רפואת נשים - ללא "מציצנות"

מאת: יאיר שריון, הומאופת

 

עוד בריאות:

מוכנים, היכון, צאי

תרופות כולסטרול וסרטן המעי הגס

תסמונת התשישות הכרונית

תרופות סבתא

תרופות סבתא נוספות

הרזייה הוליסטית

האם כאב הראש שלך הוא מיגרנה?

אפצ'י, עונת המעבר

גורמים לאי כניסה להריון

התנהגות נכונה בחשיפה לשמש

תשעה חודשים של טירוף חושים

לשפר את תדמית הגוף

מחמאות: לימדו לאהוב אותן

"החולה המדומה"

תשעה חודשים של טירוף חושים

הריון: אור שמחה ובריאות

עיסוי בהריון

עיסוי לאם ולילד

השפעת ביטוי רגשות על מחלת הסרטן

ממוגרפיה - חבל על הזמן?

השפעת התערבות פסיכולוגית על הפחתת הסיכון

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

אחד הקשיים העומדים בפני נשים הפונות לטיפול אצל גניקולוג/ית היא הבדיקה הגופנית המתלווה לתהליך האבחון. חוסר הנעימות יכול להיות גופני, נפשי, או שניהם גם יחד. החדירה למקומות אינטימיים באמצעות מכשור קר וקשה, עשויה להיות כואבת וכמובן עצם החשיפה, בייחוד אם הרופא הוא זכר, מלווה באי נעימות ומבוכה מובנות.

 

הרפואה המכונה 'קונוונציונאלית', הרגילה אותנו ביחס אינסטרומנטלי לגוף ולנפש. האדם נתפס כאן כמעין מכונה משוכללת שניתן להבין ולתקן דרך פירוקה לגורמיה הקטנים ביותר וחקירת מנגנוניה הפנימיים.

 

תפיסת האדם ברפואה ההומאופתית היא שונה בתכלית ומכאן גם דרך החקירה והאבחנה. הרפואה ההומאופתית רואה באדם מכלול, המונע בכוח שאינו נתפס כשלעצמו, אלא רק דרך פעולתו. כוח זה, המכונה ממחסור במושג מתאים יותר, 'הכוח החיוני', הוא שאחראי לתחושה ולתפקוד הן בזמן בריאות והן במחלה. בספר היסודי ביותר של מדע ההומאופתיה, 'האורגנון של הרפואה', מתאר ד"ר סמואל הנמן, אבי ומייסד ההומאופתיה, את אותו כוח מיסתורי:

"בבריאות, הכוח החיוני, מחייה את הגוף וזורם בו ללא מעצור. הוא שומר את כל חלקיו באותו סדר הרמוני מופלא ומבטיח את פעולתו התקינה מבחינת התחושות והתפקודים, כל זאת על מנת שרוחנו ברוכת ההגיון, תוכל לעשות שימוש נאות בכלי בריא זה לשם מימוש תכלית קיומה העליונה." (אורגנון, פסקה 9).

 

אין צורך לומר עד כמה רחוקה תפיסה זו מן התפיסה המכניסטית של הרפואה ה'קונוונציונאלית'. תרופה הומאופתית מסוגלת לעורר ולהחזיר את אותו 'כוח חיוני', אותה תנודה מסתורית הזורמת בנו, למסלולה התקין ובכך היא מביאה לריפוי הן ברמה הגופנית, הן ברמה הרגשית והן ברמה המנטלית. שכן, רמות אלה כולן מהוות ביטוי מורכב לאותו כוח חבוי, שעין-בשר מעולם לא ראתה ולעולם כנראה גם לא תראה.

 

מכאן, שבעיה גופנית כלשהי, היא לעולם אינה נפרדת משלל הביטויים החולניים הקיימים במקביל והיא גם אינה יכולה להיות מטופלת כשלעצמה באופן נפרד. לפיכך, הצצה לתוך קרביה של אישה יכולה לעזור בסיפוק סקרנותינו במדע הביולוגיה, אך אין בה כדי לעזור ולו במעט בריפוי הבעיה. זאת משום שהתרופה, או כל המלצה אחרת שתינתן ע"י הגניקולוג, תהיה תמיד מקומית ותתעלם מן ההקשר הרחב יותר שבו בעיה זו קיימת. התרופה, גם אם תעלים את הסימפטום המקומי, לא יהיה בה כדי להשיב את אותו 'כוח חיוני' למסלולו התקין!

 

כאן אנו מגיעים לדרך האבחון ההומאופתית. אבחון הומאופתי מסתמך רובו ככולו על הסימפטומים המתוארים ע"י הנבדקת. במידה ויש הפרשה, או סימן אובייקטיבי אחר, מתבקשת הנבדקת לתאר אותו במדויק. אולם, חשוב הרבה יותר הוא דיווחה הכולל של הנבדקת אודות שאר תחומי חייה: בעיות גופניות נוספות, אפיונים כלליים כגון: נטייה לקור או לחום, צמא/חוסר צמא, אופייה המיוחד ונטיותיה המנטליות. אבחון שכזה אורך כשעתיים והוא המהווה את הבסיס להמשך הטיפול. התרופה ההומאופתית הניתנת בסופו, או לאחר מספר ימים בהם שיקלל ההומאופת את החומר הרב שנאסף באותה פגישה, יש בה כאמור להביא לשיפור משמעותי הן בבעיה המקומית והן בכל שאר האפיונים הכלליים שנמסרו.

 

כותב המאמר: יאיר שריון, הומאופת, עובד בקלינקה פרטית במרכז הארץ ובקופ"ח לאומית.

טל' 03-9170786.  דוא"ל: shirars@zahav.net.il

 

 

מה דעתך?    תגובות: כיתבי לנו                     מעניין? שילחי לחברה

 

 

 

_________________________________________