הפרעת קשב אצל מבוגרים

מאת: אסתר גולדברג

עוד בריאות:

הכיני ילדך לחורף

הפרעות אכילה - מה שרופאים לא מספרים

אנטיביוטיקה - לא בכל מחיר!

דלקות אזניים חוזרות

רפואת נשים ללא מציצנות

הומיאופתיה - רפואת משפחה במיטבה

מוכנים, היכון, צאי

תרופות כולסטרול וסרטן המעי הגס

תסמונת התשישות הכרונית

תרופות סבתא

תרופות סבתא נוספות

הרזייה הוליסטית

האם כאב הראש שלך הוא מיגרנה?

אפצ'י, עונת המעבר

גורמים לאי כניסה להריון

התנהגות נכונה בחשיפה לשמש

תשעה חודשים של טירוף חושים

לשפר את תדמית הגוף

מחמאות: לימדו לאהוב אותן

"החולה המדומה"

תשעה חודשים של טירוף חושים

הריון: אור שמחה ובריאות

עיסוי בהריון

עיסוי לאם ולילד

הפרעת קשב אצל מבוגרים היא הפרעה תורשתית – אנחנו מקבלים אותה מילדינו....

התסמונות הן אמנם תורשתיות (80% גנטי) אולם חשוב לציין שהסביבה מעצבת את התוצר הגנטי ויש הרבה מה לעשות על מנת לשפר את המצב.

 

יותר ויותר מבוגרים מגלים את הפרעת הקשב שלהם דרך ילדיהם, ומבינים שאותם תסמינים שלא אובחנו אצלם בילדותם, הם חלק מהגדרה של הפרעת קשב וריכוז, היפראקטיביות ו/או ליקויי למידה שונים.

 

חלק רב מהאנשים הללו נמצאים היום במיקום טוב בחייהם ולא איפשרו להפרעת הקשב או ליקוי הלמידה לעצור את התפתחותם האישית או המקצועית. אלו, שרדו באופן אינטואיטיבי, ניתבו את כוחותיהם למקומות שמשרתים אותם היטב. הרבה מנהלים ומנהלות, א/נשי שיווק, אמנים ואמניות וא/נשים מבריקים בתחומים רבים, הצליחו "להפוך את הדפקט לאפקט" וחיים טוב ואולי אף משוויצים ב"דפקט" משום שהוא מייחד אותם מסביבתם.

 

חלק אחר, רואים את חצי הכוס הריקה ומבינים כמה הם פספסו, בעיניהם. מאלו, נשמעות לעיתים הערות כגון "לו ההורים שלי היו מטפלים בבעיה, הייתי פרופסור היום".

 

את כולם מלווה תחושה של תת השגיות: "השגתי פחות ממה שהייתי יכול/ה". חלק לא מודעים עדיין לסיבות לאותה תחושה של תת השגיות ומחפשים לה פרשנויות פסיכולוגיות.

 

החדשות הטובות הן, שניתן גם היום – בכל גיל – לאבחן מבוגרים ולטפל בהם. תהליך האבחון הוא יחסית קל ומהיר והטיפול הוא ממוקד וזמין.

 

איך נדע שכדאי לנו לפנות לאבחון? הפרעת  קשב היא בעיה באיך לעשות את מה שאני יודע/ת לעשות (הפרעה בתפקודים הביצועיים שלנו). בדרך כלל, הבעיות הן יומיומיות ולעיתים כאלו שמאפיינות את רוב בני האדם. ההבדל הוא בתכיפות ובמינון. רוב הקונפליקטים נעים סביב סוגיות של מסוגלות אישית בתחומי חיים ותקשורת שונים. למשל:

-         קשיי ארגון והתארגנות

-         איחורים כרוניים

-         חיים ללא יומן או מגבלות זמן

-         הספק נמוך

-         דחיינות

-         תחושת אאוטסיידריות ו"לא מבינים אותי"

-         בלאגן (בבית או במשרד)

-         ריחוף

-         אימפולסיביות

-         קשיים בקריאה

-         קשיים בתקשורת זוגית

-         דימוי עצמי נמוך, חוסר בטחון מסויים

-         קשיים בזכרון ובשפה עד לכדי חשש מדיבור פומבי

-         תחושת בדידות מצטברת עד כדי דיכאון

-         רגישות יתר וחשדנות

-         תגובות אימפולסיביות

-         רק אני מבינ/ה את עצמי (עד כדי התנשאות)

-         מופנמות יתר (בעיקר אצל נשים) עם השקעת אנרגיה רבה בהסתרת הקשיים והכחשתם

-         סדרה ארוכה של בחירות פאסיביות בחיים (גם כאן – בעיקר אצל נשים)

 

ועוד....

 

אלו מאיתנו שלא אובחנו בילדותם וצברו כמה מתוך הסממנים הללו ודומיהם, מפתחים לעיתים תגובה רגשית – פחדים, אובססיות, חשיבה שלילית, פגיעות יתר, דיכאון קליני וכו' – כתוצאה מרצף ארוך של התנסויות מאכזבות עם סביבה לא מכילה, לא מבינה או לא אמפטית. חשוב לזכור שהאבחנה והטיפול בסממני הפרעת הקשב או ליקויי הלמידה, משחררים במקרים רבים את האדם מהתוצרים הרגשיים המיותרים של התופעות הללו.

 

חשוב לזכור ש- ADD או ADHD הינם דרך חיים, יותר מהיותם אוסף סימפטומים. מטרת האבחון ומתודות הטיפול השונות היא לסייע לכם להחבר לכוחות החיוביים שלכם ולהפוך את דרך החיים הזו למהנה.

 

בפני המאובחנים עומדות אפשרויות טיפול ופתרונות שונים, שהם יכולים להתאים לצרכיהם והעדפותיהם האישיות. בכללם:

-         קבוצת תמיכה והדרכה

-         טיפול אישי הממוקד בהפרעת הקשב (ולא פסיכו-תרפיה)

-         אימון אישי או קבוצתי

-         התערבות תרופתית

-         יוגה, נשימות, ביופידבק, מדיטציה (הלאוול, הפסיכיאטר הדגול ומחבר הספר "מריטת עצבים", כתב על כך בספרו האחרון: "Meditation is medication")

-         טיפולים טבעיים (למשל - אומגה 3 או פורמולה סינית)

-         פעילות גופנית

-         דיאטה בעלת מרכיבים המסייעים לפעילות המח

 

מאובחנים מספרים כי עצם האבחון סייע להם לשחרר חלק מתחושת התת השגיות ולהגדיר מחדש את חייהם בעבר ומטרותיהם לעתיד. מבחינה זו, מתייחסים מאובחנים לעצם האבחון בתור המרכיב העיקרי של הטיפול.

 

אם את/ה חושד/ת שיש לך הפרעת קשב וריכוז, היפראקטיביות ו/או ליקויי למידה – לא מאוחר לגשת לאבחון. היום הוא היום הראשון של שארית חייך, וחשוב וכדאי לחיות אותם בתחושת סיפוק, השגיות ואמון ביכולותיך האישיות.

 

בהצלחה!

 

 

הכותבת היא פסיכולוגית קלינית, חינוכית והתפתחותית, המתמחה באבחון וטיפול בהפרעות קשב והשלכות רגשיות והתנהגותיות של הפרעות קשב וליקויי למידה. הטיפול כולל אבחון קליני, אבחון פסיכו-דידאקטי, התייעצות, עבודה מול מוסדות חינוך, טיפול אישי, קבוצתי (ילדים) וקבוצות הורים ומבוגרים.

ייחודה הוא בתפיסה ההוליסטית ואינטגרטיבית לבעלי ובעלות הפרעות קשב וליקויי למידה.

Goldberg.esther@gmail.com קליניקה: 09-9561271

 

 

  

 מה דעתך? הגיבי על הכתבה                     מעניין? שילחי לחברה

  הרעיון של אבחון וטיפול של כל בעיות הקשב והריכוז הוא נחמד וחשוב  רק שכל העניין הכלכלי של זה עולה הרבה מאוד כסף למשפחה של זוגות צעירים עם 2-3 ילדים בקושי עומדים בהוצאות השוטפות של אחזקת הבית וטיפול בילדים אז להוציא על העניין סכום כסף של סביבות 1000 ש"ח אבחון ו100 ש"ח פלוס מינוס לכל טיפול זה רק בחלומות הרחוקים שלנו

__________

הכתבה באמת מאוד מרשימה בעיקר שאני יודעת שהכל הוא אמת לאמיתה הילד שלי בן 8 והוא סובל מבעיות של קשב וריכוז אך בו אני משקיעה את מיירב המאמצים האנרגיות והכסף בכדי שהוא יחייה את חיו בצורה נעימה יותר מזו שבה אני חיה את חיי העלויות הן גבוהות מאוד וחבל מפני שצריך שוב לעשות פה את הבחירה למי לתת את הטיפול. עקב בעיית קשב וריכוז חיי הם גהנום: איחורים דיכאונות ודימוי עצמי מאוד מאוד נמוך חיה בבואה מפני שאני לא מצליחה להיות כמו כולם ומאוד חבל מפני שבאופן טיבעי תחושותיי הקשות עוברות לילדיי. רב תודות על המידע הוא גרם לי להרגיש חריגה קצת פחות

 

_________________________________________