ספרים מומלצים ע"י "הדרך למעלה"

מאת: ענת נבו

חזרה לרשימת הספרים המומלצים

עוד ב"הדרך למעלה:

פוליטיקה של שכול

הבריאות שלך

סגנון חיים

עבודה וקידום

הכסף שלך

העסק שלך

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

   "בית הסתרים - סודות מן המיקווה", מאת: ורדה פולק, הוצ' מודן.

 

פעמיים באתי בברית הנישואין. פעמיים חוייבתי לעבור את טקס הטבילה במקווה ופעמיים סירבתי לטבול בכל תוקף.

 

עשר שנים בילתה ורדה פולק-סאם במקווה בחברת טובלות ומטבילות. חקרה את עולמן וחשפה אותו בספרה "בית הסתרים – סודות מן המקווה".

 

הביקורות שבחו, הסקרנות התעוררה,  אבל כשמצאתי עצמי עומדת מול מדף הספרים ותמונה של טובלת במקווה, הטקס ממנו ברחתי כל עוד נפשי בי, ניבטת אלי מכריכתו של הספר, היה קשה לי להושיט יד ולקחת. מה לכל הרוחות לך ולמקווה?! שאלתי את עצמי ופניתי ללכת. אבל הסקרנות  גברה על ההגיון והחלטתי בכל זאת להצטרף למסע של פולק-סאם אל מקווה הטהרה של הנשים.

 

דימיתי עצמי לתרמילאית היוצאת למסע, בידי ספר הדרכה, ולפני דרך ארוכה ועלומה. מה צופנת בחובה הדרך? את מי אפגוש בה? מה אלמד בדרך? האם תוסיף לי חכמה בינה ודעת?  לאן יוליך אותי המסע אל המקווה? הייתי מוכנה לחוות ולהתנסות בכל.

 

בסגנון כתיבתה הקולח, סחפה אותי פולק סאם בגל אחד גדול עמוק אל תוך עולמן של הנשים במקווה. מצאתי עצמי בתוך המולת צלצולי פעמונים הקוראים לטבילה, צהלולי נשים, צחוק, בכי ותחינות הנלחשות בתוך המים. נתקלתי בנשים חילוניות  לגמרי שמשוכנעות כי הטבילה משדרגת את חיי המין שלהן עם הבעל. לתורתן האיפוק וההתנזרות למשך 14 יום יוצרים מתח חיובי בין בני הזוג ומעלים את מפלס התשוקה. זה לא רק מין כשלעצמו אלה החיזורים, האהבה, המתח שלפני ואחרי. נשים אומרות שהאיסור לקיים יחסי מין שבועיים בחודש קשה, אבל עובד יותר מ- 99 עצות של מומחים וסקסולוגים.

 

שמעתי סיפורים על ניסים שקורים במקווה. ראיתי נכות כרותות איברים שמקבלות מהמים המקודשים בטחון בנשיותן ומיניותן ובאות אל בעליהן לאחר הטבילה ככלות לאחר חופתן ומביאות חמישה ושישה ילדים לעולם. הן מכנות זאת -  נצחון הרוח על החומר.

 

חוויתי עולם נשי סגור שהחוקים בו  אחרים לגמרי מאלה של העולם מחוצה לו. עולם שבו נשים מקבלות תפקידי גברים, ומחילות את חוקי הגברים על הנשים.

 

ראיתי את מדונה באה לטבול ומסולקת בבושת פנים. לנוצריות אין כניסה למקדשן של יהודיות.

 

ראיתי מה קורה לילדים שנכנסים למקווה למרות האיסור החמור ואיך מטפלות הבלניות בנשים מוכות, חולות. איך בחורה בת תשע עשרה, שרחמה נכרת משוועת לעזרה ואיך כלה אנוסה צורחת כי אינה רוצה לטבול. שמעתי וויכוחים סוערים בין חילוניות לדתיות על טומאה. הפקרות ומינות. קרסתי תחת כובד האימה של גזירת הכרת המאיימת על צאצאיה של יהודייה שלא טובלת.

הקשבתי לגיבורות מהמקווה, נשים בשר ודם שבפעם הראשונה פותחות את פיהן וחושפות קבל עם ועדה  את אשר בליבן באופן גלוי וחופשי.

 

המקווה הוא מקום של טרנספורמציה הוא הופך מנערה לאישה, בתולה לאשת איש, טמאה לטהורה  ופרובוקטיבית לחסודה. מול עיני התרחש תהליך טרנספורמטיבי של אישה שנכנסה חשופה וצבועה, גסה ווולגרית ויצאה רכה ענוגה ומוארת.

 

וגם עוקץ בסיפור הטבילה. המקווה הוא "פצצת אטום"  נשק לא קונבנציונאלי שקיים רק בשביל האיום. איום על המשכו של העם היהודי.

 

מקווה - כן או לא? פולק סאם  מעבירה את הקורא בחוויה אדירה. הצליחה להעביר אותי טלטלות רגשיות מריגוש לכעס , מדחייה לכאב, מגועל לתשוקה, מאהבה לשנאה משמחה לצער. ומתוך סערת רגשות המהולה בגירוי אינטלקטואלי חריף רבו השאלות שעלו בראשי על התשובות.

 

דרך הסיפורים והיידע הרב על מקורותיו ופרשנויותיו התוודעתי לעולם שנעול היה בפני ונעלתי עצמי מפניו ובתוך קיפולי סתריו וסיפוריו למדתי להכיר ולכבד את הזר והשונה. 

 

ענת נבו.

  

לרשימת המלצות נוספת:

 חזרה לרשימת הספרים         שילחי לחברה                         כיתבי אלינו

תגובה:

קראתי את הספר "בית הסתרים" ואני מזועזעת מאוסף השקרים והשטויות שנכתבו בו.

כאישה דתית המכירה לעומק את הלכות  בהם עוסק הספר , אני חושבת שהספר מסלף בצורה הצינית ביותר את המציאות בה חיות הנשים הבוחרות לטבול , ומוציא דיבה ושם רע על ציבור הנשים הדתיות והמסורתיות .  

אני קוראת להורדת הספר מהמדפים.  ש.

 

_________________________________________________