לבן זה יפה!

באדיבות האגודה למלחמה בסרטן

 

עוד בריאות:

מוכנים, היכון, רוצי

תרופות כולסטרול וסרטן המעי הגס

תסמונת התשישות הכרונית

תרופות סבתא

תרופות סבתא נוספות

הרזייה הוליסטית

האם כאב הראש שלך הוא מיגרנה?

אפצ'י, עונת המעבר

גורמים לאי כניסה להריון

התנהגות נכונה בחשיפה לשמש

תשעה חודשים של טירוף חושים

לשפר את תדמית הגוף

מחמאות: לימדו לאהוב אותן

"החולה המדומה"

תשעה חודשים של טירוף חושים

הריון: אור שמחה ובריאות

עיסוי בהריון

עיסוי לאם ולילד

השפעת ביטוי רגשות על מחלת הסרטן

ממוגרפיה - חבל על הזמן?

השפעת התערבות פסיכולוגית על הפחתת הסיכון

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

78% מהציבור חושבים כי לא שזוף - זה סקסי - כך עולה מסקר חדש של האגודה למלחמה בסרטן

  

האגודה למלחמה בסרטן מפריכה את הטענה לפיה "שזוף - זה סקסי" ומוכיחה כי 78% מהציבור חושבים כי גבר או אישה בעלי מראה לא שזוף יכולים להיות סקסיים. רק 12% מהציבור חושבים כי מי שלא שזוף לא יכול להיות סקסי  ול - 10% מהציבור אין עמדה בנושא. סקר חדש של האגודה למלחמה בסרטן שנערך לרגל שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם שיצוין בישראל בין ה - 26 ביוני ועד ל- 1 ביולי 2005 מגלה ממצאים מפתיעים. הסקר נערך באמצעות מכון מותגים בחודש יוני 2005.

 

בין תשובות המשתתפים בסקר, על פי פילוח סוציו דמוגרפי, ניכרו הבדלים. העמדה כי "לא שזוף - זה סקסי", פופולרית יותר בקרב נשים וגברים בגילאי 35 - 44 כאשר 86% מהם סברו כי גברים או נשים בעלי מראה לא שזוף יכולים להיות סקסיים, בקרב אלמנים או גרושים ללא ילדים, כאשר 90% מהם גם סברו כי לא שזוף זה סקסי, ובקרב שכירים בעלי תפקיד ניהולי כאשר 93% מהם סברו כך. הגדילו לעשות תושבי השרון (95%) הבטוחים כמעט במאה אחוז כי מראה לא שזוף יכול להראות סקסי.

 

הבדלים בין נשים וגברים

ככלל, מצביע הסקר כי מעט יותר גברים מאשר נשים חושבים כי מראה לא שזוף יכול להיות סקסי. 79% מהגברים שהשתתפו בסקר חושבים כי גבר או אישה בעלי מראה לא שזוף יכולים להיות סקסיים, לעומת הנשים, ש- 77% מהן סבורות כי גבר או אישה בעלי מראה לא שזוף יכולים להיות סקסיים.

 

האגודה למלחמה בסרטן מתריעה מפני תופעה חדשה יחסית בארץ ובעולם של שימוש בתכשירים להעמקת גוון השיזוף של העור במריחה, בבליעה, בהתזה  או באמצעות שתל תת עורי. חומרים אלו אינם מגינים מפני קרני השמש על אף שהם מעניקים לעור גוון שזוף. מדובר בתכשירים אשר משווקים כבר כמה שנים ברחבי העולם ועתה הפכו לאופנה גם בישראל.

 

על התכשירים המשזפים

התכשירים אשר מיועדים למריחה או התזה על פני העור (במקלחת) מכילים חומר הנקרא דה הידרוקסי אצטון אשר בעת מגעו עם שכבת העור העליונה יוצר גוון שזוף הנותר על פני העור למשך כשלושה ימים עד שבוע. הבעייה העיקרית בשימוש בתכשירים אלו היא הביטחון המוטעה של המשתמשים בהם שהתכשירים מספקים הגנה כלשהי. האגודה למלחמה בסרטן מתריעה כי הגוון השזוף אינו מגן על העור מפני קרני השמש המזיקות, ועל כן יש צורך להשתמש במסנני קרינה המותאמים לגוון הבהיר המקורי של העור, ללא קשר לגוון השזוף שנוצר בעקבות מריחת או התזת התכשיר.

 

תכשירים נוספים, המיועדים ללקיחה דרך הפה (כ"גלולות שיזוף"), הם סוגים מסויימים של בטה קרוטן (החומר האדום - כתום המצוי בגזר, עגבניות, גמבה וכד'). חומר זה גורם ליצירת גוון צהבהב - כתום - אדום לעור הגוף, אשר מזכיר במיקצת גוון שזוף, אך אינו משחים את העור כפי שעושה שיזוף רגיל. האגודה למלחמה בסרטן מתריעה כי לא זו בלבד שהגוון הכתום אינו מגן על העור מפני קרני השמש המזיקות, אלא שישנם מחקרים אשר מצביעים על כך שכמויות גדולות של בטה קרוטן עשויות ליצור נזק לכבד. כמו כן, "גלולות השיזוף" אינן מאושרות לשימוש על ידי רשויות הבריאות.

 

התכשירים נוספים הנמצאים בפיתוח כשתל תת עורי מכילים מלנוטן ((Melanotan, תרופה המחקה את פעילות הורמון בשם אלפא Msh, אשר מגביר את יצור המלאנין בגוף. תכשירים אלה גורמים ליצור מוגבר של מלאנין, היוצר גוון עור כהה יותר. האגודה למלחמה בסרטן מתריעה כי גוון זה, על אף שהוא כהה, אינו מגן על העור מפני קרני השמש המזיקות.

 

על שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם

האגודה למלחמה בסרטן עורכת את "שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם" בין ה - 26 ביוני ועד ל- 1 ביולי 2005. במהלך שבוע זה, תפתחנה במסגרת מבצע מיוחד, כ - 400 תחנות לגילוי מוקדם של סרטן העור בכל רחבי הארץ ממעלות שבצפון ועד אילת שבדרום, בשיתוף קופות החולים, האיגוד הישראלי לרפואת עור והאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. התחנות יערכו בדיקות חינם לכלל הציבור, ללא תלות בחברות באחת מקופות החולים. כך למשל, חבר קופת חולים מכבי יוכל להיבדק חינם בתחנה לגילוי מוקדם הקרובה למקום מגוריו וממוקמת בשרותי בריאות כללית. המבצע שייערך במהלך שבוע זה ילווה במסע הסברה בטלוויזיה, ברדיו ובעיתונות שמטרתו להניע את הציבור הישראלי להיבדק בתחנות אלו במסגרת המבצע, שנועד להגביר את המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם. רשימת תחנות הבדיקה על פי חלוקה לאזורים, תפורסם בעיתונות המקומית ובאתר האינטרנט של האגודה למלחמה בסרטן בכתובת www.cancer.org.il . בנוסף, ניתן לפנות למוקד ה'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן המאויש 24 שעות ביממה, לבירור כתובת תחנה הסמוכה למקום המגורים, ולקבלת עלוני מידע לילדים ולמבוגרים שנכתבו על ידי מומחים בתחום סרטן העור בטלפון 1-800-599-995. עלוני המידע מופיעים בשפות עברית, רוסית וערבית. האגודה למלחמה בסרטן קוראת לציבור בישראל לבוא ולהיבדק במהלך שבוע זה, ולנהוג בחוכמה בחשיפה לשמש גם במהלך כל השנה. כמו כן, ממליצה האגודה למלחמה בסרטן להיבדק אחת לשנה אצל רופא עור ובמידה ועל עורכם הופיעו נקודות חן חדשות או שנתגלו שינויים בגודלן וצבען של נקודות חן קיימות יש לפנות בהקדם לרופא.      

 

בברכה,

נאוה עינבר

דוברת האגודה למלחמה בסרטן

 

מה דעתך?    תגובות: כיתבי לנו                     מעניין? שילחי לחברה

 

 

 

_________________________________________