ספרים מומלצים ע"י "הדרך למעלה"

 

 

חזרה לרשימת הספרים המומלצים

 

עוד ב"הדרך למעלה:

פוליטיקה של שכול

הבריאות שלך

סגנון חיים

עבודה וקידום

הכסף שלך

העסק שלך

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

  "מחזור החיים השני" מאת: יעקוב בן שאול, בהוצאת 'ספרות עכשיו'.

  

בספר 'מחזור החיים השני' מציג המחבר, יעקב בן שאול, מחקרים וממצאים המוכיחים כי 'מגה חיים', כבר כאן, וכי עלינו להיערך היום לחיים בחברה בה תוחלת החיים הפעילה הממוצעת תהייה בוודאות גבוהה מ- 100 שנה. בעידן זה של 'מגה-חיים', יישתנו האקסיומות שעליהן נשען היום הייעוץ התעסוקתי, ובחירותינו המקצועיות לא יהיו תלויות במספר השנים שנותרו עד גיל הפנסיה. ייעוץ לכמה מחזורי תעסוקה ולא לקריירה יחידה, שמירת גשר לשינוי תעסוקתי, והבנה כי בחירות הקריירה אינן תלויות בתפיסת הזמן המוגבל, הם רק חלק מהרעיונות שמציע הספר 'מחזור החיים השני', לאור הצמיחה המואצת של תוחלת החיים והשינויים בדפוסי החיים שהיא מביאה.

 

אנשים היום מתלבטים בהקשר לבחירת מקצוע וניהול הקריירה בשני צמתים מרכזיים: בשנות העשרים, לאחר השרות הצבאי, הטיול המסורתי וטרום לימודים גבוהים, ובמועד שלאחר גיל הארבעים, המכונה 'משבר אמצע החיים'. בשני מועדים אלה נמצא מועד הפרישה הידוע לגמלאות, כגורם משפיע מבחינת ההחלטה והייעוץ המקצועי

 

אולם, בהתייחס לשינויים הדרמטיים העוברים על תוחלת החיים, והיותנו מצויים בפתחו של עידן 'מגה-חיים', הרי שבקרוב מאוד יתברר שתוחלת החיים העולה מאפשרת לעובדים לנהל שני מחזורי קריירה פעילים מבחינה פיזית ומנטאלית. אולם בשל חוסר תכנון מוקדם, יימצאו עצמם אותם עובדים בני 'הגיל השני' מושבתים מאונס וחסרי יכולת להשתלב במעגל הקריירה במהלך מחזור החיים השני.

 

כל תפיסת עולמנו כיום מכוונת ל'מחזור חיים' יצרני אחד. עם הגיענו לגיל בגרות, אנו פונים ללימודים גבוהים או להכשרה מקצועית, על מנת להשיג את הכלים עימם ניצור את הקריירה שלנו, כשחלק ניכר מהדגש בבחירה התעסוקתית הוא על מימוש מבחינה מקצועית ועל הבטחת איכות חיינו ב'גיל השלישי', לאחר מועד הפרישה לגמלאות.

 

אולם למעשה, במצב הקיים בעולם המערבי היום, עם ההתקדמות הטכנולוגית והתפתחות הרפואה, אנו עומדים לגלות כי תפיסה זו מתעלמת ממצב בו למעשה לכולנו יש מחזור חיים שלם נוסף. רוב האנשים העובדים כיום, טרם הפנימו שלאחר גיל הפרישה (67-64), יעמדו לרשותם עוד לפחות שלושים שנות חיים כאדם פעיל לחלוטין, אקטיבי וצלול. העלייה בתוחלת החיים מחייבת שינוי בתפיסת הקריירה והבנה כי אנו עומדים בפני חיים שבהם קיימים מספר 'מחזורי קריירה'- שאינם בהכרח נובעים זה מזה, אלא יכולים להיות שונים ומגוונים ושנחשבים כיום כמספקים צרכים ונטיות סותרות.

 

שינוי זה דורש הערכות על פי מודל ייעוץ תעסוקתי שונה מהמקובל כיום לניהול הקריירה שלנו מראשיתה, בהתבסס על חיים ארוכים ושמירת גשר לשינוי מקצועות צפוי בעתיד. בבסיס הייעוץ התעסוקתי תהיה ההבנה שלכל צעיר יש כבר היום למעלה משמונים שנות חיים בוגרים, פעילים ויצרניים, והוא יוכל לממש את עצמו בשני מחזורי קריירה או יותר, ללא מגבלות זקנה וחולי.

 

העיקרון המנחה כיום את הייעוץ התעסוקתי ובחירת המקצוע לחיים הינו ניסיון לעשיית אידיאליזציה בבחירה, ממש כמו בבחירת בן זוג לחיים, והתקרבות למקצוע אחד 'המתאים מכל'. באופן כללי, מורכבים אותם מודלים לבחירת מקצוע ממכלול הכישורים, הצרכים והנטיות של הצעיר. אולם, כפי שניתן לראות כבר היום, לאחר תקופת קריירה של כ- 20 שנה, משתנים הצרכים של עובדים רבים, הן חווים 'תהליכי שחיקה' ותחושת 'עייפות מהעבודה' וניסיון לפתח 'קריירה שנייה'. תהליכי שחיקה אלו טמונים למעשה בשימור התפיסה שאנו בעלי מחזור קריירה יחיד, שנפסק רק בעת כישלון או עם היציאה הכפויה לגמלאות והתעלמות מן ההבנה כי ב'מגה-חיים' צפויים לעובד עוד לפחות 30 שנים פעילות ויצרניות, גם לאחר מה שמוגדר היום כגיל פרישה.

 

הבעיה אינה רק בכך שהאדם לאחר גיל ארבעים אינו מבין שעליו להתכונן לחיים יצרניים ארוכים ממה שהיה נדמה לו עד כה, וכי גיל הפרישה הקיים כיום אינו משקף נכונה את המציאות החדשה, אלא הבעיה היא גם בכך שהמקצוע הראשון אשר ליווה את אותו עובד במשך מחזור הקריירה הראשון, הביא למעשה לניוון היכולות שעמדו לרשותו בגיל צעיר וכעת הוא מתקשה לבצע את השינוי הנדרש להמשך חייו. הפתרון טמון בשינו בתפיסת הייעוץ התעסוקתי. הייעוץ התעסוקתי המקצועי חייב להשתנות באופן שינחה את הנועץ, הבוחן את מסלול הקריירה למחזור הראשון בחייו, כיצד לשמר גשר לאפשרות שבוא תבוא ב'מחזור החיים השני'.

 

יעקב בן-שאול: "בעידן המגה-חיים, בו לרובנו מובטחים למעלה ממאה שנות חיים, יחסנו לקריירה לא יתבסס עוד על תפישת הזמן המוגבל. בעולם חדש זה ישתנו האקסיומות שעליהן עמד עד היום הייעוץ התעסוקתי ובעיקר ייפסק הניסיון לסייע לצעיר לבחירת מקצוע בודד ו'אידיאלי' לחיים. תפקיד הייעוץ המקצועי ובחירת המקצוע ישתנו כך שכבר מגיל צעיר ישמור הצעיר על גשר לשינוי תעסוקתי בגיל 'מחזור החיים השני'. " 

  

מאמר זה מבוסס על הרעיונות המפורטים בספר 'מחזור החיים השני' שראה אור השבוע. הספר נכתב בשיתוף עם הפסיכולוג התעסוקתי יוסי קניג ובייעוצה של הפסיכולוגית המומחית אורית בן שאול, יו"ר החטיבה החברתית, תעסוקתית וארגונית בהסתדרות הפסיכולוגים בישראל.

 

על הספר:

בספר 'מחזור החיים השני' מציג המחבר, יעקב בן שאול, מחקרים וממצאים המוכיחים כי 'מגה חיים', כבר כאן, ובוחן את השפעת החיים החדשים-הארוכים שרובנו נחייה, ואת השינויים הצפויים בעולם הרפואה, במוסד הנישואין, במסלול הקריירה, בבחירת מקום וצורת המגורים ועוד. הספר מנתח את השינויים הדרמטיים הצפויים לקרות בעשורים הקרובים, וסוקר כיצד ייראו פני החברה, תפיסת הקריירה, שוק העבודה, שוק הצריכה,  הרפואה והמשפחה בעידן 'מגה-החיים', וקורא להיערך כבר היום, לחיים בחברה בה תוחלת החיים הפעילה הממוצעת תהיה בוודאות גבוהה מ- 100 שנה.

 

על המחבר:

יעקב בן שאול, יליד 1957. בעל תואר שני במנהל ציבורי מטעם אוניברסיטת חיפה. בן שאול עסק כיועץ שר, כיועץ אסטרטגי לראשי ערים, בעלים ומנהל של חברת ייזום השקעות גדולה. כיום הוא עוסק בייעוץ לחברות בתחום ניהול סיכונים. 'מחזור החיים השני- החינוך החדש למחזורי חיים וקריירה' הוא ספרו השני. ספרו הראשון 'למות כלכלית ולהישאר בחיים'.

 

"מחזור החיים השני" : מחיר 79 ש"ח, כריכה קשה, 135 עמ', 'ספרות עכשיו'.

 

 חזרה לרשימת הספרים         שילחי לחברה                   כיתבי אלינו

__________________________________________