לא יכולות לישון

מאת: נעמי שוורץ

 

עוד ב"הדרך למעלה":

סדנאות אינטראקטיביות:

בסגנון "מבחן עצמי"

ארועים וכנסים

ספר חדש

 

אינסומניה (קשיי שינה) משפיעה על נשים פי 2 מגברים ובכל זאת 75% מהמחקרים בנושא זה נערכים בקרב  ועל אוכלוסיית הגברים מדווח ארגון הבריאות האמריקאי.

בספר הלימוד הנפוץ ביותר בקרב סטודנטים לרפואה,  

Principles and practice of sleep medicine

 אין כלל פרק העוסק בנשים , ובכל 1300 עמודיו קיימות רק (!)6 התייחסויות למיגדר ו2  לגיל     האל-וסת, חרף העובדה שנשים בגיל העמידה סובלות מבעיות שינה   רציניות.

אך לא רק הפסקת הוסת משפיעה על השינה בקרב נשים, גם תחילת המחזור החודשי, ההריון, תקופת הביוץ, כדורים למניעת הריון, ודכאונות בזמן ולאחר ההריון מאופיינים בהפרעות שינה ובכל זאת מועטים ביותר הם המחקרים העוסקים בכך.

כתוצאה ממיעוט המחקר, ( האם נובע הדבר ממיעוטן של נשים בקרב החוקרים?) ונפיצותה של הבעייה סובלות נשים באופן סטיגמטיבי מפסיכונוירוזות, דכאונות, פסיכופתולוגיות שונות, וכל זאת בשל הפרעות שינה.

עד לשנים האחרונות לא התייחסו אל מחסור בשינה כאל בעיה רפואית רצינית, אך כל המחקרים מורים כי מחסור כזה גורם לנזקים בל ישוערו  למערכת האנדוקרינולוגית, דהיינו מערכת חילוף החומרים אשר משפיעה על המשקל שלנו (עלייה וירידה), מסת השרירים, שלמות השלד ולבריאותנו התקינה בכלל.

מחסור בשינה גורם לעלייה בסוכר בדם מה שיביא להוספת קילוגרמים עודפים למשקלנו, מעלה את רמת הקורטיזול  אותו הורמון האחראי על ויסות האנרגיה בגוף, גורם לסטרס כרוני ומגביר את האפשרות ללקות באוסטיאופורוזיס, יתר לחץ דם, בעיות קרדיווסקולריות(לב וכלי דם) לאובדן זכרון, סכרת, סרטן לסוגיו ומחלות זיהומיות שונות.

לשינה ההשפעה הגדולה ביותר לאורך חיינו ואיכותם טוען אחד מחלוצי המחקר בנושא זה, פרופסור ויליאם דמנט אשר עומד בראש המכון לחקר השינה באוניברסיטת סטנפורד, היא משפיעה על גופנו יותר מעישון, העדר פעילות גופנית ויתר לחץ דם.

גם גברים לוקים בהפרעות שינה אך בעייתם נובעת יותר מהפרעות בנשימה הגורמות לנחירה וכתוצאה מכך לשינה שאינה תקינה. אך בעוד הפרעות השינה בקרב הגברים עומדות על  15% ומתחילות בגיל 65 בדרך כלל,  הרי שכ77% מהנשים סובלות מבעיות שינה בתקופות שונות במהלך חייהן, אם כי רובן המכריע מתלוננות על אינסומניה בגיל האל וסת .

 הממסד הרפואי מתייחס אל הפרעות השינה כאל בעיות פסיכוסומטיות שהרי קל ביותר להאשים את הנפש בכל מה שלא יודעים כיצד לרפא או לפתור. ארסנל שלם של בעיות "נשים" תויקו כמקרים פסיכולוגיים - פסיכיאטרים כגון:

כיב קיבה שנחשב עד לשנים האחרונות לבעייה הנובעת מעצבנות יתר עד שנמצא כי הוא נגרם ע"י בקטריה.

אמהות שהואשמו באוטיזם של ילדיהם  בשל העדר "אהבת אם" עד שהתפתחה טכנולוגיית ההדמייה והתגלה כי מוחותיהם של האוטיסטים שונים משל כלל האוכלוסיה וכי בעייתם הינה ניאורוביולוגית.

 כן גם בעיות כמיגרנה, שינוי במצב הרוח בעת הביוץ, האצת דופק הלב, גלי חום בגיל המעבר, הפרעה אובססית קומפולסית כולן בעיות שהוכח כי הינן נובעות משוני או לקות בביוכימיה של גופנו.

הגיעה הזמן שהממסד הרפואי "יקח ברצינות" את בעיית האינסומניה ולא יפתור אותנו בכדור ואליום או בהערות סרקסטיות כ "כנראה שאינך עייפה" ויפה שעה אחת קודם!

תקציר מתוך

 review/ www.wellesley.edu/womens

   

בואי לדבר על זה בפורום פמיניזם

_______________________________________________