הסיפור מאחורי היערות - יוזמה ותעוזה

 

מאת: דליה מורגנשטרן

 

 

 

 

עוד אמנות:

 

נולי עומר

פנים

החיים בזכות...

טניה פרמינגר

פרוייקט רשת

אישה מן הסרטים

צילומי משפחות

תצ"א עזה - רגע לפני

ביבר הזכוכית 

החיים בגובה מטר שלושים

אפשר היה לראות הכל

 אימהות ואמנות - עליזה אורבך

האישה שאהבה יותר מדי

ורושקה - האלילה הבלתי נראית

אולי תכתבי כרגע שיר ישר?

עוד:

לייף סטייל

"אין חדש תחת השמש"

אחותי וירג'יניה

לכל סיר יש מכסה!

גפילטע יפני

הנחיות להמשך טיפול

טסטוסטרון

להוריד את הפיוזים

דרכים להרפייה

נשים מצליחות מתמודדות עם

 לחצים

 

 ארכיון מאמרים

  בריאות

 כל הטיפים

  סגנון חיים

  יעוץ

  כיתבי לנו

 

הגעתי להצגת הרצה "היערות" בבית ציוני אמריקה – אולם הפעם, הופתעתי מהסיפור שמאחורי ההצגה.

 

התברר לי, כי לפני כשנתיים התקיימה סדנא בהנחיית הבמאי עודד קוטלר בגבעתיים, שם לקחו השחקנים שהשתתפו על עצמם בסיום הקורס, את נושא האבטלה – כל אחד מהמשתתפים הכין קטע "מובטל נולד" על פי סגננו.

 

השחקנים חרות אשכנזי ודניאל ברונפמן, שהשתתפו בסדנא שניהל קוטלר "הרימו את הכפפה" ובפעם הראשונה, למרות הניסיון הרב שלהם כשחקנים, בהצגות מובילות כמו "מותו של סוכן", "כטוב בעיניכם", ו"עיר הנפט" ודניאל ב"נערי ההסטוריה" החליטו ליזום בעצמם להפיק הצגה.

 

דניאל חיפש בארכיון הקאמרי בין עשרות מחזות ובחר במחזה "ביערות" שכתב מאמט, מחזאי עכשווי, תסריטאי ובמאי קולנוע שזכה כבר להצלחה בישראל ובעולם. חרות החליטה לחדש את התרגום שהיה מיושן אך התלהבה מהתוכנו ומפשטותן והפכה אותו לעכשווי. במחזה הנוגעת בחיי כל זוג וכל מערכת יחסים.

 

יש זוג שחקנים, יש מחזה. מכאן הדרך ארוכה והם העזו וייצרו מחזה נפלא, שולי זיו מבית ציוני אמריקה התלהבה ונתנה להם את שירותי הבית. הם הפכו יחד לגוף המבצע בהתלהבות של לקחת את החומר ביד היוצר – מתחילה ועד למכיאות הכפיים של ההצגה. כלומר הם הפכו לגוף היוצר מא' עד ת' תרגמו, דניאל ביים בכישרון יוצא דופן וגם שחקן נפלא לדעתי. הם מצאו תפאורן, תאורן, מלבישה וכו' הכל למען הפיכת "מובטל נולד" ל"יוזמה נולדה" כשכל מהלך ההפקה לווה בתעוזה רבה.

 

הסיפור, שיכול להתרחש בכל מקום בעיר גדולה, בה הבדידות קשה מנשוא החליט המחזאי להעביר את מערכת היחסים ללילה ביער. זה יכול להיות כל עיר בעולם ניו יורק תל אביב או לונדון אולם מאמט בחר ביער – זה סיפור על זוג במערכת יחסים שמאוד רוצה להתקיים ולא מתאפשרת. יש בו דיאלוגים, שכל אחד אומר דבר מה ומתכוון למשהו אחר. ובכל מקום – אולם התפאורה של היער נותנת נופך מנוכר ומרוחק, ומאפשרת לשחקנים, דיאלוג בינם לבין עצמם.

 

השחקנים מנסים לחבר את החופש (החרות) כשם השחקנית היפה והמוכשרת. יחד עם הכניעה לקשר. הם רוצים לצאת מהבדידות, ולאהוב – אולם  הפחדים של כל אחד מהם והעבר מקשים על כך. הסיפור הוא של אנשים צעירים שמתחילים זוגיות עם כל הלחץ של הקשר. לדברי ברונפמן  "'היערות' אינה הצגה דידקטית, כמו בכל אמנות שאינה בראש ובראשונה אומנת מלמדת היא מנסה לדבר לאסוציאציות ומקומות רגשיים .  בשיחות שניהלתי עם חברים לאחר ההצגה כל אחד מהם ראה בה משהו אחר- מן הסתם דברים שכל אחד מוצא בעצמו.

אני כיוונתי בבימוי ובהתמודדות עם המחזה לנסות ולהגיע לאותם עצבים חשופים שכל אדם מתמודד איתם.

מערכת יחסים ניתן לתאר כסיר לחץ; לאמיתות פשוטות ולמקומות שהרגלנו את עצמנו להמנע מהם

ושאלות שלא נשאלות ביומיום עולות וצפות. במידה מסוימת  קשה לי לנתח ולהסביר את ההצגה משום שהייתי רוצה שכל צופה יעשה זאת לעצמו ובהחלט אני חושב שנוער בוגר יכול לצפות בהצגה"

 

שילחי תגובה                                          מעניין? שילחי לחברה

   

_____________________________________________