ספרים מומלצים ע"י "הדרך למעלה"

מאת: דליה מורגנשטרן

 

חזרה לרשימת הספרים המומלצים

 

עוד ב"הדרך למעלה:

פוליטיקה של שכול

הבריאות שלך

סגנון חיים

עבודה וקידום

הכסף שלך

העסק שלך

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

   עורך הדין לשירותך, מאת טל רבינוביץ, הוצא קרטוב, 2005

טל רבינוביץ', הייתה אישה מוכה ולפני 10 שנים בדיוק, עם הדלקת נר חמישי של חנוכה, היא ברחה עם 3 ילדיה הקטנים (הבכור היה אז בן שנתיים והתאומים בני שלושה חודשים), למעון לנשים מוכות.

 

לפני מספר חודשים קראתי ספרה "כלה ונחרצה", (ספריית-פועלים). עוד לפני סיום קריאת הספר כתבתי לטל רבינוביץ' על התרגשותי הרבה מאומץ ליבה ומגבורתה כפי שהתבטאה במעשה הבריחה מפני "חורש רעתה" (כפי שהיא מכנה את בעלה לשעבר בספר), אשר היה גבר אלים פיסית, מילולית, נפשית וכפי שהיא באה לידי ביטוי בסיפור הישרדותה עד השתקמותה והצלחתה.

סיפורה האישי קשה לא רק מעצם היותו מאבק אישי מול גבר אלים, אלא גם סיפור מאבק מול ממסד אטום ובלתי מקצועי אשר מהווה גם הוא מכשול בדרכה של המבקשת לשרוד.

אולם מעבר לכל עבורי זהו סיפור מרגש של הצלחה אשר ניתן וצריך לשאוב ממנו כוח, עידוד ועצה.

 

טל כתבה לי בתשובה שהספר הספיק מאז צאתו לאור להוות בסיס לעשרות תוכניות טלוויזיה ורדיו, לכתבות בעיתונות המקצועית והיומית, ולהרצאות בכל רחבי הארץ. תרומתו למדעי החברה הוכרה זה מכבר על-ידי האקדמיה בישראל אשר כללה אותו בסילבוס של הפקולטות למשפטים, עבודה- סוציאלית, ספרות, חינוך ועוד.

 

לפני מספר שבועות כתבה לי על ספרה החדש:  "עורך הדין לשירותך" – ספר הבנוי מסיפורי מקרים של אנשים אשר נתקלו בבעיות משפטיות הן מצד עורך הדין אשר הם שילמו לו במיטב כספם, והן מצד בית המשפט אשר לדוגמא - ניצל את חוסר הבנתם הבסיסית של האזרחים כדי לקצר הליכים וכדי לסגור תיקים.

אני מסכימה עם טל הטוענת שלספר תרומה חשובה לחברה בישראל בהיותו

הראשון מסוגו העוסק בזירה המשפטית מכיוון מבטו של האזרח, אשר אינו בקי בחוקים ובמושגים של עולם המשפט.

גם בספר זה טל כותבת מגובה עיניה של זו אשר חווה את החוויות כמו הלקוח, מביטה אל המערכת מהצד כמוהו, נכווית ממנה כמוהו, רוצה למצות את מלוא זכויותיה המגיעות לה מעורך-הדין, ואחר כך, ממערכת בתי-המשפט.

קראתי את הספר בעניין רב ומצאתי כי הוא מגוון ביותר מבחינת הנושאים שהוא מקיף.

אנו האזרחים, הלקוחות, (ובמיוחד הנשים), משלמים לעורכי דין הון עתק על מנת שייצג אותנו אך לעיתים רבות לאחר התשלום אנו מתקשים לתפוס את עורך הדין ששכרנו לשיחה בטלפון, או נתקלים ביחס עוין, מנוכר ומתנשא.

כיצד לנהוג? כיצד למנוע מצבים שכאלה? כיצד להתגונן מפני עוולות שעולות לנו ביוקר ממוני ונפשי?

מצאתי בספר כלים והנחיות שמטרתן לימוד שפתו ואורחותיו של בתי המשפט, הכרת זכויותינו הלקוחות והתווית הדרך להצלחה במאבקינו המשפטיים עד להשגת התוצאות הרצויות.

 

"עורך הדין לשירותך" הוא ספר אשר עוזר לבחון ולבחור את עורך הדין לצורך ייעוץ בעסקות מכר של מקרקעין, ספר המלמד אותנו כיצד עלינו להתייחס בצורה מקצועית להסכם ההתקשרות עם עורך הדין, כיצד להפעילו, וכיצד לקבל החלטות נכונות לאחר ייעוץ והבנת הנושא שעל הפרק.

 

בין הנושאים שבספר: כיצד לחשב שכר טרחה של עורך הדין - לפני ההסכם עמו, כמו גם לאחר הזכייה בדין (לפני חלוקת הכסף), כיצד לדעת מה יקרה אם החייב מאחר בתשלום... האם להסכים לקיצורי דרך של בתי המשפט שמטרתם לסגור תיקים, מתי לפנות להליך גישור? כיצד למנות מומחה? כיצד להעיד בבית המשפט?

 

טל כתבה לי כי היא הקפידה להכניס ביקורת חברתית מהותית ונוקבת המזכירה את ביקורתה כלפי מנגנוני הסעד, הרווחה, המשטרה וגופים ציבוריים אחרים בספרה "כלה ונחרצה", אלא שהפעם הביקורת מופנית נגד המערכת המשפטית, תוך הדרכה והמלצה כיצד לעבור אותה בשלום ובהצלחה.

 

בהקדמה לספר, מאת עו"ד רם אורן כתוב: "בספר זה ימצא הקורא פרקי הדרכה בנושאים השונים הקשורים בהתנהלות עורכי הדין ובתי המשפט. הקורא ירכוש יכולת להבין את השפה והכללים. יגלה מה הן זכויותיו וילמד איך להיאבק בהצלחה לצורך השגתן. הספר כתוב בשפה ברורה ושזור בדומאות של מקרים וסיפורי-אמת ההופכים אותו לספר מרתק."

 

גולשים באינטרנט יכולים למצוא את מאמריה הפובליציסטים של טל רבינוביץ' ואת סיפוריה השבועיים באתרי-תוכן בנושאי חדשות, אקטואליה, חברה, פסיכולוגיה, רפואה ועוד. גם אם אינני תמיד מסכימה עם דעותיה הרי שייחודה ככותבת הוא נקודת המוצא המבקרת את הממסד והנוגעת ללא חשש בנקודות הכואבות של זכויות הפרט, מעמד הקורבנות והחלשים בחברה – בהיבט המשפטי והחברתי.

 

אני רוצה לאחל לטל, (ולמען הגילוי הנאות אציין כי הפכנו לידידות) שתמשיך ליצור, לכתוב ולהרצות – פעילות שיש בה חשיפה אישית, נתינה ואומץ.

 

טל, פתחת לי צוהר נוסף לעולם המשפט – אשר היה רחוק ומנוכר לי ואני מקווה שבקרוב תצטרפי כאחת מהשורה ותהיי בדרכך המיוחדת והמקסימה לעורכת-דין.

 

לך ולילדיך הרבה אור, אושר ושלווה.

                                      דליה מורגנשטרן

 

 חזרה לרשימת הספרים         שילחי לחברה                         כיתבי אלינו

_________________________________________________