משמרת לילה וסרטן השד

הב"ל: נעמי שוורץ

 

 

עוד על סרטן השד:

עצות מעשיות להתמודדות עם סרטן השד

מדברים על החיים...

אפשר לנבא הישנות או התפשטות של סרטן השד

השפעת התערבות פסיכולוגית על הפחתת הסיכון

השפעת ביטוי רגשות על מחלת הסרטן

ממוגרפיה - חבל על הזמן?

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

עוד על בריאות

 

 

 נשים העובדות במשמרות לילה מגבירות את סיכוייהן ללקות בסרטן השד

ב- 60%.
נתון מפתיע זה התגלה בשני מחקרים נפרדים זה מזה, אשר השתמשו בשיטות שונות ומצאו עלייה חדה באחוזי סרטן השד בקרב נשים  שמקצוען מחייב עבודה במשמרות לילה. המחקרים התפרסמו  במגזין של המכון הלאומי לחקר סרטן בארה"ב.

ד"ר סקוט דייויס, אפדימיולוג מהמרכז לחקר הסרטן בסיאטל והחוקר הראשי במחקר חושף את הפנומן הזה אם כי מודה כי יש  להמשיך ולבדקו. מספר הנשים במחקר גדול מוסיפה חוקרת מבית  החולים של בוסטון פרנסין ליידן, והסטטיסטיקה הינה משמעותית.


במחקרו של דייויס נבדקו 763 נשים אשר לקו בסרטן השד לעומת 741 נשים בריאות. 40% מהנשים העובדות דרך קבע במשמרת לילה  במשך 3 שנים לקו בסרטן השד ואילו העובדות במשך תקופה  ממושכת מ- 3 שנים לקו ב- 60% יותר מנשים אחרות.

המספרים שמצאה ליידן הם פחות גבוהים אך משמעותיים גם הם: העבודה נעשתה בהתבסס על תיקים רפואיים של 78,000 אחיות  רחמניות משנת 1988 עד עתה, והסתבר שאחיות אשר עבדו במשמרות  לילה במשך 30 שנה הגבירו את סיכוייהן לחלות ב- 36%.
 
בארה"ב לוקות 175,000 נשים בסרטן השד כל שנה, ו- 43,000 מהן  מתות. זהו הסרטן השני בשכיחותו אחרי סרטן ריאות. ההסבר  לתופעה הוא בהפרשת מלטונין מופחתת כתוצאה מתאורה  מלאכותית בלילה, ועלייה ברמת האסטרוגן בגוף, הורמון העלול לגרום לסרטן כאשר הוא מופק באחוזים גבוהים.

גם גברים חשופים למידה של סכנה בעבודת לילה העלולה לגרום להתפרצות סרטן הערמונית, אם כי הדבר לא הוכח במחקר. התוצאות גרמו לבהלה בקרב העובדות בבתי חולים בעיקר, ומיד  יצאה קריאת הרגעה המטילה ספק-מה בתוצאות וקוראת לבדיקות  נוספות כהסטוריה משפחתית, עישון, השמנת יתר ומצב נפשי, בכל אופן מומלץ לעובדות במשמרות לילה לנקוט בצעדי זהירות,  ולהיבדק לעיתים תכופות יותר.
________________________

האגודה למלחמה בסרטן , מסייעת במידע על סרטן השד, בתחום המניעה, האבחון המוקדם, הטיפול והשיקום של חולי סרטן, והזכויות והשירותים הקיימים בארץ. ניתן לקבל גם עלוני הסברה ללא תשלום השירות מאויש 24 שעות ביממה.

טל. 995-599-800-1. טלמידע בשפה הערבית 55-36-36-800-1, טלמידע בשפה הרוסית, טל. 44-33-34-800-1  יד להחלמה, ארגון מתנדבות שהחלימו מסרטן השד והוכשרו במיוחד כדי לסייע לחולות המתמודדות עם המחלה.

 07-07-36-800-1. לאחרונה הקימה האגודה אתר אינטרנט חדש הכולל מידע לציבור הרחב, לציבור חולי הסרטן ולאנשי המקצוע, את האתר ניתן למצוא בכתובת www.cancer.org.il

 ________________________ 

תגובות: כיתבי לנו

   
________________________________________________________