לעמוד לצידו

הב"ל: נעמי שוורץ  

 

עוד ב"הדרך למעלה":

בריאות

סגנון ואיכות חיים

טיפים

 

 

 האם יש לי תקווה לעתיד?

פצצות מתקתקות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

 מאחורי כל גבר מצליח עומדת אשה, אומרת הקלישאה,  ובמיוחד לצידו של גבר מצליח המצוי בצרות!!!

 

ב-   THE NEW YORK TIMES מתפרסמת כתבה שעוררה אצלי הרהורים נוגים אודות הפנומן הזה : גבר שסרח מלווה תדיר ברעייתו גם כאשר הוא מואשם בבגידה בה, (ראה מקרה קלינטון, נתניהו, עופר גלזר,) ומשום מה אין רואים את בן הזוג הנאמן במקרים בהם מואשמת האשה בפשע כזה או אחר.

 

האם  נובע הדבר בשל מיעוטן של הנשים בעולם הפשע?? ודאי שלא, אלא שהן נעזבות בדרך כלל ברגע קשה, שלא לדבר על בגידה במערכת הזוגית ונאלצות ללחום על טיהור שמן, חפותן, או לשלם עבור הפשע שביצעו ללא תמיכת האיש שלהן!

 

יוצאת דופן היא ונסה בריאנט, רעייתו היפה של שחקן הבייסבול קוב בריאנט הנשפט בימים אלה בעוון אונס. עתוני קולורדו מתחבטים בשאלה: מהי משמעות העדרה של ונסה מאולם המשפט? גם היהלום בשווי 4 מיליון דולר שהעניק לה קוב מיד לאחר פרסום המקרה, לא הצליח לכפר על הפגיעה הקשה בה.

 

תפקידה של הרעייה כתומכת בכל מחיר בגבר שלה נקבע עוד טרם הפכה אותו הילרי רודהאם קלינטון לאמנות  ולפני שהצילה מריה שרייבר את מסע הבחירות הכושל של ארנולד.

 

התייצבותה המאופקת של דניס קוזלובסקי, רעייתו של מנכ"ל TYCO המואשם בימים אלה בגניבה של  600  מליון דולר מהחברה אותה ניהל, נראית ממש כמו סרט מבויים היטב:  קוזלובסקי  שחגגה את יום הולדתה ה- 40 בסרדניה (בעלות הצנועה של 2 מליון דולר) נאלצת לכתת רגליה לבית המשפט בחליפות מחויטות אך צנועות ובטבעת נשואים פשוטה בעצת פרקליטיו של מר קוזלובסקי.

 

ג'ו אלן דימיטריוס, יועצת במשפטו של או. ג'יי סימפסון, סבורה כי תפקיד הרעייה התומכת כה חשוב, עד כי עורכי דין רבים שוכרים את שרותיהן של שחקניות מקצועיות במקרים של נאשמים מפורסמים פחות, על מנת למלא את התפקיד ולסייע בכך לנאשם. זוהי סוציאליזציה היא טוענת, כך נוצרת נורמה תרבותית: תפקיד התביעה להציג את הנאשם כפושע חסר אנושיות ואילו תפקידה של הרעייה לרכך את הדימוי הזה ולהבליט את הצד ההומני, המשפחתי הפגיע בו.

 

אין זה משנה כלל מה עולל בן הזוג: הרעייה הקטנה חייבת לסלוח ולשכוח!!! מה שהיא עושה בתום המשפט כבר לא צריך לעניין איש טוענת היועצת דימיטריוס, ובמקרים רבים אכן נפרדים בני הזוג מיד לאחר קריאת פסק הדין.

 

גם אצלנו לא נעדרת דמותה של "האשה הקטנה" לצידו של הגבר ומה שנורא הוא יציאתה להגן עליו במקרים של אונס או הטרדה מינית! ראויה להערכה כוכי מרדכי שנקטה עמדה נחרצת  למרות היותה כה צעירה.

 

קייט זרניק, כתבת הניו יורק טיימס מתארת את התלבטותם של עורכי הדין כאשר הרעייה צעירה בשנים רבות מבו זוגה הפושע, אז נוטים להסתירה מעיני הציבור לבל תעורר תחושות כעס ודחייה.

 

נשות המאפיה הינן סיפור אחר לחלוטין: קשה להסביר לנערות הללו שלבוש פרובוקטיבי וחושפני פוגע בסיכויי הגבר שלהן: כל שהן מבקשות הוא להראות טוב ולשאת חן בעיניו! לא תמיד חושבים כך השופטים וחבר המושבעים...

צחוק בצד, האם ניתן ללמוד על נשים וגברים ועל היחסים ביניהם כאשר מי מהם נקלע לצרה?

 האם אפשר לשנות את המצב?

 

כבר אמרו חכמי המזרח כי האהבה והצדק אינם יכולים להיות כרוכים זה בזה, תמיד יבוא האחד על חשבון השני.

 

  הגיבי על הכתבה או שילחי לנו כתבה משלך

בואי לדבר על זה בפורום פמיניזם ושיוויון

________________________________________________________