חיידקים עמידים לטיפול באנטיביוטיקה

נכתב ע"י: ד"ר ורדה בירן וד"ר לינדה קריאף - "מעברים"

עוד בריאות:

שאיבת שומן

הפרעת קשב אצל מבוגרים

הכיני ילדך לחורף

הפרעות אכילה - מה שרופאים לא מספרים

אנטיביוטיקה - לא בכל מחיר!

דלקות אזניים חוזרות

רפואת נשים ללא מציצנות

הומיאופתיה - רפואת משפחה במיטבה

מוכנים, היכון, צאי

תרופות כולסטרול וסרטן המעי הגס

תסמונת התשישות הכרונית

תרופות סבתא

תרופות סבתא נוספות

הרזייה הוליסטית

האם כאב הראש שלך הוא מיגרנה?

חיידקים רבים כיום נעשים עמידים לטיפול באנטיביוטיקה (כלומר, אינם מגיבים לטיפול), והתופעה הולכת ומתפשטת במהירות.  ב-1987 רק 0.02%  מחיידקי הנוימוקוקוס היו עמידים לפניצילין, ואילו ב-1994 המספר עלה ל %6.6  . לפי דיווח ב-Journal of American Medicine,  ב-1992, 13,000 חולים בבתי חולים בארה"ב מתו מחיידקים עמידים לכל סוגי האנטיביוטיקה.

 

יש כמה סיבות לתופעה זו, אך הבולטת שבהן נובעת משימוש יתר באנטיביוטיקה שהורג חיידקים חלשים יותר ומעודד התפשטות של חיידקים חזקים יותר.  במילים אחרות, זה גורם לבחירה טבעית של החיידקים החזקים יותר.

 

יחד עם זאת, יש עלייה במחלות דלקתיות כגון סינוסיטיס ודלקות אוזניים וגרון.  ב-1985, רופאים בארה"ב כתבו 6 מיליון מרשמים לאנטיביוטיקה, ואילו ב-1992 המספר עלה ל-13 מיליון מירשמים.  ב-1997, 25% ממקרי דלקת סטרפטוקוקוס לא הגיבו לטיפול אנטיביוטי.

 

עוד דאגה בקרב החוקרים היא העלייה בשימוש בטיפול אנטיביוטי בגידול  בעלי חיים כמו פרות ועופות.  שימוש באנטיביוטיקה לתקופות ארוכות הוא למניעת מחלות ולהגברת קצב הגידול של בעלי חיים.  הנוהל הזה מעודד עמידות של חיידק E. coli-.  ב-1990 לא היה אפילו סוג אחד של  E. coli שלא הגיב לטיפול אנטיביוטי.  ב-1993, כבר נתגלו 11 סוגים עמידים,  (% 28 מכל סוגי  (E. coli.

 

בעיה נוספת בטיפול באנטיביוטיקה היא שמטופלים מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי, ברגע  שהסימפטומים חולפים.  הפסקת הטיפול באמצע רק מעודדת את החיידקים החזקים יותר להתפשט בגוף, וברוב המקרים הדלקת חוזרת וכבר לא מגיבה לאותו טיפול אנטיביוטי.  העלייה במחלת טוברקולוסיס  -שחפת ( T.B.) גם היא מקושרת כיום לעמידות החיידקים. 1 מתוך 7 מקרים של T.B.  לא מגיבים לטיפול אנטיביוטי וב-  % 5  מהמקרים, מתים מהמחלה.

 

חוקרים מחפשים סוגים חדשים של אנטיביוטיקה.  היום, אנטיביוטיקה בשם  vanomycin  היא התקווה האחרונה.  סוג מסוכן של חיידק הסטפילוקוקוס, שהוא אחת הסכנות הגדולות למטופלים המאושפזים בבתי חולים (במיוחד במחלקות לטיפול נמרץ)  עמיד לכל טיפול אנטיביוטי חוץ מ-vanomycin.  עם השימוש הנירחב בvanomycin-, הופיע עכשיו עוד חיידק עמיד לכל סוג של אנטיביוטיקה- חיידק האנטרוקוקוס.  חיידק עמיד לאנטיביוטיקה מסוג זה הופיע בפעם הראשונה באנגליה וצרפת  ב-1987 ובניו-יורק ב-1989.  כבר ב-1991, 38 בתי חולים בארה"ב דיווחו על חיידק מסוג האנטרוקוקוס עמיד לאנטיביוטיקה ב 14% מדלקות האנטרוקוקוס,שזוהי עלייה פי 20 מ -1987.

 

ברור שהאנטיביוטיקה היא חשובה ובמקרים מסוימים מצילה חיים, אך יגיע הזמן (בעתיד הקרוב,שהשבוע התבשרנו על הגעתו) שלא נוכל לסמוך עליה יותר.  בסופו של דבר שימוש יתר באנטיביוטיקה מחליש את החסינות הטבעית של גופינו והופך אותנו לפגיעים יותר לחיידקים.

אז מה ניתן לעשות?

 

להימנע משימוש לא הכרחי באנטיביוטיקה.  לדוגמא: אחוז גדול של דלקות גרון  הן ויראליות ושימוש באנטיביוטיקה בכלל לא יעיל במקרים כאלו.  לפני לקיחת אנטיביוטיקה רצוי לקחת תרבית גרון כדי לברר האם הדלקת היא חיידקית או ויראלית.

 

הטיפול הקונבנציונאלי בחיידק ההליקובקטור פילורי, שיכול לגרום לאולקוס, הוא טיפול באנטיביוטיקה חזקה ורחבת טווח למשך 3 חודשים.  במקרים של דלקת ההליקובקטור יש טיפולים טבעיים יעילים ובטוחים יותר, כמו צמחי מרפא ותוספי תזונה.

 

לחזק את המערכת החיסונית.  היו מודעות בעיתונות בזמן האחרון ששללו שימוש במוצרים טבעיים כמו "חיזוקית" כאמצעי מניעה.  אנחנו יכולות להגיד, שלפי הניסיון הקליני שלנו, למוצרים האלה יש תועלת רבה במניעת מחלות חורף.  הם עוזרים לחזק את החסינות הטבעית שלנו מפני חיידקים וגם מפני וירוסים.  כדאי להתחיל לקחת כבר באוקטובר, לפני עונת השפעת, ויש מוצרים נהדרים בשוק גם לילדים וגם למבוגרים.

 

ויטמין C הוא גם חשוב לחיזוק מערכת החיסון לכולנו, אך קשה להגיע לכמויות מספיקות מהאוכל בלבד.  בחודשי החורף כדאי לקחת ויטמין   כל יום: 250 מג' מגיל 2 עד גיל 10, 500 מג' עד גיל 16 ולמבוגרים 1000 מג' ביום, במיוחד בתקופות של לחץ.

 

עם הסימנים הראשונים של כאב גרון, מומלץ מייד להתחיל לגרגר 3 פעמים ביום עם מי מלח חמים עם 2 טיפות שמן לבנדר .

 

סיכום

אם מסתבר שישנו צורך אמיתי (כי מדובר בזהום חיידקי) לטפל באנטיביוטיקה, חייבים להשלים את הטיפול לפי המלצת הרופא, מפני שהפסקה באמצע הטיפול רק תחזק את החיידקים הפטוגנים.

 

בזמן הטיפול האנטיביוטי מומלץ לקחת תוסף המכיל חיידקים ידידותיים (פרוביוטיים)

במשך חודש.  החיידקים האלה חיוניים מאוד למערכת העיכול שלנו וגם למערכת החיסונית. טיפול באנטיביוטיקה הורג אותם ביחד עם החיידקים הפתוגנים.

לדלקות שחוזרות פעם אחר פעם, מומלץ לחפש עזרה של נטורופת מכיוון שהטיפול באנטיביוטיקה כבר לא יעיל.

 

המערכת החיסונית שלנו היא מתוחכמת ביותר ובנויה לזהות ולהרוס כל איום בגוף שלנו, כולל תאים סרטניים. נהיה בריאים יותר אם נחזק את החסינות הטבעית שלנו ונימנע  משימוש יתר באנטיביוטיקה.  

   

 מה דעתך? הגיבי על הכתבה                     מעניין? שילחי לחברה

 

 

 

_________________________________________