כל השיטות להצרת היקפים – מורה נבוכים

 

עוד בריאות:

מנופאוזה

דיאטה - להחליט להתחייב ולעשות

שאיבת שומן

הפרעת קשב אצל מבוגרים

הכיני ילדך לחורף

הפרעות אכילה - מה שרופאים לא מספרים

אנטיביוטיקה - לא בכל מחיר!

דלקות אזניים חוזרות

רפואת נשים ללא מציצנות

הומיאופתיה - רפואת משפחה במיטבה

מוכנים, היכון, צאי

תרופות כולסטרול וסרטן המעי הגס

תסמונת התשישות הכרונית

תרופות סבתא

תרופות סבתא נוספות

הרזייה הוליסטית

האם כאב הראש שלך הוא מיגרנה?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אזהרה: המידע המובא כאן אינו מהווה תחליף להתיעצות אישית עם רופא או מטפל מוסמך. אין להסתמך על המידע כמקור מידע יחיד, שימוש ו/או צפיה בנתונים מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.

אין בכל האמור בכתבה משום הבעת דעה של "הדרך למעלה" לגבי כל המלצה המופיעה בו.

אלפי נשים מולכות שולל מדי שנה על ידי שיטות שונות ומשונות להצרת היקפים. ממריחת אצות וחימומן, גלולות פלא, טיפולי לייזר, עיסוי שמנים ומשחות פלא.

על פי רוב מדובר בהוצאה של מאות עד אלפי שקלים בכל רכישת מוצר או טיפול, וצרכנים רבים מוצאים את עצמם בסופו של תהליך עם בטן מלאה וכיסים מרוקנים.

יורם לוינברג, מנכ"ל 'קונטור אפקט' המתמחה בהצרת היקפים, סוקר את הטכניקות השונות המבטיחות להילחם בצמיגים, ומייעץ ממה צריך להיזהר, ומה צריך לשאול.

 

בשוק הישראלי קיימות לפחות 150 חברות המציעות טיפולים אסתטיים שונים, ורובן שמחות לבשר לציבור על האפשרות לרזות בלי מאמץ ובלי דיאטה.

האם הדבר הזה באמת אפשרי? ממחקרים עולה כי התשובה לכך היא אכן חיובית בחלק מהמקרים, אך בתוך ג'ונגל השיטות והדרכים המבטיחות הצרת היקפים, רובן המוחלט של השיטות לא רק שלא מבטיחות תוצאות, אלא מסכנות את חשבון הבנק של הלקוח, וחשוב מכך, גם את בריאותו.

"רוב הלקוחות אינם שבעי רצון, השומן נותר במקומו, ואליו מתווספות ה"צלקות" הנפשיות, ובשיטות מסוימות אף צלקות פיזיות". אומר יורם לוינברג, מנכ"ל 'קונטור אפקט' המתמחה בהצרת היקפים. לוינברג סוקר את שוק הצרת ההיקפים בישראל, ומעניק מספר כללי אצבע וטיפים לכל מי שלא רוצה ליפול שוב בפח ההבטחות חסרות הכיסוי.

 

שאיבת שומן

לדברי לוינברג, שאיבת השומן הינה השיטה החודרנית ביותר היום להצרת היקפים. שיטה זו היא למעשה ניתוח כירורגי שבמהלכו מוחדרות צינוריות שאיבה לאזורים שהמטופל חושק בהצרתם, ותאי השומן נשאבים החוצה מהגוף. לשיטה הזו קמו מתנגדים רבים. היא דורשת התאוששות ממושכת, הטיפול עצמו עלול להיות מסוכן בריאותית, ויש בו סיבוכים רפואיים שעלולים להסתיים אפילו במוות. כמו כן, היות ותאים נשאבים מאזורים מסוימים בגוף, נוצר עיוות שמתחיל להיות בולט לעין אם חס וחלילה המטופל חוזר ומשמין. אז האזורים בהם נשאב השומן לא יגדלו, בעוד שסביבם ייווצרו גבעות מעוותות של שומן. כמו כן תהליך זה גורם לכאב רב, מותיר צלקות ושקעים, עלול לגרום לשטפי דם ובצקות, מצריך מתיחת עור, ולעתים אף נדרש טיפול נוסף הכרוך בכאבים נוספים.

 

עידוד מערכת העיכול

עוד שיטה שאינה מומלצת על ידי רופאים, היא בליעת קפסולות עם חומרים משלשלים. זוהי למעשה דיאטה מחוזקת, המזכירה באפקט הגופני שלה בולימיה. מעבר לכך שהטיפול הוא על כלל הגוף, ולא מאפשר לבחור את איזורי הצרת ההיקפים, הטיפולים הללו עלולים לגרור לעיתים את המתנסים בהם לאיבוד נוזלים רב מהרצוי ולהתייבשות. חלק מהחומרים הכימיים הנמצאים בחלק מהתכשירים אלה עלולים לפגוע באופן בלתי הפיך בפעילות הלב, הכבד והכליות. על כן, אם אתם מתכוננים לקחת טיפול שכזה, עדיף להתייעץ קודם לכן עם רופא המשפחה.

 

קרמים ומשחות

קרמים שונים להמרצת "שריפת השומנים" ניתנים לרכישה בבתי מרקחת ללא מרשם רופא. הם מתיימרים לעשות את העבודה בקלות וברוגע. מריחת המשחה על העור מעניקה תחושה נעימה למטופל, והשיטה לא דורשת ממנו כל מאמץ. לטענת היצרנים, המשחה אמורה לחדור את שכבות העור ולהמיס את השומנים שנמצאים מתחתיו. בפועל חלקן אכן חודרות את העור, אך יורם לוינברג, מנכ"ל קונטור אפקט, טוען כי יש לזכור עובדה מעניינת: "על מנת להפעיל את מערכת פירוק השומנים, חייבים החומרים להגיע אל מחזור הדם. כל חומר החודר אל מחזור הדם חייב במרשם של רופא. על כן לא ברור, האם חומרים אלה מגיעים למחזור הדם, ולמעשה נמכרים בצורה לא חוקית ללא מרשם רופא, או שאינם חודרים למחזור הדם, ואז גם אינם יכולים לפרק שומנים".

 

מסאג' וואקום

רוב שיטות המסאג'ים הפכו לסוג של מסחטת כסף מבחינת המטופלים, מאחר והן מצריכות טיפולים חוזרים ונשנים לשימור התוצאות. אחת השיטות הנפוצות היא מסאג' וואקום (LPG), כאשר מתבצעת דחיסה של שכבות השומן, מה שמביא לצמצום היקפים זמני. השומן בטיפול דחיסה לא הולך לשום מקום – הוא פשוט נהיה דחוס יותר, ולכן המראה נראה חטוב יותר, אך באופן זמני ביותר. הבעיה היא שהשומן בדרך כלל לא ממש אוהב להידחס, ועם הזמן הוא משתחרר בחזרה למימדיו הטבעיים. ניתן לתחזק את הדחיסה הזו, וזאת בטיפולים חוזרים על בסיס קבוע, אך הדבר מביא להוצאות גדולות עבור המטופל. "כמו בכל טיפול, המבחן הוא התוצאה, והשיטה הזו לא עומדת בו במבחן הזמן "  אומר יורם לוינברג.

 

דחיסה באינפרה אדום

זהו טיפול בעל מטרה דומה לדחיסת שומן. למעשה מדובר שילוב מסאג' דחיסה עם חום, והחימום באור האינפרא האדום אמור לסייע בדחיסת השומנים. כאן התוצאות עלולות להיות עוד פחות אפקטיביות, מאחר ולטענת מומחים המסאג' והחימום מנוגדים באופן פעולתם, ולכן יעילות הטיפול הזה לעומת דחיסה ללא אינפרה אדום - יורדת. בכל מקרה, גם בשיטה זו השומנים לא ששים להישאר דחוסים לנצח, ויש צורך בטיפולים חוזרים. הטיפולים עלולים להיות יקרים יותר, מאחר והם מבוצעים בידי רופאים מוסמכים בשל הקרינה שנפלטת מהמכשירים. לפיכך, מדובר בדרך כלל בעלות גבוהה של טיפולים לאורך זמן.

 

מסאז' עם לייזר

גם שילוב המסאג' עם אנרגיית לייזר לא משתלם בשל ניגוד אופי פעולתם. הלייזר חייב להיות ממוקד מאוד, בעוד שהמסאג' מתבצע בתנועה מהירה על פני השטח. מרחב הנע במהירות תחת קרן ממוקדת, משיג את אותה היעילות והאפקט של קרן הנעה בחוסר מיקוד על פני משטח קבוע.

המכונים המטפלים בשיטה זו מבטיחים שהשומן יפורק, אך בפועל הוא בעיקר נדחס. השיטה זכתה לביקורת נוקבת בין היתר כי המטופלים נדרשים לדיאטה קפדנית לאחר הדחיסה. אם הם מרזים, קשה להצביע על מקור ההרזיה. חרף הדיאטה, מטופלים רבים שעברו דרך זו העידו, שלמרות הדיאטה, לא הוצרו היקפיהם. כמו כן, אף מחקר רפואי לא הצביע עדיין על זירוז פירוק שומנים בעזרת לייזר.

 

מזותרפיה

מזותרפיה שפותחה בצרפת בשנות ה-50' היא מונח המתאר מגוון טיפולים בשימוש הזרקת כמות קטנה של תרופות או חומרים טבעיים אל שכבת הביניים. ההזרקה מתבצעת בין השכבה העליונה של העור (האפידרמיס) לשכבת הדרמיס - שכבה בה מתרכז השומן והרקמות המחברות. שיטת טיפול זו הינה הליך רפואי חודרני, וחייבת להתבצע על ידי רופא. השיטה מזריקה מינרלים וויטמינים לעור, לעיתים תחת הרדמה מקומית. הטיפול מזכיר פעולה של מכונת תפירה, ומותיר אחריו פצעונים היורדים הנעלמים כעבור מספר ימים. השיטה ידועה ביעילותה למתיחת עור, אך מתיימרת גם לטפל בצלוליט. אולם הטיפול מתבצע בצורה עיוורת, שכן אין באפשרות הרופא המטפל לדייק בהזרקה ישירות לתוך קפסולות הצלוליט. חלק מהמטופלים עלולים לסבול מתגובות אלרגיות לחומר המוזרק, לא נמצא מחקר רפואי המאשש את יעילות הטיפול, ולכן הדרך שבה פועלים החומרים לשם הפחתת הצלוליט והצרת היקפים אינה ידועה ואינה מוכחת חד משמעית.

 

אצות ים ומיטת חימום

מכונים מסוימים מציעים שיטה המבוססת על מריחת הגוף באצות ים והכנסתו למיטת חימום. שיטה זו מבטיחה לכאורה הצרת היקפים לאחר מספר טיפולים, אך לא הוכחה מדעית ולא פעלה על חלק ניכר מהמטופלים. הרופאים מתחו עליה ביקורת חריפה ביותר, והגדירו אותה כלא הגיונית. לטענתם, חימום לבדו לא יכול להמיס את השומן, ולכן טיפולים מסוג זה פשוט לא יעילים. בעיתונות פורסמו מספר כתבות על מטופלים מאוכזבים מהשיטה וביניהם סיפור תביעתו של  מטופל את מרפאות 'אריאל' בבאר שבע, שנסגרו בינתיים, שלא ראה ברכה באצותיו.

 

חגורות רטט

חגורות הרטט מפורסמות בחוברות שונות ומבטיחות לעשות את העבודה ללא מאמץ גופני. לטענת המשווקים, החגורה תרטיט את האזורים הנדרשים בפולסים חשמליים, בעוד שהמטופל יוכל לבצע תוך כדי כך את כל הפעולות היומיומיות, כגון קריאה, צפייה בטלוויזיה, בישול, ואף יציאה מהבית ונהיגה. למרבה הפלא הטכניקה הזו עובדת, ואכן מאפשרת הצרת היקפים. אך בפועל התברר כי החגורות יכולות להביא להצרת היקפים בשיעורים קטנים בלבד, וגם לשם כך נדרשת הפעלתן בעוצמה גבוהה. עוצמה זו גורמת לתחושה לא נעימה, עד כדי כאב, ומונעת מהמטופל לנהל אורח חיים נורמאלי בזמן הטיפול. בסופו של דבר הטיפול עובד לאט מאוד, והתוצאות פעמים רבות אינן שוות את הסבל.

 

החזר כספי? לא בטוח

המשווקים של כל השיטות עשויים להבטיח ללקוחות לא מרוצים את כספם חזרה. אך פרט זה לא נכלל בדרך כלל בחוזה שנחתם על הלקוח, וברוב המקרים לא ברור כיצד ניתן לקבוע אם הטיפול נשא פרי. לקוחות לא מרוצים אשר דורשים את כספם בחזרה נתקלים בבעיות בירוקרטיות, וחלקם נאלצים לפנות לבית המשפט. אולי הריצות אחרי הניירת יסייעו להם לרזות קצת, אבל אין ספק שגם זו לא הדרך היעילה ביותר להסיר את שכבות השומן.

 

אולטרא שייפ

בשנים האחרונות פותחו מספר שיטות אשר מעניקות תקווה אמיתית לכל מי שרוצה להיות יותר חטוב מבלי להשקיע מאמץ. חברת אולטרא שייפ מציעה שריפת שומנים באמצעות אולטרא סאונד, אולם נכון לעכשיו טכנולוגיה זו אינה מאושרת על ידי גורמים חיצוניים, ואינה יכולה להציג הוכחות ממשיות. יתרה מכך, השיטה לא עברה את מבחני ה-FDA, המאשרים שהיא לא מסכנת את הגוף. קיים חשש  ששיטה זו משמידה תאי שומן ויוצרת אפקט הדומה לאפקט שאיבת השומן .לכן אם משמיניםנוצרים אותם עיוותים כמו  לאחר שאיבת שומן.

עלות הטיפול הגבוהה תרתיע אנשים רבים, ויעילות השיטה תיבחן בהמשך.

 

בלה קונטור

שיטת אולטרא סאונד נוספת אשר כבר קיבלה את אישורי הבריאות המחמירים ביותר וביניהם אישור ה-FDA האמריקאי וה-CE  האירופאי היא טכנולוגית 'בלה קונטור'. לדברי היצרנים, השיטה משתמשת בגלי קול שאיננה מזיקה לגוף ואיננה מצריכה השגחה רפואית, ומצליחה להפעיל את מנגנוני הגוף ולאפשר לו נגישות מהירה וקלה יותר אל מאגרי השומן הצבורים בו. החברה גם מציגה באתר שלה מחקרים רפואיים המצביעים על כך שהמכשיר הצליח בעזרת האולטרה סאונד "לרמות" את תאי השומן באזורים נבחרים בגוף, ולגרום להם להאמין כי הגוף דורש את השומן האגור בהם לצרכיו. לדברי הממציאים עולה ניצולת השומן של הגוף באחוזים רבים, ולמעשה מתאפשרת הרזיה מהירה בהרבה מבכל דיאטה או פעילות גופנית מוכרת. 'בלה קונטור', להבדיל מרוב השיטות האחרות, טוענת ל-90% הצלחה, ומבטיחה החזר כספי מלא לכל מטופל שלא השיל מעליו 4 ס"מ היקף שומן לפחות.

 

  מה דעתך? הגיבי על הכתבה                     מעניין? שילחי לחברה

 

 

 

_________________________________________