טיפול חדש ומבטיח לחולות באוסטיאופרוזיס

  

עוד בריאות:

שאיבת שומן

הפרעת קשב אצל מבוגרים

הכיני ילדך לחורף

הפרעות אכילה - מה שרופאים לא מספרים

אנטיביוטיקה - לא בכל מחיר!

דלקות אזניים חוזרות

רפואת נשים ללא מציצנות

הומיאופתיה - רפואת משפחה במיטבה

מוכנים, היכון, צאי

תרופות כולסטרול וסרטן המעי הגס

תסמונת התשישות הכרונית

תרופות סבתא

תרופות סבתא נוספות

הרזייה הוליסטית

האם כאב הראש שלך הוא מיגרנה?

חדשה לחולות האוסטאופורזיס  -   מחקר חדש שפורסם בגליון החודש (מאי 2007) של הניו אינגלנד ג'ורנל מגלה כי תרופה חדשה בשם "אקלסטה " מפחיתה את הסיכון לשבר בעמוד השדרה ב- 70 אחוזים לאחר 3 שנים – זאת לעומת הטיפול הקיים בביספוספונטים פומיים, המפחית את הסיכון ב- 40-50% בלבד.

 

כמו כן נמצא כי הטיפול באקלסטה מפחית ב- 41 אחוזים את הסיכון לשבר בירך לאחר שלוש שנים, ומקטין במידה ניכרת את הסיכון לשברים אוסטאופורוטיים במקומות נוספים בגוף.

המחקר נמשך שלוש שנים ונערך בקרב למעלה מ- 7,000 נשים ברחבי העולם במספר מדינות באירופה, ארה"ב, קנדה, דרום אמריקה. בישראל השתתפו שישה מרכזים עם 210 נבדקות

 

 כ- 200,000 חולי אוסטאופורוזיס, רובם נשים חיים כיום בישראל. מחלת האוסטאופורוזיס מובילה לפגיעה קשה באיכות חיי החולות, שכן ירידה בצפיפות העצם גורמת לעליה משמעותית בסיכון לשברים בעצמות ולסיבוכים. הטיפולים הקיימים עד כה חייבו טיפול יומי או שבועי, מה שהוביל להיענות נמוכה יחסית לטיפולים במחלה  מקרב החולים:  כ- 50% מהנשים מפסיקות את הטיפול לאחר שנה . הטיפול החדש הינו חד שנתי לכן יבטיח מעבר להקטנת הסיכון לשברים, גם הגדלת ההענות של החולים לטיפול  עד  ל - 100% לשנה.

 

אקלסטה היא תרופה ממשפחת הביספוספונטים, אליה שייכות רוב התרופות הקיימות כיום לטיפול באוסטיאופורוזיס. אוסטיאופורוזיס פוגעת בלמעלה מ- 150 מיליון בני אדם בעולם. בישראל חולים כ- 200,000 בני אדם, מתוכם, כ- 150,000 נשים וכ- 50,000 גברים. ההערכה היא שאחת מכל 2 נשים מעל לגיל 50 תסבול משבר בעצם כתוצאה מאוסטיאופורוזיס במהלך חייה. הטיפולים עם ביספוספונטים הקיימים כיום, נלקחים באופן יומי, או שבועי דרך הפה, ומאלצים הקפדה על הוראות טיפול נוקשות בכדי להימנע מתופעות לוואי במערכת העיכול (יש ליטול את התרופות בצום, עם כוס מים מלאה ואסור לשכב משך 30 דקות לאחר הנטילה)  תרופה האקלסטה , בשונה מהם , נלקחת פעם בשנה באמצעות עירוי של 15 דקות בלבד.

 

"ביספוספונטים מציעים כיום את הטיפול היעיל ביותר לאוסטיאופורוזיס ולמניעת שברים. למרבה הצער, חולות רבות הפסיקו את הטיפול או נטלו פחות מהמינון המומלץ במהלך שנה והתוצאה הייתה פחות הגנה מפני שברים, אקלסטה שניתנת אחת לשנה הינה טיפול בעל פוטנציאל מרתק שמציע הגנה מפני שברים למשך שנה שלמה לאחר מתן מנה אחת", אמרה פרופ' דניס בלק, החוקרת הראשית של המחקר ופרופ' לאפידמיולוגיה וביו-סטטיסטיקה באוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו.

"התכשיר מראה יעילות גבוהה מאוד בהפחתת הסיכון לשברים. אני מאמינה, כי העובדה שהוא נלקח רק פעם  בשנה תגביר את ההיענות לטיפול ובכך תפחית באופן משמעותי את הסיכון לפתח שברים וסיבוכים כתוצאה מאוסטיאופורוזיס", אומרת ד"ר איריס ורד, מומחית לאוסטיאופורוזיס וחוקרת בכירה מהמכון לאנדוקרינולוגיה במרכז הרפואי "שיבא", שהשתתפה במחקר הבינ"ל.

 

תוצאות המחקר מראות שאקלסטה מפחיתה את הסיכון לשברים בעמוד השדרה ב- 70% לאחר שלוש שנים. הפחתה זו של הסיכון לשבר בעמוד השדרה היא גבוהה משמעותית מהנתונים שהיו ידועים עד כה בטיפולים הקיימים, שעמדו על 40-50% בלבד באמצעות ביספוספונטים אוראליים (במתן דרך הפה). ההפחתה של הסיכון לשברים בעמוד השדרה הייתה עקבית לאורך 3 שנות המחקר ועמדה בהתאמה על: 60% לאחר שנה, 71% לאחר שנתיים ו- 70% לאחר 3 שנים.

 

באגודה הישראלית לאוסטיאופורוזיס מתייחסים בעניין רב להתפתחות הטיפול. גב' אירית ענבר, מנכ"ל האגודה  אומרת "אקלסטה היא תרופה המציגה גישה חדשה וחדשנית לטיפול לנשים רבות בישראל ולמיליוני נשים בעולם, אשר תאפשר טיפול נוח ויעיל. היא תגביר את הנגישות של נשים לטיפול ותציע הפחתה של הסיבוכים ושל הפגיעה באיכות החיים לנשים רבות".

 

תרופת האקלסטה משווקת כיום בישראל ומותנת בקבלת אישור 29ג' (היתר שימוש חורג בתרופה).

 

 

  מה דעתך? הגיבי על הכתבה                     מעניין? שילחי לחברה

 

יוצא מן הכלל. רק שקופות החולים יספקו את התרופה לחולות. שרה. 

____________________

קראתי את הכתבה , ואני נרעשת כולי מדוע לא נותנים לנו ,

את התרופה הנ"ל, ואנחנו חולות האוסטאופורוזיס, כל-כך

סובלות .

לי זה קרה בשיעור פילאטיס באחד התרגילים, עמידה על שש

ומתיחה של רגל ויד נגדית מתיחה עד הסוף,

ובתרגיל זה שמעתי התפוצצות כזאת בזמן התרגיל , בחזה שלי,

ולא הבנתי מה קרה לי , והרגשתי מיידית כאבים חזקים,  ולאחר

צילומים ומיפוי גילו אצלי שתי צלעות שבורות מס' 8 ומס' 9

אני  לא האמנתי למשמע אזני, אך הכאבים החזקים והאי יכולת לישון

ולא להסתובב , ובכלל אני למעלה משלושה שבועות לא מתפקדת בכלל ,

לא יכולה להרים אפילו כוס מלאה.

הייתי מאוד רוצה   שיכניסו את התרופה הנ"ל לסל הבריאות ,

ולא לתת לנו למות בעודנו צעירות.

פנינה קיניזו

______________________________

מאד מענין הנשאה של פעם בשנה זריקה לאוסטפרוזיס. אני כבר מגיל 45 התחלתי לקחת פוסלן ואקטונל שברתי עצמות וכו מאד מאד הקפדדתי על לקיחת תרופה כמו שצריך אך עכשיו כבר אסור לי לקחת אותה היום אני בת 60 . האם אפשר לקבל גם עכשיו את התרופה פעם בשנה? אני חייה עם כאב מתמיד בעצמות כאבי אנני יודעת מה זה לחיות בלי כאב בגוף אני פעילה עושה ספורט וכל מה שצריך לפי הוראות רופאים אבל כלום לא עוזר . האם יש פתרון למחלה ? האם קו"ח במקרים קשים למחלה ממנים את התרופה ראיתי כי היא יקרה מאד . הכתבה היתה טובה נותנת תקווה לחיות עם מחלה זו בצורה מכובדת. חן חן לכם . מיכאלה.

 

_________________________________________