זו היהדות שלי

  

הטור של נעמי מעודד

ד. מהי תחושת קדושה?

 

 

עוד כתיבה אישית:

א. יום הכיפורים שלי

ב. אני יהודיה חילונית ומאמינה

ג. לא לגיור - כן לסובלנות

 

 

החיים של ביד הנפש

ללמוד ממנה

להיות אבא - החווייה הגברית

חדר שינה

מצבי הצבירה של האהבה

גיבוי שלך נשמה

עין פקוחה

הילקוט

מיכל

גילוי - יובל דור

עוצמתה של שתיקה

הנשיקה

האושר שביצירה

אני מאחרת

אימהות

להופיע ב"גוגל" - משמע את קיימת

יום האישה הבינלאומי - סקירת מצב

אנה אנו באות? - מחשבות על הים האישה הבינ"ל

ימין ושמאל משני צדי המדרס

 

מהי תחושת הקדושה? מנין באה תחושת הקדושה? מי קובע מה קדוש ומה לא?

 

קדושה היא מושג דתי כמעט כמו כל המושגים הקשורים  ביהדות. כי הרי יהדות ודת היו בעבר כרוכים זה בזה. בכתבה אני מנסה לבחון את יחסי למושג קדושה ואת קיומה או אי קיומה בחיי הפרטיים כיהודיה חילונית.

אני טוענת כי קדושה בחיים החילוניים שונה במהותה מקדושה בחיים הדתיים. קדושה בחיים החילוניים היא אינדיבידואליסטית. בחיים הדתיים- היא אחידה.

כדי להסביר  את עמדתי , עלי להבין קודם מה משמעות "קדושה" עבורי?

 

אם אני מנסה  לתהות על משמעות המלה קדושה, אני הולכת למקור: "קדוש, קדוש, קדוש ה' צבאות"- מה המשמעות? נעלה, מרומם, חשוב, נכבד-. במילון מצאתי "קדושה- תחום הקירבה אל האלוהים ואל עבודת האלוהים". כלומר, בתפיסה הדתית- כל מה שכרוך בקשר עם הבורא- הוא קדוש, הוא נעלה.

בתפיסה שלי, אני מעדיפה להשתמש בציטוט אחר: "הרי את מקודשת לי"- הרי את מיוחדת לי, מובדלת לי מבין כל האחרות.

כלומר, היותו של דבר קדוש, פירושו שהוא אחד במינו, מיוחד ויחיד מבין כל האחרים. יש אחרים, אבל אני/ אתה/ מישהו מחליט שדבר זה או אחר, אדם זה או אחר, יצירה זו או אחרת- הם הם המיוחדים, המובדלים, החשובים ביותר, הנוגעים בנבכי הנפש, המקודשים.

 

על סמך  ראייה זו את הקדושה אנסה להדגים היכן יש והיכן אין קדושה בעולמי:

1.אינני רואה  קדושה ביצירות אמנות. אני יכולה לחוש התפעמות וחוויה של הנאה מיוחדת כאשר אני עומדת מול יכולתו של האדם/ האמן בביטויה ביצירה האמנותית. אני יכולה לחוש הערצה לכשרונו של אמן, אך אינני חווה תחושה של קדושה. משום שיש הרבה יצירות נפלאות מסוגים שונים, משום שיכולתו של האדם - היא אינסופית. אם כך, כל יצירה היא חד פעמית וכל יצירה היא קדושה. האומנם?

2. אני יכולה להבין יחסם של אנשים דתיים לטקסטים מקודשים ולתשמישי קדושה ואכבד אותם על כך. לא אפגע בתשמישי קדושה של אף דת. אך כשלעצמי , אינני זקוקה לתשמיש כזה או אחר כדי לחיות את חיי באופן ראוי.

התנ"ך מיוחד בעיני  מכיוון שהוא יצירתו של העם אליו נולדתי, כיוון שהוא יצירה ספרותית נפלאה. אך, יש  טקסטים יפים כמוהו גם בתרבויות אחרות. האם הוא מקודש בעיני? אינני יודעת. כי איננו עומד בהגדרות שניתנו לעיל. יש עוד טקסטים בתרבות היהודית שנחשבים מקודשים בעיני חלק גדול מן העם היהודי (המשנה והתלמוד). יש ספרים שנוגעים בנבכי נפשי, שחוללו אצלי שינוי בחשיבה ובהרגשה יותר מן התנ"ך, וזה לא הופך אותם למקודשים בעיני.

3. מקומות, חפצים, אדמה - אינם קדושים בעיני. הם אמצעים לשימושו של אדם לצרכיו. (הכלכליים, החברתיים, הפוליטיים, האישיים) כמובן, שצריך להתייחס אליהם בכבוד הראוי.  ניתן להתייחס אל העולם שבו אנו חיים כמקום מקודש, אל האדמה ממנה אנו חיים ואליה אנו חוזרים כדבר מקודש , משום שפה נוצרו החיים כפי שאנו מכירים אותם. זה חד פעמי, מיוחד. יש עוד כוכבי לכת בגלקסיה שלנו אך רק על פני כדור הארץ- יש עולם כזה, כפי שאנו מכירים אותו.

4. כאשר אני מבקרת במקומות קדושים לנצרות, הוותיקן, כנסיות - מיד עולה תחושה של יראה, כבוד כלפי עוצמתו של המקום שהושגה ע"י ארכיטקטורה מסוימת ויצירות אמנות מרשימות, אך אין לי תחושה של קדושה, ביודעי מה נדרש היה כדי להביא לכך ומה היתה כוונתם המקורית של בוניה.

5. קדושה אני חשה רק כלפי החיים כערך עליון וגם זה בערבון מוגבל. כי החיים של כל אדם הם חד פעמיים וזה הופך אותם למיוחדים עבור כל אדם. בערבון מוגבל- כי כדי להחזיק בערך זה ולקיים אותו עלי קודם כל לכבד את גופי ולשמור עליו. ואינני עושה כן. (אני מעשנת) כמו כן, אינני מאמינה שאדם צריך לחיות בכל מחיר. אם איכות חייו אינה ראויה לדעתו, אני חושבת שיש לאדם הזכות לסיימם. וכאן כמובן צריך להגדיר מהי איכות חיים.

6. קדושה בעיני זה ילדים. לאו דווקא משפחה במובן המסורתי שלה. אלא ילד/ה שאת  הבאת לעולם. לפיכך, הוא אחד ויחיד, מיוחד וייחודי. מוטלת עלי  האחריות, כהורה,  לגדל אותו , בכל המובנים, עד שיעמוד ברשות עצמו. אני לא מאמינה בהקרבה למען הילדים. אלא במסירות, באהבה , באיכפתיות- אך לא במחיר ויתור על  ה"עצמי".

7. רגש של אהבה הוא בעיני רגש קדוש, הוא רגש מיוחד וחד פעמי. לאהוב ולהרגיש נאהב. החוויה של להרגיש נאהב, היא בעיני חוויה קדושה. חוויה חד פעמית, מיוחדת במינה.

נעמי מעודד
עורכת טקסי חיים ישראליים

neomim@tkasim.org.il
049852153        0522741414
 /http://www.tkasim.org.il/49949

 

לתחילת הסידרה:

א. יום הכיפורים שלי_

_____________________

 מה דעתך?כיתבי לנו                           מעניין? שילחי לחברה

   

____________________________________________