מוכנים, היכון... צאי!

מאת: סמדר פרגר, מנחת קבוצות, מחברת הספר "הרזייה שפוייה"

המאמר התפרסם בעלון להרזייה שפוייה מס. 24: http://www.sane-way.com/article/index.asp?q=24
 

עוד בריאות:

 

תרופות כולסטרול וסרטן המעי הגס

תסמונת התשישות הכרונית

תרופות סבתא

תרופות סבתא נוספות

הרזייה הוליסטית

האם כאב הראש שלך הוא מיגרנה?

אפצ'י, עונת המעבר

גורמים לאי כניסה להריון

התנהגות נכונה בחשיפה לשמש

תשעה חודשים של טירוף חושים

לשפר את תדמית הגוף

מחמאות: לימדו לאהוב אותן

"החולה המדומה"

תשעה חודשים של טירוף חושים

הריון: אור שמחה ובריאות

עיסוי בהריון

עיסוי לאם ולילד

השפעת ביטוי רגשות על מחלת הסרטן

ממוגרפיה - חבל על הזמן?

השפעת התערבות פסיכולוגית על הפחתת הסיכון

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

מה את רוצה?

מה את באמת רוצה?

מה זה שאת כמהה לו? רוצה אותו בכל מאודך?   

ומה את מוכנה להשקיע? כמה את מוכנה לעבוד כדי להשיגו?

 

כדי לעשות אחרת ממה שעשית עד היום, ולהשיג דברים אחרים ממה שהשגת עד היום – יש צורך לטלטל את העגלה, יש צורך להוציא דברים, ואת עצמנו, מהאיזון הסטטי והשגרתי שבו הם, ואנחנו,  נמצאות בהם כרגע. וזה תמיד לא נוח. זה תמיד מפחיד. ויחד עם זאת גם ממלא אותנו באנרגיה ובשמחת עשייה – כי רק דרך כבישת טריטוריות חדשות אנחנו מוצאות בעצמנו כוחות, אומץ ועמידות שלא ממש ידענו שישנם שם – כמה רע זה יכול להיות?

אבל אם אין באמת מחשבה ברורה בהירה ממוקדת ונחושה המלווה את התהליך – הסיכוי שלו להצליח פוחת, ובגדול.

 

מחקרים רבים נעשו בתחום כוחה של המחשבה, ובהסתמך עליהם פותחו טכניקות עבודה מוכחות ויעילות המסייעות לכל אחד ואחת מאיתנו לכבוש את האוורסט הפרטי שלהם.
עוד מצאו שכשמטרה מוצבת בצורה נכונה ויעילה היא מספקת מוטיבציה ונחישות, כך שהסיכוי להצלחה גדל בצורה ניכרת לעומת מי שלא הציבו לעצמם מטרה.
מטרות הביניים המוצבות בדרך להשגת המטרה על בסיס יומי, שבועי ו/וא חודשי, מאפשרות תחושת הישג והצלחה לאורך הדרך, הגורמות לנו לחוש טוב ביחס לעצמנו. וכשאנחנו מרגישות טוב ביחס לעצמנו המוטיבציה גוברת, הביטחון העצמי והערך העצמי עולים, והתמונה הפנימית של האופן שבו אנחנו תופסות את עצמנו (גם) ביחס להצלחות וכשלונות משתנה לטובה, ובכך נבנה רצף של חוויות מעודדות ומעצימות.

 

מהי מטרה

באופן מסורתי מקובל להגדיר מטרה טובה כך:
א. היא צריכה להיות כתובה, ב. היא צריכה להוות אתגר, ג. היא צריכה להיות ישימה ואפשרית, ד. היא צריכה להיות ספציפית, ה. היא צריכה להיות משמעותית, ו. היא צריכה להיות מדידה, ז. וצריך להיות לה דד-ליין ריאלי (תאריך יעד/מועד אחרון להשלמה/נקודת סיום). לדוגמא, על פי הגישה הזו, המטרה "לחיות חיים יותר רוחניים" היא מאוד איכותית ומשמעותית, אבל היא בלתי מדידה ובלתי הגיוני לתחום תהליך של שינוי שכזה בסגנון החיים בזמן. ואם תשאלו את כל האנשים שהציבו לעצמם מטרה זו ועשו שינויים מרחיקי לכת בחייהם, הם לא יסכימו – ובצדק – עם הקביעה הזו.

כיום מקובל לומר שלא כל מטרה טובה תעמוד במבחן כל הנקודות המסורתיות.

הגישה המקובלת כיום היא שמטרה טובה היא כזו שהיא שווה מספיק לאדם המסויים כדי לדבוק בה בכל מאודו.

טוב יותר אולי לשאול, מה תהיה תכנית פעולה טובה להשגת מטרה, ולאו דווקא מה עושה את המטרה טובה יותר או טובה פחות.

1. לכתוב אותה – ורצוי לא על פיסת נייר שתתאדה באויר, אלא במקום מסודר שניתן לשמור עליו: מחברת, תיקיה במחשב (שתועתק לדיסק), וכד'. יש לנסח אותה בלשון הווה וללא פעלים. (בהמשך פירוט...).

2. להאמין בה -  המטרה אמורה להיות משמעותית רק לך. רק את צריכה להאמין שהמטרה הזו ישימה ואפשרית. מוטב אולי לא לחלוק את המטרה שלך עם כל העולם ואישתו כדי שלא יווצר מצב שהמלעיזים והלא-מאמינים המנסים לרפות את ידייך, יצליחו. הרבה פעמים אנשים שרואים אותך מנסה לשפר את חייך, עומדים מול העובדה שהם לא עושים זאת, ובמקום להציב לעצמם מטרות ולשפר את חייהם, הם מוצאים שזה קל יותר להסית אותך מהמטרה שלך, להקטין את חשיבותה בעינייך או ללגלג על מאמצייך. יש מי ש"הלא-מאמינים" דווקא דוחפים אותם קדימה: "אני אראה להם!", אבל עבור רובינו, הימנעות עדיפה.

3. תמיכה -  יחד עם זאת, חשוב שתחלקי את המטרה שלך עם אנשים אחרים, כדי שיהיה לך מקור תמיכה רגשי. למרות שאת מאמינה במטרה שלך זה לא אומר שהדרך תהיה קלה, ולעיתים יכול להיות שתחושי שהיא בלתי אפשרית – זה הזמן שבו תזדדקקי לכל מקור תמיכה אפשרי – ולכן כדאי שתגייסי מקור שכזה מן ההתחלה.

4. אפשרית – המטרה חייבת להראות לך אפשרית. לא לאף אחד אחר. רק את יודעת באמת למה את מסוגלת, וממה את עשוייה. זיכרי, שהרבה מההישגים הגדולים בהיסטוריה הושגו למרות שנראו בלתי אפשריים.

5. מאתגרת? – כן ולא. היא צריכה להוות מספיק אתגר כדי למלא אותך התלהבות ורצון לפעול, אבל לא כזו שאין לך סיכוי להשיג. (אם את 1.63 , מטרה של "להיות 1.75 בלי נעליים" – היא חסרת סיכוי).

6. דד-ליין: לא ממש נחוץ! – מטרה יכולה להיות מטרה-מתמשכת ללא תאריך יעד מוגדר או נקודת סיום, וככזו היא תהיה עם כיוון ומחוייבות לשיפור סגנון החיים. את המטרה המתמשכת ניתן לתחזק לאורך זמן, לנהל ולהשלים בחלקים. למה שמישהו ירצה לתחום בזמן מטרה כמו למשל "להיות בכושר גופני טוב" או "להיות אדם ישר ואמין"?

7. ספציפית ומדידה – המטרה שלך צריכה להיות מספיק ספציפית ומספיק מדידה כך שאת תוכלי לדעת באופן שאינו משתמע לשתי פנים האם השגת אותה או לא.

 

8. מטרות ביניים – לשם כך יש להכין תכנית פעולה הבנוייה ממטרות ביניים יומיות, שבועיות ותקופתיות (חודש, חודשיים וכד'), המנוסחות בלשון עתיד עם פעלים (פירוט בהמשך...) והבנויות מאותם מרכיבים בסיסיים (1-7) שמהם בנויה מטרת העל. אלה יקדמו אותך צעד אחר צעד לקראת המטרה (מטרת העל), לפי היכולת הזמינה שלך: הפיזית והרגשית.

 

מוכנים...

אז מה את רוצה? מה החלום שלך? מהו הוא זה שבכל פעם שאת חושבת עליו יש בך תחושת החמצה צורבת וצער על כך שלא השגת אותו עדיין?

פני לעצמך זמן, קחי דף ועט, וכיתבי מה את רוצה.

כיתבי את כל מה שעולה בדעתך. את כל הדברים שאת מבקשת שיהיו בחייך ואינם. את כל החלומות. את כל המאווים. ה-כ-ל-! קראי את מה שכתבת, מחקי, הוסיפי, שני, נסחי מחדש. ועכשיו – בחרי אחד מהם. את זה שחוזר במילים כאלה או אחרות יותר מכל דבר אחר בדברים שכתבת. את זה שממש קופץ מתוך הדף.

בחרי בזה שאת בוחרת למקד את כל כולך בו – עכשיו! העתיקי אותו לדף נקי – וכתבי אותו בגדול בראש הדף בלשון הווה. התבונני בחלום שלך, שאולי לראשונה בחייך עומד מול עינייך ולא רק מהדהד בראשך ובנשמתך. קראי בקול רם.

דמייני שכבר הגשמת את החלום, שכבר השגת את המטרה הזו.וחשבי:

ומה אז? איך נראים חייך? מה את מרגישה? מה את עושה ביום יום? איך הגשמת החלום/המטרה באה לידי ביטוי בחייך? רישמי את כל הדברים האלה שאת רואה את עצמך עושה, מרגישה וחיה אחרי שכבר הגשם את החלום, השגת את המטרה. קיראי את מה שכתבת, ושוב קראי, וחשבי מה את צריכה לעשות כדי להגשים את החלום, כדי להשיג את המטרה הזו, הכל-כך נכספת.

רשמי את כל הדברים שאת צריכה לעשות כדי להגשים את חלומך: כל מה שאת חושבת, יודעת ומרגישה שאת צריכה לעשות כדי להשיג את המטרה. אל תשפטי, אל תעבירי ביקורת – פשוט רישמי את כל מה שעולה בדעתך. קיראי את הדברים, וקראי אותם שוב.

ועכשיו הניחי לכל המכשולים, הקשיים והפחדים לצוף אל פני שטח התודעה שלך.

בדף אחר, רישמי את כל המכשולים שלך, כל מה שאת מרגישה שמפריע לך לעשות את הדברים. קיראי את הדברים שוב ושוב וחשבי

באיזה אופן המכשולים האלה באים לידי ביטוי בחייך שלך? כיתבי זאת.

קראי את הדברים שוב ושוב, ונסי לארגן את המכשולים לפי דרגת קושי: מהו המכשול הגדול ביותר, ומהו המכשול הקל ביותר בנקודה שבה את נמצאת כרגע: ביחס אליך ולא לאף אחת אחרת. ואז חשבי

מה את יכולה לעשות היום כדי לעזור לעצמך? מה את יכולה לעשות היום, עכשיו, כדי להתגבר על אחד, שניים, שלושה או ארבעת המכשולים שדירגת כקלים ביותר.  בחרי מכשול אחד, או מספר מכשולים, שאת בוחרת לטפל בהם בהתאם ליכולת שלך ולכמות המאמץ, האנרגיה והזמן שעליך להשקיע.

 

היכון...

לדוגמא רלוונטית יש יכולת מופלאה להמחיש באופן אופרטיבי את התאוריה. בואו ניקח בתור דוגמא את מטרת העל: רוצה להיות רזה. הדברים שתכתבי בהתאם לצעדים המפורטים הרשימה ארוכה וייחודית לכל אחת, ויכולה להראות כך: אני רזה.
ומה אז? איך יראו חייך כשאת רזה? יהיה לי כיף עם עצמי, אז ארגיש נוח עם עצמי, אוכל לקנות בגדים ולהנות ללבוש אותם, אהנה מהחיים, אהיה פעילה כמו שאני רוצה, אוכל ליצור בנחת, לבלות עם חברים בכיף, לחייך, לצחוק, אתרום לבריאות שלי ולאיכות חיי, וכו'.....

כבר קראת כל-כך הרבה, שמעת כך-כך הרבה, את יודעת בדיוק מה עליך לעשות:
מה עלי לעשות? לאכול דל-שומן, לאכול אוכל מזין ואיכותי, לאכול 6 ארוחות ביום, לעשות פעילות גופנית, לפנות זמן לעצמי וכו'....

זה לא אומר שאת יכולה בשלב זה לבצע את כל מה שאת יודעת שאת צריכה לעשות, אבל זה אומר שאת יודעת לאן את צריכה להגיע עם התקדמות התהליך שלך, בשלבים, כל פעם על-ידי הצבת מטרות ביניים המתאימות למוכנות שלך לקחת על עצמך צעד נוסף.
אבל! המכשולים....:
אני פוחדת להיות רעבה, אני פוחדת להשמין, אין לי זמן לפעילות גופנית, אני אוהבת בורקס ולא יכולה לחיות בלי שוקולד, אני אוכלת כשרע לי/כשאני במתח/כשאני עייפה, ... וכו'.

רישמי כל מכשול בדף נקי, וכיתבי איך הוא בא לידי ביטוי בחייך. למשל:

איך "אני פוחדת להיות רעבה" בא לידי ביטוי בחיי? התשובה לשאלה הזו יכולה להיות למשל: בכל פעם שאני מרגישה את הרעב ממשמש ובא אני חייבת מיד לאכול.

אם כך, מה אני יכולה לעשות היום כדי לעזור לעצמי להתגבר? התשובה לשאלה הזו יכולה להיות למשל: היום, בכל פעם שאחוש את דקירות הרעב משמשות ובאות, אמתין 15 דקות (על השעון!) ואבדוק מה קורה לי. אולי הפחד לא מבוסס. אולי זה בכלל לא באמת רעב. אולי לא יקרה לי שום דבר. ואם בכל זאת זה באמת רעב – אוכל משהו מזין, איכותי, דל שומן, מאוזן כשאני ישובה ליד השולחן ודעתי נתונה לארוחה ולא לשום דבר אחר. וזו, גבירותי, מטרת ביניים! האמת היא, שאלה שלוש מטרות ביניים:

1. אמתין 15 דקות.

2. אוכל מזון איכותי, דל-שומן, מאוזן

3. אשב ליד השולחן ללא הסחות (עיתון, ספר, TV).

שימי לב שמטרות הביניים, בניגוד למטרת העל, מנוסחות בלשון עתיד ומכילות פעלים: אמתין, אוכל, אשב... מטרות הביניים קוראות לפעולה, לעשיית, בעוד שמטרת העל היא המקום שבו תהיי כשתשלימי את מטרות הביניים שלך המנוסחת בלשון הווה, מכיוון שלאופן הניסוח בלשון הווה יש השפעה על האופן שבו אנחנו מאפשרות למוח שלנו להתגייס לעזרתנו ולכוון אותנו להשגתה.

באופן הזה טפלי בכל אחד מהמכשולים, בכל אחד מהפחדים, בכל אחד מהקשיים שפירטת, והרכיבי לעצמך רשימה של מטרות ביניים. גם את מטרות הביניים עליך לדרג לפי דרגות קושי, ובכל יום תתרכזי ב-5 מטרות ביניים. לא יותר!

בכל סוף יום, עיברי על מטרות הביניים שלך, ורישמי מה הצלחת, מה הצלחת באופן חלקי, ולמה? ומה לא הצלחת, ולמה? בהתאם לכך, הכיני לעצמך רשימת מטרות ביניים ליום המחר.

 

מטרות הביניים הן לא מטלות של סדר היום-יום, הן לא רשימת: "מה עלי לעשות?", למרות שבהחלט יכול להיות שיידרשו השלמת מטלות בדרך להשגת מטרות הביניים, פשוט מכיוון שעלייך לנקוט פעולות ולעשות כדי להשלימן. מטרת הביניים היא דבר שאני מעוניית להשיג, לרכוש לעצמי – ולא רק הפעולה שאני צריכה לעשות כדי להשיגה: שהיא מטלה, פעולה, עשייה.

לדוגמא: מטרה – סל הכביסה ריק כל יום שישי.
מטרת ביניים – לעשות כביסה, לא לדחות.
מטלות – לעשות כל יום 3 מכונות, לייבש, לקפל ולסדר בארון.

בנוסף, מטרות הביניים צריכות להיות קשורות קשר ישיר למטרת העל. למשל: מטרת ביניים יומית: "לזכור לשלם חשבונות", לא ממש קשור למטרת העל: "אני רזה". אבל, למשל מטרת ביניים יומית: "להשלים את רשימת ה"לעשות" שתלויה על המקרר", בהחלט יכולה להיות קשורה למטרת העל, אם מצאת שאחד מהמכשולים שלך הוא: "קשה לי לארגן את סדר היום שלי וזה משפיע על האופן שבו אני אוכלת או לא אוכלת", ובחרת במכשול הזה כאחד מהדברים שעליך להתגבר עליהם בתחילת התהליך, קודם כל, עכשיו, היום, דבר ראשון.

 

מטרת ביניים חשובה שלא תופיע ברשימה שלך היא: לרשום כל יום את חמשת מטרות הביניים שלי, ולעבור עליהן בכל סוף יום, להסיק מסקנות, לארגן אותן ולנסח אותן כך שהסיכוי שלי להצליח יגבר. או אם את זקוקה לראות אותה רשומה – הפכי אותה למטרת ביניים מס. 6.

 

הורידי דף עבודה

http://www.livecity.co.il/image/users/8201/detail/files/35638.pdf

(לבעלי תוכנת "אקרובט")

 

במאמר הבא, וגם בהתייחס לתגובות שלכן למאמר הזה, ארחיב על התמודדות עם חוסר הצלחות שבדרך ועל שמירת המוטיבציה.

 

מה דעתך?    תגובות: כיתבי לנו                     מעניין? שילחי לחברה

 

מאמר מצויין

נתן לי כח להמשיך

ענת

____________

 

מאמר חכם. דברים חשובים.

טלי.

_____________

שלום לכן

המאמר מעולה מחזק ועוזר לי מאוד כרגע..ותודה על כך.

שמי קלייר פוליטי  ואני בת 53 מראה צעיר ומטופח..חזרתי לארץ לאחר מגורים בחו"ל ועבודה בעסק משוטף עם הבעל ..

בעבר עסקתי בדוגמנות ולאחר מכן עברתי להנחיות של תצוגות אופנה.. עבדתי קשה ואהבתי כל רגע .. אני חולמת ורוצה מאוד לחזור להנחיות .. אני מקצועית יש לי קול נעים ורדיופוני ואני נראת יצוגית מאוד.. החברות שלי אומרות לי שזה תפור עלי.. לפני שבוע הנחתי בהצלחה את תחרות מלכת היופי של קו התפר בירושלים.. מה שאני עושה היום זה שיווק עצמי.. בכל דרך אפשרית.. וזה לא קל אני אדם שלא מותר מתמיד ויש לי את כל הנתונים והרצון להצליח

האתר שלכם עוזר לי מאוד ואני מציצה  קוראת ונעזרת בו..

אשמח לשמוע מכן .. מאחלת לכן שנה טובה וגמר חתימה טובה

בברכה קלייר פוליטי

__________

מאמר מעולה מעודד ונותן המון מוטיבציה.תודה, טל.

______________

המאמר מעורר לעשות משהו שמזמן לא העליתי אותו בכלל לתודעה שלי והדחקתי אותו וגרם לי להתחיל לנסות!!!! לפעול בכיוון. תודה...

____________

תודה על שיתוף הידע באינטרנט. המאמר מחדד ומבהיר את  חשיבות התהליך הפנימי ולקיחת האחריות על עצמינו. כל הדיאטות שבעולם לא יעשו לי את "זה". הדרך , המאמץ,התובנה ,ההבנה וכמובן הנכונות- כולה שלי, הידע המקצועי - של המטפל.

____________

הקושי האישי שלי הוא באיסוף הכוחות המחודשים למערכה נוספת ,שמתחילה ממקום ומתפיסה אחרת בניגוד לדיאטות בעבר,שאת כל האחריות אני מעבירה לעצמי.  איך אוספים כוחות????????????? רונית

 

_________________________________________