אמנות

שושנה והזקנים: דיוקנה של תקיפה מינית

מאת: רוני קליין

 

 

לפני כשבועיים קניתי ספר בנושא פרשנות על ציורים.

מבין הדברים היפים והמעניינים שראיתי נתקלתי בציור של צייר שלא היכרתי עד כה, רני (Reni), המתאר שני זקנים מנסים לתקוף מינית אישה המתכוונת להתרחץ. קראתי את הסיפור מאחורי הסצינה אך כשבדקתי קצת לעומק בעזרת האינטרנט גיליתי שמדובר בסיפור ידוע שהרבה ציירים התייחסו אליו. עד עכשיו לי זה לא היה ידוע אז רציתי לשתף אתכם בו.

 

רקע היסטורי:

ספר דניאל בתנ"ך מכיל במקור 12 פרקים. הנוצרים הוסיפו לו פרק 13. בפרק מסופר על שושנה, שהיתה אשתו של יהויקים, מעשירי הקהילה היהודית בבבל.

שני דיינים מכובדים, מידידי בעלה, התגנבו ובאו אליה בזמן שרחצה בחצר ביתה  וניסו להכריח אותה לשכב איתם. היא סירבה. הם איימו עליה שאם לא תתמסר להם הם יאשימו אותה בבגידה - עבירה שעונשה מוות בסקילה. שושנה בטחה באלוהים שיעזור לה ועמדה בסירובה.

הזקנים המאוכזבים מימשו את איומם והתלוננו נגדה. נערך לה משפט. שני הזקנים העידו עדות שקר, שראו אותה בוגדת. היא הורשעה ועמדה להיות מוצאת להורג.

בנקודה זאת, עפ"י המסופר, אלוהים שלח את דניאל כדי להציל אותה. דניאל חקר את הזקנים בנפרד והוכיח סתירות בעדויותיהם לגבי למרגלות איזה סוג עץ בוצעה הבגידה, כביכול. שושנה זוכתה והזקנים לבסוף הוצאו להורג.

  

הסיפור שימש הזדמנות לציירים, בעיקר בתקופת הרנסנס והבארוק, לתאר מצב אירוטי של אישה תמימה ואצילה מתכוננת להתרחץ בתוספת הדרמה של זרים "מכובדים" המנסים לחלל את כבודה.

 

אספתי כמה דוגמאות לפרשנות .

בחלק מהציורים אנו רואים ציור של שני זקנים חרמנים מפתיעים אישה רוחצת ומטרידים אותה מינית. או, ציור אירוטי של אישה מתרחצת, כביכול, לבדה כאשר אנו רואים או מבינים שעיניים זרות עוקבות אחריה. כיון שהמתבונן מכיר את הסיפור הוא יודע שהרוגע האירוטי של שושנה הוא אשליה שתתנפץ במהירות לתקרית אלימה. אנחנו יודעים משהו ששושנה עדיין לא יודעת. זאת דוגמא למתח דרמטי.

 

מי שזוכר את סרטיו של היצ'קוק יודע כי הוא היה עושה שימוש באלמנט זה. למשל, בסרט "האיש שידע יותר מדי" יש סצינה של תזמורת המנגנת כאשר הצופה יודע שבנקודה מסויימת במוסיקה (עם רעש גדול) יתבצע רצח באולם הקונצרטים.

 

כיוון שבסיפור שלנו הזקנים מפתיעים את שושנה, הנתפסת עירומה למחצה, מתארים חלק מהציירים את הדרך בה הפתיעו הזקנים את שושנה. שיהיה ברור לכולם שהיא לא חיכתה להם עם "לבוש נוח במיוחד".

 

גבירותי ורבותי, הטרדה מינית בטיפולם של הציירים.

 

הערות:

הגירסה של ארטמיסיה ג'נטילשי מיוחדת בעובדה שמדובר בפרשנות של ציירת ולא צייר.

שימו לב לגירסה של ואן-דייק: מול האישה המבועתת מניף אחד הזקנים את אצבעו כלפי מעלה בזמן שהוא מנסה למשוך בכוח את שמלתה. הוא כנראה רצה להגיד: "מה לעשות, זהו רצונו של אלוהים !!" או, "יש לי עכשיו זיקפה אלוהית. לא חבל לבזבז אותה"?

הגירסה של באטוני: שימו לב לאתלטיות של אחד הזקנים.

הגירסה של אלורי: הפרשנות שלו מתארת תקיפה מינית ממש.

הגירסאות של סאנטרה, טינטורטו ושל הייז מציגות את שושנה באופן אירוטי שניות לפני התקיפה. הזקנים מתגנבים מעבר לקיר.

בגירסה של רמברנט הזקנים זה עתה הגיחו מהצללים.

רובנס צייר שתי גירסאות לנושא.

 

להתרשמותך: (יש ללחוץ על התמונה הקטנה כדי לראותה בגירסה המלאה):

[photogallery/photo00009034/real.htm]
   
________________________________________________________