ספרים מומלצים ע"י "הדרך למעלה"

 

 

חזרה לרשימת הספרים המומלצים

 

עוד ב"הדרך למעלה:

פוליטיקה של שכול

הבריאות שלך

סגנון חיים

עבודה וקידום

הכסף שלך

העסק שלך

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

  כשדברים מתפרקים, מאת פמה צ'ודורון, הוצ' פראג  (2011)

 

קושי כהזדמנות – על הספר "כשדברים מתפרקים"

 

האם החיים שלך הם שגרה מוכרת? קמה בבוקר, הולכת לעבודה, חוזרת מהעבודה, לוקחת את הילדים מהגן, מכינה ארוחת ערב, הולכת לישון ליד אותו גבר בכל לילה? שגרה זו יכולה להסב לנו אושר ובטחון, או תסכול ושעמום. לעתים, מקרה פתאומי שובר לנו את השגרה אליה התרגלנו. זאת יכולה להיות תאונה, או פרידה מבן הזוג, מוות או מחלה של אדם יקר, יכול להיות שפוטרת מעבודה או שהעסק שלך פשט רגל. לפעמים דברים פשוט מתפרקים. האם זה "רע"? האם תוכלי להפוך זאת להזדמנות לשינוי?

 

לצמוח מתוך משברים

פמה צ'ודרון היא מורה רוחנית העומדת בראש מנזר טיבטי בקנדה. באוסף של שיחות עם תלמידים מראה צ'ודרון כיצד ניתן להפיק חיים מלאים יותר דווקא באמצעות הרגעים בהם נשמטת הקרקע תחת רגלינו מרוב פחד וכאב. בספרה "כשדברים מתפרקים" היא כותבת:

"דברים שמתפרקים הם מעין מבחן וגם מעין ריפוי. אנחנו חושבים שהעיקר הוא לעבור את המבחן ולהתגבר על הבעיה, אבל האמת היא שהדברים לא באמת נפתרים. הם מתאחים ומתפרקים. ואחר-כך הם שוב מתאחים ושוב מתפרקים. זה פשוט כך. הריפוי מגיע מהשארת מקום לכל זה לקרות: מקום לצער, להקלה, לאומללות, לשמחה."

 

אנחנו נוהגים לקרוא לדברים מסוימים "טובים" או "רעים", אך למעשה אנחנו לא יודעים מראש כיצד הם באמת ישפיעו על חיינו, לאלו כיוונים חדשים יובילו אתנו. נניח שאתה מתכנן להשכיר דירה יחד עם חברה שלך, כבר בחרתם בית ואתה הולך לבנק לדאוג להדפסת פנקסי צ'קים. בבנק אתה מגלה שהחשבון בנק שלך במינוס, אתה מתקשר לחברה שלך, אתם רבים והיא מחליטה לעזוב אותך. פתאום הקרקע נשמטת מתחת לרגליים. אבל, אולי בתור להדפסת פנקסי צ'קים אתה פתאום תבין את משמעות החיים או תפגוש את אהבת חייך.

 

הקושי כהזדמנות

אחת התובנות העיקריות של הבודהיזם הטיבטי היא, שהרגעים הקשים בחיינו הם, למעשה, הזדמנויות מיוחדות לחוות את החיים בדרך חדשה ולהתחיל במסע רוחני. כאשר דברים מתפרקים, ההיצמדות להרגלים הישנים כבר אינה עובדת. זאת הזדמנות להפסיק להיאחז במוכר וליצור שינוי בחיים שלנו. זאת הזדמנות להכיר את עצמנו יותר לעומק וגם לבחון מחדש את היחסים שלנו עם אנשים אחרים. "תאונות“ למשל, הן הרבה פעמים הזדמנות לזהות את האמת ביחסים. יחסים שיש בהם אותנטיות ישרדו, ואף יעמיקו בעת משבר. לעומת זאת, יחסים המבוססים על תועלתנות ייעלמו מחיינו.

 

אישה מופלאה שהכרתי נפטרה ממחלת הסרטן לפני כשנה. בעודה בחיים היא אמרה: "הסרטן הוא הדבר הכי טוב שקרה לי בחיים". לאחר שהתגלתה אצלה המחלה, הפרוגנוזה של הרופאים הייתה שנשארה לה מקסימום שנה אחת לחיות. בעקבות גילוי המחלה היא הבינה שלפניכן היא לא חייה את החיים במלואם. היא החליטה לעשות שינוי בחייה, יותר להגשים חלומות של עצמה ופחות להגשים ציפיות של אחרים. לבסוף היא חייה יותר מעשר שנים לאחר גילוי הסרטן.

 

ללמוד מהטבע

הטבע פועל בצורה מחזורית - יום ולילה, עונות השנה, מחזור הירח המשפיע על מחזור האישה. בכל ערב השמש שוקעת והחושך מגיע, ובכל בוקר השמש זורחת מחדש. בסתיו העלים נושרים ובאביב העצים פורחים מחדש. האם תוכלו לדמיין פרח שפורח במשך כל עונות השנה? כל צמח זקוק לזמן מנוחה והתכנסות, על מנת לפרוח מחדש בעונה הבאה.

 

האדם הוא גם כן חלק מהטבע. גם ה"חורף" האישי שלנו מגיע מידי פעם, גם אנו חווים את אותו "מוות", גם לנו יש רגעים בהם אנו נדרשים לעצור לרגע ולהתכנס פנימה, לבחון את עצמנו, את הצורה בה אנו חיים ואת ההרגלים שלנו. לבדוק האם יש משהו בחיים שלנו הדורש שינוי.

 

"לחיות זה להיות מוכן למות שוב ושוב. מנקודת הראות הערה, אלה החיים. המוות הוא הרצון להחזיק במה שיש לך... כל הקשיים מצביעים לנו על הדרך להיות לגמרי ער וחי, בכך שנרפה, בכך שניתן לעצמנו למות רגע אחרי רגע בסוף כל נשיפה. כשנתעורר, נוכל לחיות באופן מלא בלי לחפש עונג או להימנע מכאב, בלי לשחזר את עצמנו כשאנו מתפרקים." ("כשהדברים מתפרקים" / פמה צ`ודרון)

 

סיכום

בחיים ישנה מחזוריות של עליות ומורדות. המשבר הבא יגיע, גם אם ננסה להימנע ממנו. השאלה היא רק האם נתן לעצמינו לשקוע, או שנשכיל לצמוח מתוך המשברים. כאשר דברים מתפרקים, מתפנה מקום למשהו חדש להופיע.

 

 

 חזרה לרשימת הספרים         שילחי לחברה             כיתבי אלינו

__________________________________________