מהו אימון אישי-קבוצתי

מילות הסבר ל"אימון אישי בקבוצה", בהנחיית ד"ר מירה חניק

  

 

אימון אישי בקבוצה

 

"איך יוצאים מהפלונטר?"; "מה אני באמת רוצה בחיים?"; "מדוע אני תקועה?"; "מדוע אני מביאה את עצמי למקומות שאינני רוצה להיות בהם?"; "איך משיגים את מה שאני רוצה?"; "איך משפרים את היחסים?"; אלה שאלות שעולות בתכיפות משתנה בחיי כל אחת ואחת מאיתנו. נשים רוצות להפיק מעצמן יותר ממה שיש להן כרגע, לממש את הפוטנציאל האישי במלואו. רבות מחפשות את הדרך להגיע להצלחה ולסיפוק בתחומי החיים השונים.

 

האימון האישי, "אימון לחיים", צמח מתוך עולם הספורט המקצועי בארה"ב, שם מצליחים המאמנים שוב ושוב לגרום לקבוצות מדשדשות להעפיל לרום טבלת המנצחים. המאמן, ה- Coach, מציב מטרות ודרישות ברורות לשחקניו, מתעלם מהרגלים ודפוסים שמנעו מהם בעבר להעפיל במעלה הטבלה, מציע חלופיים, דורש יישומיות גבוהה וביצוע, יודע לדחוף, להניע, לדרוש ולעודד את שחקניו בזמן הנכון ובמקום הנכון. ה-  Coach הראשון נלקח היישר ממגרש המשחקים אל העולם העסקי, והשאר הוא כבר היסטוריה.

 

האימון האישי הוא אחת הדרכים הממוקדות והאפקטיביות ביותר כדי להשיג הישגים, סיפוק, הצלחה ואיזון בחיים.

 

את מקומם של החונכות, הליווי והייעוץ, תפס האימון. הוא אינו תהליך טיפולי, אלא תהליך של כיוון, הדרכה, דרבון והנעת המתאמנת לעשייה והשגת יעדים. הערך המוסף של האימון הוא ביישומיות הגבוהה שלו, בקצב, בדרישה לנוע קדימה למרות המגבלות, הדרישה לתוצאות והתפיסה שהתוצאה של היום היא נקודת הפתיחה של מחר. ה- Coaching, האימון האישי, רענן את המקצוע, הוסיף לו קצב מוגבר והתלהבות. האימון האישי בא להפיק ממך את המיטב שבך ולהעניק לך יכולות לפרוץ דרך, ולחוות את  חוויית ההתקדמות, המימוש העצמי וההצלחה.

 

למה "אימון לחיים"?

האימון האישי אינו מסתפק בהשגת המטרות או בהבאת ההישגים הרצויים למתאמנת, אלא דווקא בהסרת ההרגלים או הדפוסים החוסמים אותה מהשגת המטרות, ובהקניית כלים ודפוסים חדשים. הכישורים והיכולות שמפתחת המתאמנת בתהליך האימון, משרתים אותה בכל מקום. לכן, המתאמנת שבאה לאימון על מנת להגיע דרכו להישג ("פריצת דרך" בלשון האימון) בתחום המקצועי, תדע מעתה ואילך להתגבר על מעצורים סובייקטיביים וליצור בעתיד פריצות דרך נוספות גם בחיי המשפחה, הקהילה ובכל תחום אחר בחייה. כי המתאמנת היא אותה מתאמנת, עם אותם מעצורים סובייקטיביים. אבל ברגע שחלפה מעליהם ופרצה לעתיד דינאמי של קידום אישי מתמיד, היא רכשה לה כלי. אותה מתאמנת, עם אותן מגבלות – אבל עם כלים, דפוסים והרגלים חדשים שיסייעו לה לצלוח אותן!

 

מה קורה באימון?

בשונה מיתר הטיפולים המוכרים, כמו הטיפול הפסיכולוגי, או התרפיות השונות, המתמקדים בבעיות קיימות, מתמקד האימון במה שקורה בהווה - במטרה לשפר את העתיד. השיטה מבוססת על כבוד הדדי, שותפות בין המאמנת למתאמנת ואמון ביכולתה של המתאמנת להגשמה עצמית, לגילוי הפתרונות באופן עצמאי, ולהסרת המכשולים העומדים בדרכה ליעד הנכסף.

 

האימון מתקיים בסדרה של מפגשי-שיחה, בהן יוצרת המתאמנת, בשיתוף עם המאמנת, רשימה של המטרות העיקריות בחייה, בתחומים כמו: זוגיות, קריירה, רווחה כלכלית, תחושת שלווה פנימית, צמיחה אישית, יצירת שינויים מהותיים בחיים ועוד. תהליך האימון מתחיל בהצהרת ה"אני" של המתאמנת ופורט את המטרות שהציבה למשימות, אשר ביצוען בין פגישה לפגישה מאפשר להן לקרום עור וגידים. תהליך הצבת היעדים, הצהרת החזון האישי, שיפור היכולת לבטא צרכים ורצונות באופן אסרטיבי ולהוביל דרך תחנות שונות לפריצת דרך אישית, והשחרור מחסמים אישיים על ידי עבודה קצבית העוקפת אותם, הם לב-ליבו של האימון האישי לחיים.

 

מה תפקיד המאמנת?

המאמנת מנווטת את האימון כדי להביא לגילוי מה שאפילו המתאמנת לא ידעה שהיא לא יודעת - על עצמה ועל מקומה מול העולם. תפקידה לשקף למתאמנת את משאבייה הפנימיים והחיצוניים ולמפות איתה את הידע הנוסף, הדרוש לה להגשמת יעדיה. תפקידה להקשיב, להבחין ולהתאים את גישתה לצרכים ולאישיות הייחודיים של המתאמנת, לחשוף, לעודד ולפתח את הכישורים, המשאבים והיצירתיות החבויים אצלה. זהו תהליך הדרגתי של העצמה אישית.  

בין הכלים בהם משתמשת המאמנת במהלך האימון: העמדת תנאים ברורים לאימון, הצבת גבולות ומסגרת לתיעול מאמצי המתאמנת, הקשבה ממוקדת, שאלות מעוררות מחשבה, בקשות לחקירה פנימית, אמפתיה והבנת המצב לעומקו, הבהרת עמדות, עבודה אינטואיטיבית ודימויים מבהירים, סיעור מוחות, תרגילים המעודדים חשיבה "מחוץ לקופסה", משימות מחוץ למסגרת האימון שעל המתאמנת לעמוד בהן, אתגרים מעוררים, וכל זאת תוך כדי "זרימה" איתה בהתאם להוויה המתרחשת בעת הפגישה.

לאורך כל תהליך האימון, המאמנת מכוונת, מעודדת, מנווטת, מלווה, תומכת, ושותפה מלאה בתהליך, תוך נאמנות מלאה למתאמנת ול"סדר היום|" שלה - עד להשגת המטרות שהוצבו.

 

למה "אימון אישי"?

משום שרבות מאיתנו זקוקות להכוונה אישית תומכת ויציבה, על מנת לסייע לנו להשיג את יעדינו. אי אפשר להתאמן "עם" מישהי אחרת, על קשייה הסובייקטיביים, אלא רק באופן אישי, לידה ומולה. האימון האישי בא לקדם את האינדיבידואל.  גם בקבוצת ספורט, עובד/ת ה- Coach על שיפור ביצועי כל שחקן או שחקנית בנפרד, כמו גם פועל לפיתוח יכולותיהם כ- Team Players.

 

האם זו גם משמעות ה "אימון אישי בקבוצה"?

פריצת דרך אינה מתרחשת בחלל חברתי, משפחתי או עסקי ריק. היא אינה מתרחשת בואקום. אימון אישי בתוך חלל קבוצתי, מאפשר את המיטב משני העולמות: אימון אישי מחד, ואימון קבוצתי הכולל תרגול מעשי ומשוב, מאידך.

 

1.לאימון האישי בקבוצה עומדות כמה הנחות יסוד:

1. האדם הוא יצור קבוצתי, הוא תמיד חלק מקבוצה ובהכרח יש לו ניסיון של חיים בקבוצה; לכן הלמידה בקבוצה מעצימה את ההתפתחות האישית.

2.2. בני אדם מתפתחים בתוך יחסים אימון בקבוצה מספק ראי רחב ומועצם למודעות, לדפוסים, ולהתנהגויות המתאמנת, לעיתים יותר מכפי שיכול לתת מאמן במפגש פרטני.

3.3. האימון בקבוצה מחזק במתאמנים את תחושת האוניברסליות, ההרגשה שהם לא לבד, שהאתגרים שלהם הם אתגרים של רבים אחרים; עובדה זאת מייצרת פריצות דרך ומזרזת את התהליך.

4.4. ובמקביל מעניק תחושה של שייכות ולכידות המשמשים מקור כוח להתמודדות לה נדרשים המתאמנים; 5.אימון בקבוצה מספק תמיכה ומשוב להתקדמות המתאמנת.

 

בדרך כלל, רואה המאמנת את עולמה של המאומנת דרך משקפיה של זו. למאמנת ידע, ניסיון וכישורים המאפשרים לה לתרגם את אותו תמונה לייעוץ שיקדם את המאומנת בחיים האמיתיים. ובכל זאת – אימון אישי בקבוצה משפר את נקודת התצפית ומחדד אותה, תוך שהוא מאפשר למתאמנות לקבל משובים אחת מהשנייה, יוצר דינאמיקה ספונטאנית של קבוצת תמיכה עבורן ומעניק הזדמנות להתאמן בקבוצה על הישגים, בתנאי "מעבדה" ועם משוב מהמאמנת, לפני שהמתאמנת פורצת איתם אל דרכים חדשות בחייה. הקבוצה מספקת מעבדה לתרגול "על רטוב" של מיומנויות, אופציות ורעיונות שהמאומנת לוקחת אל חייה הפרטיים, הציבוריים והבינאישיים.

 

לסיכום ניתן לומר שאימון בקבוצה משתמש בכוח ובעוצמה של הקבוצה להניע, למשב, לתמוך ולהוציא לפעולה כל מתאמנת למימוש חזונה ומטרותיה.

 

יתרונותיו של האימון האישי בקבוצה בולטים גם במונחי העלות והתרומה שלו: עלות התהליך נמוכה יותר מעלות מיפגשי אימון אחד-על-אחד, ומשלבים גם את עוצמתה של העבודה עם אנשים אחרים בקבוצה, המשמשים כ"buddies", כנותני משוב, כתומכים בדרך, כקבוצת קשר (לצורך הפניות למישרה, למשל,) או כנותני השראה (המתאמנת רואה בקבוצה מישהי אחרת שהתמודדה עם בעיות חמורות וקשות יותר משלה, ומקבלת "השראה" להתמודד בקלות יתרה).

 

בדרך כלל נהוג לשלב באימון אישי בקבוצה גם מיפגשי אימון יחידנים, המעניקים למתאמנת את הייתרון שבאימון אחד-על-אחד בשילוב עם מיפגשי הקבוצה על תועלותיהם.

 _______________ 

 

האם מתאים לך יותר האימון האישי (אחת-על-אחת) - או אימון בקבוצה?לפרטים ולהרשמה לאימון אישי או קבוצתי, נא לפנות

לטלפון: 054-7945567 (מירה)

   

_________________________________________