דלקות אוזניים בילדים- אפשר גם אחרת

מאת: עדי ברזון- מטפלת מוסמכת ברפואה סינית.

 

 

עוד:

הרזייה הוליסטית

האם כאב הראש שלך הוא מיגרנה?

תשעה חודשים של טירוף חושים

לשפר את תדמית הגוף

מחמאות: לימדו לאהוב אותן

"החולה המדומה"

החוכמה שבפנים

זיהוי חלבונים הגורמים לאלרגיה

השפעת ביטוי רגשות על מחלת הסרטן

ממוגרפיה - חבל על הזמן?

 

השפעת התערבות פסיכולוגית על הפחתת הסיכון

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

תזונה ומתח

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

דלקות אוזניים נפוצות מאוד בקרב תינוקות וילדים. הרפואה הסינית מציעה פתרון יעיל ובטוח לבעיה ללא תופעות לוואי.

הרפואה הסינית היא רפואה הוליסטית - הרואה את הגוף כשלם, המורכב מגוף ונפש בלתי נפרדים המעורבים בכל תהליך שקורה. גם בבחינת הסיבות לדלקות אוזניים גישה זו באה לידי ביטוי.

ברמת הגוף:

המקור מתחיל אצל העובר ברחם אימו, אשר אינו צריך לעכל את מזונו. ועל כן כאשר הוא נולד מערכת העיכול שלו טרם הגיעה לבשלות מלאה ואינה עובדת בתפוקה מלאה. מכאן שכל סטרס שמופעל על מערכת זו גורם ליציאת הגוף משיווי משקל, ול"אגירת מזון" עפ"י הרפואה הסינית. מצב זה מוביל להחלשת מערכת החיסון. (מערכת העיכול מבשילה , מניעה וסופגת את המזון והיא ההופכת אותו לדם על מרכיביו החיסוניים)

 

יציאה משיווי משקל יכולה לקרות עקב אכילת יתר, או חסר. אכילת מזונות מלחלחים , שומניים ועוד - מצב כזה גורם למערכת העיכול להשקיע מאמץ רב בעיכול ולכן פחות אנרגיה מוקצה לתפקודים אחרים כגון חיסון.

בנוסף כאשר נוצר עומס על מערכת העיכול המזון נערם בקיבה ותוסס במעיים - דם ונוזלים נתקעים מצטברים ומסמיכים - נוצרת ליחה. הליחה היא קרקע מצוינת לגידול חיידקים. ומכאן להתפתחות זיהומים ודלקות כמו זאת באוזניים.

 

 ברמת הנפש:

(האם יש דבר מה שילדיכם מעדיף לא לשמוע?)

 

מצוקה או קושי רגשי מעובד על פי הרפואה הסינית על ידי אנרגיית הכבד. אנרגיית הכבד משחקת תפקיד חשוב בבקרת מערכת העיכול (שתפקידה הוסבר לעיל) ושולטת על הרקמה הנמצאת באוזן. על כן מצוקה נפשית של הילד הגורמת לצורך בעיבוד רב של רגשות על ידי הכבד יכולה לגרום למצב שנקרא ברפואה סינית - " חסימה או חום באנרגיית הכבד" - דבר היכול  להשפיע רבות על התפתחות דלקות אוזניים.

 

דלקות אוזניים כרוניות:

הגורמים דומים לאלו שצויינו לעיל ,אלה שהטיפול האנטיביוטי פגע ביכולתו של הגוף לשחרר את גורם המחלה באופן מלא ועל כן כל מצב של הפרה בשיווי המשקל של הגוף - נפש, גורם לחזרתה של דלקת האוזניים.

בנוסף אם הילד אלרגי למזון מסוים והוא ממשיך לצרוך אותו, הדבר מחליש עוד ועוד את מערכת העיכול -חיסון שלו וגורם להתבטאות דלקת האוזניים.

 

רפואה סינית לטיפול בדלקות אוזניים:

 

כאשר מגיע אליי ילד הסובל מדלקת אוזניים (וכאלו מגיעים הרבה)

 דבר ראשון אני מתידדת עימו.

לאחר מכן אני מבררת על ידי תישאול  ההורה והילד,  בדיקת הדופק של הילד והלשון שלו  (צבעה, הכיסוי שלה) -את הגורם הפנימי / אנרגתי להתפתחות דלקת האוזניים אצל הילד.

מכל הנתונים שבידי אני מסיקה מה הוא חוסר האיזון שממנו סובל הילד. ואז אני בוחרת נקודות שיעזרו לגופו של הילד להשיב את האיזון על כנו . אני משתמשים בכוחותיו של הילד לרפא את עצמו.

הטיפול נעשה ע"י עיסוי ודיקור הנקודות הללו (בעזרת מחטים דקות - ללא כאב).

הטיפול במיקרים אקוטיים - הוא מהיר ופשוט. והתגובה אינה מאחרת להגיע גם כן, וחוסכת שימוש מיותר באנטיביוטיקה, והישנות הדלקת או הפיכתה לכרונית.

 

אתם יכולים לעזור לילדכם בבית:

הטיפולים ברפואה סינית ובאמצעים ביתיים בדלקת אוזניים הם יעילים מאוד והשפעתם מהירה. לכן גם אם אתם מחליטים על טיפול אנטיביוטי או משכך כאב כימי , אל תזנחו את הטיפול הטבעי , אך השהו את הטיפול האנטיביוטי ליום- יומיים. את הזמן הזה אפשר לנצל לטיפול בשיטות ביתיות ובדרך כלל יחול שיפור משמעותי במצב הילד. וגם אתם תהיו יותר רגועים בפעם הבאה שתתקלו בדלקת דומה. ותאמינו ביכולתכם לתרום להבראת ילדכם.

 

(מחקרים הראו שההבראה מדלקות אוזניים היא ספונטנית ב- 81% מהמקרים. ושהשיפור שנותנת האנטיביוטיקה הוא גדול רק ב-14% יותר מזה של פלצבו (למשל כדורית סוכר))

 

אז איך מתחילים?

דבר ראשון תזונה: בזמן הדלקת מומלץ להימנע ממוצרי חלב פרה ,

כמו כן מומלץ להימנע ממזונות הגורמים לייצור ליחה- דבר זה כל הורה יכול לבדוק עבור ילדו ועבור עצמו -אך המזונות הידועים הם: בוטנים,

                                     פירות הדר (תפוזים וקלמנטינות) ופירות טרופים,

                                     מזון מהיר, ושומני,

                                     מתוקים

                                     במקרים רבים גם חיטה ומוצריה

  (אם הילד נוטל אנטיביוטיקה - גבו את המערכת בפרוביוטיקה - חיידקים ידידותיים החשובים בהגנה על הגוף ונפגעים גם עקב השימוש באנטיביוטיקה)

 

בשלב השני ניתן להקל על כאב האוזניים באמצעים ביתיים כגון:

טיפות אוזניים טבעיות:

טיפטוף שמן זית חמים לאוזן

           שמן זית חמים שהושרה/ חומם עם שום לזמן מה.

           מיץ בצל (למעוך הבצל בכותש שום או לרסק על פומפיה ואת המיץ לטפטף לאוזן)   2 טיפות חומץ תפוחים בכל אוזן.

 

קומפרסים: (יחד עם הטיפות) חימום האוזן מבחוץ לניקוז הנוזלים שהצטברו בפנים.

קומפרס עם כרית חמה או בקבוק חם - עדיף עם כרית מלאה בדגן (כמו חיטה) או חול.

קומפרס עם כרוב לבן מבושל - עטוף במגבת ומונח על האוזן.

קומפרס תפוח אדמה מבושל ומעוך - עטוף במגבת ומונח על האוזן.

 

לדלקת המלווה בהפרשה - מומלץ להשתמש בנרות הופי- זהו גליל ארוך העשוי מנייר מכוסה שעווה. במהלך הטיפול בו מחדירים לחלק החיצוני של האוזן את קצה הגליל, ומבעירים את קצהו השני. התהליך מנקז את הנוזלים מהאוזן. ומאוד יעיל להקלה וטיפול בדלקת.

 

לסיכומו של דבר: על פי מחקרים מרבית הדלקות מחלימות תוך ימים ספורים וההבראה היא ספונטנית עם או בלי אנטיביוטיקה על כן האמינו ביכולתכם להקל את הכאב על ילדכם (ע"י ניסוי ובדיקה בזמן אמת- ומציאת השיטה שמקלה על ילדכם שלכם) ותחסכו תוך יומיים את הצורך בטיפול תרופתי

 ______________________________

* הכותבת היא עדי ברזון - מטפלת מוסמכת ברפואה סינית. מתמחה בטיפול בנשים וילדים בעזרת דיקור סיני, צמחי מרפא ושיאצו. בעלת קליניקה פרטית בבנימינה וחיפה. ניתן להפנות אליה שאלות במייל: adilula@yaar.net.

 

מה דעתך?    תגובות: כיתבי לנו                            מעניין? שילחי לחברה

 

 

 

________________________________________________