ספרים מומלצים ע"י "הדרך למעלה"

 

 

חזרה לרשימת הספרים המומלצים

 

עוד ב"הדרך למעלה:

פוליטיקה של שכול

הבריאות שלך

סגנון חיים

עבודה וקידום

הכסף שלך

העסק שלך

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

  חברות הכנסת: נשים מובילות בישראל מאת שביט בן-אריה, הוצאת מדיה 10.

 

"הספר חברות הכנסת הוא מסמך נדיר הסוקר מאה ועשרים שנות ציונות מנקודת מבטן של עשרות נבחרות ציבור" – כך מגדיר עצמו הספר החדש חברות הכנסת: נשים מובילות בישראל שכתב מחבר צעיר, שביט בן - אריה, וראה אור בהוצאת מדיה 10. העיצוב מושך את העין והדימוי של דפי הספר לדפי ארכיון הנערמים אחד על השני אכן נותן תחושה של עיון במסמך היסטורי. התחושה הזו מתעצמת כאשר בפתיחת הספר מובאים דברי ברכה ממנהיגות בעלות שיעור קומה – נשיאה, שתי ראשי ממשלות ושתי חברות בקבינט האמריקני.

הספר מקיף (395 עמודים) ולמרות כותרתו והתוכן המרכזי שבו, סיפורי החיים של חברות כנסת מקום המדינה ועד היום, חברות הכנסת זוכות לעמוד במרכז רק לאחר עשרות עמודים השופכים אור על מעמד האישה בישראל. דרך סיפור המאבק על מתן זכות בחירה בידי נשים, מובאים בספר שמות וסיפורים של נשים חברות באספת הנבחרים (אשר פעלה בתקופת המנדט הבריטי) שספק גדול אם אי פעם הוזכר שמן בכתובים. בהמשך ניתנת סקירה של היבטים שונים על מעמד האישה בחיי הציבור בישראל – והמחבר נותן מקום לסיפורים ולשמות לדבר בעד עצמם בלקסיקון של דמויות נשים שהחזיקו במגוון תפקידים בכירים. סיפור המאבק והסקירה קלילים וקצרים, תואמים את העידן הנוכחי של קבלת מידע באופן תמציתי, ואילו השמות והסיפורים משלימים את המידע ומספקים הצצה מהתיאוריה למעשה דרך הצגת נתונים על דמויות ספציפיות.

הספר מכיל עשרות פרקים קצרים על חברות כנסת. דמויות בסדר גודל של ראש הממשלה גולדה מאיר, מזכירת מועצת הפועלות המיתולוגית בבה אידלסון, גאולה כהן, שולמית אלוני ואחרות מוצאות את מקומן יחד עם דמויות שהבליחו בשמי הפוליטיקה הישראלית – אסתרינה טרטמן, פנינה רוזנבלום, ענבל גבריאלי, מרים גלזר-תעסה ואחרות. באופן כמעט מפתיע זוכות כולן ליחס שווה וסיפורי החיים שלהן מפורטים במידה דומה. ההבדלים בהיקף הפרקים נובעים בעיקר מפירוט של העשייה בכנסת – פירוט שמביא לעתים להבין את גודל העשייה של נבחרי (נבחרות) הציבור בישראל. הכנסת כמוסד זוכה כאן לעדנה והפן המגדרי בפוליטיקה הישראלית מעולם לא זכה לבחינה שכזו. בהיבט של קריאה לשם עניין יש בו פרקים פרקים שמנותקים אחד מהשני ומאפשרים להתעמק מבלי לשקוע בעשרות עמודים, וגם בהיבט מחקרי יש בספר נתונים שימושיים רבים לשרטוט "קווים לדמותן" של נשים בתפקיד ציבורי.

חברות הכנסת נראה כמקור מוסמך לתחום הנשים בפוליטיקה הישראלית. בדיקה קצרה של הנתונים כבר מעלה נקודות לזכותו: מול אתר האינטרנט של הכנסת (הספר מציג הסתייגויות מנומקות מנתונים שונים המוצגים בו כעובדות) ומול פרסומים של דמויות אקדמיות ותיקות (בבדיקת נתון שרירותי מחלקו הראשון של הספר אודות תקופות כהונה של נשים בראשות רשויות מקומיות מול ספרה הידוע בתחום של פרופ' חנה הרצוג). יש לברך על כך.

 

 חזרה לרשימת הספרים         שילחי לחברה             כיתבי אלינו

__________________________________________