תזונה והתפתחות רעלת הריון

מאת: ד"ר חמוטל מאירי

התמונה באדיבות נאוה ענבר

 

עוד בריאות:

30 סיבות להתחיל

רעלת הריון

פעילות אירובית בהריון

דיאטות משמינות

מנופאוזה

דיאטה - להחליט להתחייב ולעשות

שאיבת שומן

הפרעת קשב אצל מבוגרים

הכיני ילדך לחורף

הפרעות אכילה - מה שרופאים לא מספרים

אנטיביוטיקה - לא בכל מחיר!

דלקות אזניים חוזרות

רפואת נשים ללא מציצנות

הומיאופתיה - רפואת משפחה במיטבה

מוכנים, היכון, צאי

תרופות כולסטרול וסרטן המעי הגס

תסמונת התשישות הכרונית

תרופות סבתא

תרופות סבתא נוספות

הרזייה הוליסטית

האם כאב הראש שלך הוא מיגרנה?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אזהרה: המידע המובא כאן אינו מהווה תחליף להתיעצות אישית עם רופא או מטפל מוסמך. אין להסתמך על המידע כמקור מידע יחיד, שימוש ו/או צפיה בנתונים מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.

אין בכל האמור בכתבה משום הבעת דעה של "הדרך למעלה" לגבי כל המלצה המופיעה בו.

בעידן המודרני, ועם התפתחותה של הרפואה, בשורה משמחת על הריון מהווה את הצעד הראשון בפתחן של סדרות שונות של בדיקות, בירורים ומעקבים, אשר ילוו את האישה ההרה במהלך ההריון, חלקם בעלי חשיבות מרבית וקריטית להצלחתו ולהבטחת בריאות האם והעובר.

 

רעלת הריון הינה אחד הסיבוכים הקשים בהריון. המחלה מופיעה בדרך כלל לקראת סוף ההריון, אך נגרמת עקב כשלון בהשרשת השליה בדופן הרחם כבר בתחילת ההריון, המחלה מתבטאת בעליה פתאומית בלחץ הדם, פגיעה בכליות או בכבד וכן באיברים פנימיים נוספים ולעתים גם להתפתחות קרישי דם. בשיאה רעלת הריון גורמת לפרכוסים, שבץ מוחי ומוות. כמו למחלות רבות אחרות אין לרעלת הריון תרופת פלא שיכולה למנוע באופן מוחלט את התפרצות המחלה ורק הרחקת השליה מהאם באמצעות לידה מפסיקה את המחלה. במקרים של רעלת הריון אם הסיבוכים מתפתחים מוקדם – הילד נולד פג, משקלו קטן, ויש סכנה לחייו עקב משקלו הנמוך ואי-בשלות רקמות.

 

שכיחות המחלה גבוהה יותר אצל נשים בהריון הראשון, אצל נשים בהריון מאוחר (מעל גיל 37) או בהריון אצל בנות הנעורים, אצל נשים הסובלות מהשמנה, סוכרת, ואף בהריונות עם תאומים או שלישיות, הנפוצים מאוד בקרב נשים שעברו טיפולי פוריות. נכון להיום, אחת מתוך עשרים נשים תחלה ברעלת הריון.

נשים שחוו רעלת הריון, ובעיקר כזו המתפתחת בשלבים מוקדמים של ההריון, מהוות היום את קבוצת הסיכון החדשה להתפתחות מחלות לב וכלי דם, ותוחלת החיים שלהם מתקצרת. גם ילדיהם נמצאים בסכנה לסוכרת ולהשמנה בגיל צעיר. לצערנו עדין לא נמצאה תרופת הפלא למניעת רעלת הריון, אם כי מחקרים מצביעים על תועלת בטיפול מוקדם באספירין ובהפרין אצל  חלק מהנשים. זיהוי מוקדם של נשים בסיכון באמצעות בדיקת דם לגילוי סמנים הקשורים בהשרשת השליה

 

האם כדאי לבצע את הבדיקה בהעדר תרופת פלא? לפי סקירה אחרונה הרגלי תזונה וגורמים סביבתיים נמצאו קשורים בעליית שכיחות המחלה. לכן, גם בהעדר תרופת פלא, הקפדה על תזונה נכונה ועל אורח חיים בריא תורמת להקטנה שיעור המחלה  ובחומרתה. 

 

מחקר שנערך באוניברסיטת ריו גראנדה דל סול, שבברזיל, אשר פורסם בכתב העת המדעי ליתר לחץ דם בהריון, היוצא בארצות הברית קבע כי צריכה קבועה של תוספי סידן במהלך ההריון מורידה ב- 78% את הסיכון לרעלת הריון, עוד נמצא כי נשים אשר פיתחו רעלת הריון סבלו ממחסור בסידן, כאשר ממוצע צריכת הסידן היומי שלהן עמד על 0.75 גרם בלבד, לעומת נשים שבהן לא התפתחה. עוד עלה מהמחקר כי הכמות המומלצת של סידן לנשים בהריון היא 1 – 1.3 גרם ליום וכי באמצעות צריכת תוספי סידן ניתן להקטין משמעותית את הסיכון להתפתחותה של התופעה.

 

במחקר אחר שנערך על ידי המחלקה הגניקולוגית בשיתוף מחלקת היולדות בפקולטה לרפואה, אוניברסיטת אוטווה שבקנדה, נמצא כי בקרב נשים שבמהלך הריונן צרכו באופן קבוע תוסף חומצה פולית בכמות יומית של 1 מ"ג, שכיחות רעלת הריון נמוכה ב-  63% בהשוואה לקבוצה שלא צרכה חומצה פולית.

 

עוד נמצא כי הקפדה על תזונה עשירה באומגה 3 (שם כללי לשרשרות חומצות שומן ארוכות ולא רוויות)  בקרב נשים במהלך ההריון ובמיוחד בתחילתו, היא בעלת חשיבות מכרעת במניעת רעלת הריון ובמיוחד רעלת הריון מוקדמת ופגות. חומצות שומן רב בלתי רוויות אלה, הן המקור לפעילותם של הפרוסטגלנדינים, שהינם חומרים אנטי דלקתיים, אשר חיוניים לקליטת ההריון בדופן הרחם ואחראים למניעת דלקות ודחייה של קליטת העובר בדופן הרחם.

 

ממחקר שנערך באוניברסיטת וושינגטון בשיתוף עם המרכז הרפואי השוודי במדינה זאת, עלה כי אצל נשים אשר אכלו מאכלים העשירים יותר בסיבים תזונתיים המצויים בפירות, ירקות סובין, שיבולת שועל, בסובין חיטה ובדגנים מלאים. בשיעור של כ- 21.2 גרם ביום, הייתה ירידה של 67% בסיכון לפתח רעלת הריון לעומת הנשים שצרכו סיבים בכמות של  11.9 גרם שהיו ברבע הכי נמוך.

 

ועכשיו לבשורות הטובות לכל האוהבות שוקולד, מחקר מדעי חדש ומרתק מסוגו שנערך במשך 4 שנים במרכז לאפידמיולוגיה של אוניברסיטת ייל בארצות הברית, בדק את הקשר שבין צריכת שוקולד לבין רעלת הריון. החוקרים בדקו והשוו את הסיכון לרעלת הריון בין הנשים שהעידו על צריכת 1-5 מנות שוקולד בשבוע ומסקנתם הייתה כי צריכת שוקולד במהלך ההריון מסייעת להורדת הסיכון להתפתחות רעלת הריון. מניתוח תוצאות המחקר, הצטיירה תמונת מצב דרמטית ומרתקת אשר הצביעה על קשר בין צריכת שוקולד  של יותר מ - 5 מנות בשבוע לבין ירידה בסיכון לרעלת הריון והתברר כי אכילת חמש מנות או יותר של שוקולד בשבוע מביאה לירידה בסיכון לרעלת הריון ב- 60% לעומת צריכת מנה אחת של שוקולד בשבוע.

 

לצערנו מאחורי תוספי מזון אלה לא עומדות חברות תרופות עם מערכת הסברה אינטנסיבית. אבל המחקרים מראים – אורח חיים בריא ותזונה מותאמת – חשובים ועוזרים, וחשוב שבמיוחד נשים בסיכון להתפתחות המחלה יקפידו על צריכה נכונה של רכיבי מזון שיעזרו להם לצלוח בשלום את ההריון. נכון – צ'רצ'יל נולד פג לאמו שחלתה ברעלת הריון וחי עד גיל 93 כשהוא שותה אלכוהול ומעשן סיגרים, אבל מרבית האנשים שמאמצים אורח חיים זה לא מגיעים לשיאים כאלה. לכן מומלץ גם לנשים בהריון לא לאמץ את דוגמת צ'רצ'יל ולדבוק בממצאים המחקריים המחייבים תזונה נאותה.

 

לסיכומו של דבר, הדרך הטובה ביותר לפתח מניעה וריפוי היא באמצעות הגילוי המוקדם. ככל שרעלת הריון מתגלה בשלב מוקדם, כך עולים סיכויי המניעה הריפוי והטיפול. פריצת דרך בתחום פותחה לאחרונה על ידי הסטארט אפ הישראלי דיאגנוסטיק טכנולוג'יס,לראשונה בעולם, ניתן לקבוע האם האישה נמצאת בסיכון לחלות ברעלת הריון, כאשר שלב הגילוי המוקדם מתאפשר הרבה לפני הופעת הסימנים. מדעני החברה הצליחו לבודד חלבון ייחודי לשליה, המצוי אצל נשים בהריון בלבד, ובאמצעות בדיקת דם פשוטה, בשם בדיקת חלבון שלייתי, הניתנת לביצוע החל מהשבוע השביעי להריון, ניתן לחזות את העלול להתרחש כשישה חודשים מאוחר יותר. מידע מוקדם על הסכנה להתפתחות התסמונת נועד להבטיח מעקב הריון הולם ונקיטת אמצעים למניעה והקטנת הסיכון.

 

 _______________

הכותבת היא ד"ר להתפתחות מערכת העצבים, המתמחה בביוטכנולוגיה ובפיתוחים מדעיים על בסיס שליה. מכהנת כמנכ"ל חברת דיאגנוסטיק טכנולוג'יס העוסקת במציאת שיטות לאבחון מוקדם של מחלות ושיטות טיפול למניעת התפתחותן

 

מה דעתך? הגיבי על הכתבה                     מעניין? שילחי לחברה

   

_________________________________________