ספרים מומלצים ע"י "הדרך למעלה"

 

חזרה לרשימת הספרים המומלצים

עוד ב"הדרך למעלה:

פוליטיקה של שכול

הבריאות שלך

סגנון חיים

עבודה וקידום

הכסף שלך

העסק שלך

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

     "מלאכים בגיהינום" ,  מאת ריקה ברקוביץ', בהוצ' באר.

 

הרומן מספר על  מאבקה העיקש לחיים ולאושר של מרים לוי, נערה יהודייה, בתקופת השואה במזרח פולין. זהו סיפור אהבה דמיוני, מקורי, מרגש ומרתק, משובץ בסיפורים אמיתיים (שלא סופרו עדיין) של ניצולי שואה.

התקופה: יולי 1941- עד יולי 1944, מתחיל זמן קצר לאחר "מבצע ברברוֹסה" פלישת הגרמנים למזרח פולין ולרוסיה - ומסתיים עם נסיגת הגרמנים ממזרח פולין ושחרורה ע"י הצבא הסובייטי.

 

הצבא הגרמני מגיע לעיירה קטנה בפולין באישון לילה, מוציא בכוח את היהודים מבתיהם. מרים נערה יהודיה שמתארחת בבית דודתה מזדעזעת מהמראות ומחליטה לצאת לחצר ולברוח על גב סוסה, בחסות החשכה, אל ביתה בכפר ולהזהיר את הוריה מפני הפלישה. מרים נערה יפה בת שש עשרה וחצי, ביתו עמרם לוי, יערן הנאלץ לטפל ביוכבד, רעייתו החולה הנמצאת על ערש דווי, יוצאת בהמלצת אביה למסע אל בית דודיה ברוסיה דרך היערות עם אחיה בן השנה. האב מבטיח להגיע בעקבותיה לבית דודה.

 

בדרכה מבינה מרים המותשת, שאין סיכוי שתוכל להגיע ליעדה עם תינוק על גבה. למזלה הרב, היא מוצאת לאחיה מקום מסתור בביתם של איכרים גויים חשוכי ילדים (הקבלה לסיפור התנ"כי "משה בתיבה") ולאחר שהיא מוודא שאחיה נותר בידיים טובות, היא ממשיכה את דרכה ביער. דרך מלאת חוויות מפחידות: נקלעת להפצצה גרמנית על שיירת פליטים, גונבת סוס מכנופיית שודדים פולנית, מוצאת על גב הסוס שגנבה תרמיל מלא באוצרות (שדודים). עייפה, רעבה ומותשת, נקלעת מרים למפגש לילי סודי של חבורת לוחמים קטנה, (פרטיזנים) ובראשם יאן פטרובסקי קצין פולני, שהצליח לברוח מהשבי הרוסי. כשמרים שומעת, ממקום מחבואה, שהחבורה מתארגנת לפעילות מחתרתית נגד הגרמנים, היא יוצאת ממחבואה, חושפת את עצמה בפני הלוחמים, בשם בדוי - זויה קובל, שם ביתו של חברו הנוצרי של אביה המתגורר בצד המזרחי של היער הגדול, אליו הייתה אמורה להגיע, כדי להצטייד במזון להמשך דרכה.  

 

אחרי שהיא נחשפת בפני הלוחמים ומסתבר לה שהמפקד מתכוון לסייע לה להגיע ליעדה. היא מספרת לו את סיפור בריחתה, מעבירה לידיו את תרמיל האוצרות, ומבקשת ממנו שישמור על זהותה היהודית בסוד, שיציג אותה בפני הלוחמים בשם הבדוי זויה קובל.     

 

 במהלך תקופה קצרה, כמה ימים, בה היא נמצאת במחנה, מרים (זויה) המשוכנת בבקתה עם פרטיזנית מצועצעת ואנטישמית בת 30, הנותנת למרים שעור בסיסי משעשע בנושא אהבה. מרים מתחבבת על הלוחמים ובהם מיכאל גולק סגנו של המפקד, גבר צעיר ונאה המצליח לעורר בה רגשות שמעולם לא חוותה ושובה את ליבה.

 

ימים ספורים לפני ביצוע פעולה מחתרתית גדולה, פיצוץ גשר עליו אמורה לעבור רכבת מלאה בחיילים גרמנים, המפקד מלווה את מרים לביתו של הנריק קובל. בדרכם הם פוגשים באיכר המבשר להם שלהנריק קובל, קרה זה עתה אסון גדול. ביתו זויה בת ה- 18 נרצחה בידי הגרמנים, כיוון שהתנגדה לעלות לרכבת שהסייע בחורות פולניות נוצריות לעבודה בגרמניה.

 

   הנריק קובל השרוי באבלו הכבד על מותה של זויה ביתו היחידה, מקבל את מרים, בת חברו עמרם - הדומה מעט לביתו, בהתרגשות רבה. הוא מתריע בה שלא תמשיך את דרכה לקייב, כיוון שהגרמנים כבר הגיעו גם שם, ומציע לה להישאר בביתו ולהתחזות לבת אחיו הנמצא באוסטרליה שגם שמה הוא זויה ולהסתתר אצלו עד סוף המלחמה. מרים דוחה בתודה את בקשתו ומצהירה שאם היא לא תוכל להמשיך את דרכה מזרחה, בכוונתה להישאר עם הלוחמים ביער ולסייע להם בקרבות. קובל מבטיח למפקד שאם מרים תישאר לגור אצלו, גם הוא יהיה מוכן לקחת חלק בפעילות נגד הגרמנים ולעזור ללוחמים מביתו הסמוך ליער.

 

מרים המקבלת את הצעתו מתאקלמת במהירות בביתו של קובל. היא מוצגת בפני תושבי הכפר כבת אחיו. במהלך שלוש שנות שהותה בבית היא עוברת חוויות מסעירות, מפחידות ומרתקות – ומי שמתעניין בהמשך הכולל גם סיפור אהבה מרגש ביותר בין מרים לבין מיכאל – הפרטיזן, יוכל לקרוא את "מלאכים בגיהינום". לא מעט מהסיפורים המרתקים המושתלים ברומן דמיוני זה, הם סיפוריהם אמיתיים של ניצולי שואה, שהגיעו אל המחברת בדרכים מופלאות – במהלך שנת הכתיבה. 

  

חזרה לרשימת הספרים         שילחי לחברה                           כיתבי אלינו

_________________________________________________