זבובים

מאת: המערכת

 

אמנות:

 "קח את עיני"

החיים בגובה מטר שלושים

אפשר היה לראות הכל

 אימהות ואמנות - עליזה אורבך

האישה שאהבה יותר מדי

ורושקה - האלילה הבלתי נראית

אולי תכתבי כרגע שיר ישר? 

מוסיקה: דניאל ברונפמן    תפאורה: דני בילינסון   תלבושות: לאה שץ  

כוריאוגרפיה: יחזקאל לזרוב   תאורה: יעקב סליב  אנימציה ועריכת וידאו: יואב רבן שחקנים: רחל דיין, פולי רשף, אסף ניב, ענת שגב, אבי חדש, ניקו ניתאי, שירלי קייזר, יעל יעקב, מיכל גרינוולד, אורנה לייבל, סהר לחמי, אסי אפריאט

 

המלצה חמה לאנשים חושבים  שלא מפחדים מתיאטרון פרינג'

 

תיאטרון קרוב מעלה את המחזה "הזבובים" מאת: ז'אן פול סרטר

 

"זבובים" נכתב והוצג  בזמן הכיבוש הנאצי של צרפת ושימש כביטוי מחאה אלגורי.ההפקה של תיאטרון קרוב מנסה לקרב אל ימינו את המיתוס ואת הרעיונות של סרטר בסגנון תיאטרון סביבתי, כשהקהל והסביבה הם חלק אינטגראלי מהמתרחש. הצופים מלווים בחלל התחנה המרכזית החדשה, אל שני חללי תיאטרון קרוב, אולם ה"קפה-תיאטרון" ומשם לעבר האולם המרכזי.

כמו בהצגה המוצלחת הקודמת של תיאטרון קרוב ("שד היער"), גם כאן יש שילוב מסקרן בין שחקנים בעלי וותק (פולי רשף, רחל דיין, אבי חדש, יעל יעקב, וניקו ניתאי עצמו), לבין שחקנים צעירים ומבטיחים (אסף ניב, ענת שגב, שירלי קייזר, מיכל גרינוולד ועוד)

 

על המחזה:

"זבובים" של תיאטרון קרוב היא אינטרפרטציה אקזיסטנציאליסטית עכשווית של סרטר לסיפור אורסטיאה הקלסי של איסקילוס. בשובו ממלחמת טרויה נרצח מלך ארגוס אגממנון בידי אגיסטוס, מאהב אשתו, המכתיר את עצמו כמלך החדש. הוא אף שולח חיילים לרצוח את היורש – אורסטס בן ה-3, אך המזימה נכשלת, ואורסטס חי וגדל בשלום הרחק מארצו.

 

בתחילת המחזה חוזר אורסטס, אחרי חמש עשרה שנה, לעיר הולדתו, כשאיש לא מכיר אותו. הוא מוצא עיר הרוסה וכבולה בפשעי העבר, ואת אחותו אלקטרה בעבדות הרוצחים. האלים הענישו את תושבי העיר על שלא מנעו את רצח המלך, ושלחו עליהם את הזבובים, המשתלטים על חייהם. אורסטס מצליח לגבור על הזבובים, ולהחזיר לאנשי ארגוס את החופש.

 

זהו מחזה על תמרוני השלטון ועל מהות החופש. וכפי שאומר זאוס - יופיטר במחזה: "בני האדם הם חופשיים, אבל הם לא יודעים את זה"

 

ז'אן פול סרטר – מגדולי היוצרים של המאה ה – 20 (סופר, פילוסוף, מחזאי, מבקר, עיתונאי). חתן פרס נובל לספרות, שהוא סרב לקבלו. בין ספריו: "המילים", "הבחילה", "דרכי החופש". בין מחזותיו: "בדלתיים סגורות", "נדוני אלטונה", "ידיים מלוכלכות", "הפרוצה המכובדת" ועוד. בין מסותיו: "היש והאין", "ז'נה הקדוש" ועוד.

 


תגובות: כיתבי לנו                                                             שילחי לחברה

 

________________________________________________