הנושאת בכנפיה את המזיקים  החיצוניים, ולכן בעונה זו אנו חשופים למתקפה של גורמים אלה לגופנו. האזורים המועדים לפורענות הם הצוואר והעורף ואצל נשים גם אברי הבטן התחתונה. לכן, אתם מתבקשים להגן ככול האפשר על אזורים אלה.

 

כל עוד בלבב פנימה

אם כבר חלינו, קובע הקיסר, המחלה באה לשרת אותנו. בחברה התזזיתית בה אנו חיים, המושג "מנוחה" הוא ערטילאי. המחלה שפגעה בגופנו היא מסר לגופנו להירגע ולנוח. אם אנו מתעלמים מאיתותים אלה, בולעים אקמול או שניים וחוזרים לשגרת יומנו, לא די שאנו עלולים להדביק חפים מפשע (עיין ערך "חזירות"), אלא אנו פושעים גם לעצמנו ומחדירים את המחלה פנימה לרבדים עמוקים יותר של הגוף, והבעיה עלולה לחזור בגדול בצורת מחלות חום ודלקות.

 

המחלה מאפשרת לגופנו לזהות את הגורם לה, מה שיעזור לנו בעתיד להתמודד עם מחלות קשות יותר. עליית החום מאפשרת לנו להוציא את גורמי המחלה (פתוגנים) וכדאי לעודד את ההזעה על ידי בגדים חמים ושמיכה חמה דווקא.

לטיפול בסימפטומים הראשונים של המחלה ממליצה הרפואה הסינית על חליטת פרוסות ג'ינג'ר טרי, ולשלבים המתקדמים יותר מומלצת שתיית חליטות נענע ומנטה ללא סוכר.

 

דיקור ופורמולות צמחי מרפא מיוחדות יעזרו לגוף להתגבר ביתר קלות על המחלה.

תורת הרפואה הסינית ממליצה גם על תפריט התכנסות מיוחד של מזונות הפונים פנימה ומתאפיינים בטעם חמוץ כמו יוגורט, פירות חמוצים, זיתים, מלפפונים חמוצים וכרוב כבוש.

כמו כן מומלץ לחזק את הכליות והריאות המשתתפות בהרחקת מיני מרעין בישין באמצעות קטניות, דגנים, חלבון מן החי וירקות שורש. אפילו  תהליך הבישול רצוי שיהיה איטי ומהורהר בסתיו ויעשה על אש קטנה, ואנחנו נתפנה לעשות מדיטציה.     

 

  

הגיבי לכתבה:                                               מעניין? שילחי לחברה

 

 

 

_________________________________________