ספרים מומלצים ע"י "הדרך למעלה"

 

חזרה לרשימת הספרים המומלצים

 

עוד ב"הדרך למעלה:

פוליטיקה של שכול

הבריאות שלך

סגנון חיים

עבודה וקידום

הכסף שלך

העסק שלך

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

  הוראת שעה, מאת נילי כהן מירון, הוצ' כרמל

 

בתום שלושים שנות הוראה במערכת החינוך מתבוננת אירית, אשת חינוך, במבט מפוקח על השינויים המתרחשים בה ובסביבתה. אין היא חוסכת ביקורת ממצב החינוך בארץ, ו"מתחשבנת" עם מי שאחראים, לדעתה, למשבר שאליו נקלעה מערכת החינוך. היא גאה בהישגים אישיים, וכואבת את המחדלים שאפשר היה להימנע מהם.  החשבון הנוקב הזה שהיא עורכת סוחף אותה לחשיבה מחודשת באשר לעתידה, ובסופו מבשילה בה ההחלטה שהגיעה שעתה לפרוש מעבודת ההוראה ולהמשיך הלאה.

 

סיפורה של אירית פורש בפני הקורא את מהלכי פרישתה, על הדבש ועל העוקץ שבהם. חוויותיה ובחירותיה מאירות בפני הקורא את אישיותה, את העדפותיה ואת ערכיה, ומאפשרות לקורא הצצה לעולמם של המורים בישראל.

 

תהליך הפרישה, אותו מכנה אירית "התנתקות",מציב אותה בצומת דרכים גדולה, בה היא מנסה לסלול דרך ולהמציא את עצמה מחדש.

בהתחלה היא אולי מאבדת כיוון, אולם לרגע איננה מאבדת תקווה. היא מנסה ככל יכולתה לחבר לסופו של פרק זה בחייה התחלה רעננה, ובה בעת להשתהות ולבחון באורח חקרני משהו את תודעתה ואת האפשרויות שמזמן לה שינוי זה.

למרות הפרישה ממערכת החינוך מגלה אירית שענייני חינוך ממשיכים להעסיק אותה. 

 

רגשות מעורבים מתלווים לכל צעד שהיא עושה בכל אחד משלבי היציאה לגמלאות. בצד הרצון לצאת ממערכת החינוך, משתמר בה געגוע לעשייה החינוכית הערכית המקופלת בעבודת המורה. היא נעה בין קצוות אלה, אולם בוחרת להתמקד בעתיד ולא לשקוע ברגשות שליליים שעלולים להובילה לאובדן דרך.

 

המודעות העצמית של אירית מתעצמת, ונוצרות אצלה תובנות חדשות, בזכות יכולתה לתת פרשנות פסיכולוגית ופילוסופית למתרחש בחייה, היא מאמצת לעצמה תפיסת עולם אופטימית, המאפשרת לה להיות שלמה יותר עם הבחירות שלה.

בסיפורה חושפת אירית את קשייהם של מי שנמצאים בתחילתו של הגיל השלישי,

 

בגין ההתמודדות הכפולה הכרוכה בגידול ילדים ובטיפול  בהורים מזדקנים. עם זאת  היא מאירה בכנותה גם את יתרונותיו  של שלב זה בחייה,  על האפשרויות הטמונות בו. "לא בחייל ולא בכוח, כי אם ברוחי אמר ה' צבאות" (זכריה ד':ו')  יעצה אירית לפני שלושה עשורים לבוגרים שלה, בלוותה אותם בצאתם לדרכם החדשה.

היום, מהווה עבורה משפט זה  לפיד  שבכוחו להאיר למענה את המחר. ©

 

 

 חזרה לרשימת הספרים         שילחי לחברה                   כיתבי אלינו

__________________________________________