טיפול טבעי בילד היפראקטיבי

מאת: חוה רשף

 

 

עוד בריאות:

30 סיבות להתחיל

רעלת הריון

פעילות אירובית בהריון

דיאטות משמינות

מנופאוזה

דיאטה - להחליט להתחייב ולעשות

שאיבת שומן

הפרעת קשב אצל מבוגרים

הכיני ילדך לחורף

הפרעות אכילה - מה שרופאים לא מספרים

אנטיביוטיקה - לא בכל מחיר!

דלקות אזניים חוזרות

רפואת נשים ללא מציצנות

הומיאופתיה - רפואת משפחה במיטבה

מוכנים, היכון, צאי

תרופות כולסטרול וסרטן המעי הגס

תסמונת התשישות הכרונית

תרופות סבתא

תרופות סבתא נוספות

הרזייה הוליסטית

האם כאב הראש שלך הוא מיגרנה?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אזהרה: המידע המובא כאן אינו מהווה תחליף להתיעצות אישית עם רופא או מטפל מוסמך. אין להסתמך על המידע כמקור מידע יחיד, שימוש ו/או צפיה בנתונים מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.

אין בכל האמור בכתבה משום הבעת דעה של "הדרך למעלה" לגבי כל המלצה המופיעה בו.

בימים לא רחוקים הייתה כל אם עבריה לובשת שק ואפר ותולשת שערותיה כשהייתה מתבשרת על ידי הגננת או המורה שיקירה חשוד בהיפראקטיביות. היום מתפארים יועצים התנהגותיים, מורים, שרים וסלבריטאים למיניהם בהיסטוריה אמיתית או מתוקנת של היפראקטיביות והפרעות קשב.

 

כל גלי האתר מלאים קונצרטים לקונצרטה והריטלין הפך לממתיק הלאומי. למרות שכ-3% עד 5% מהילדים סובלים מסינדרום זה (רובם בנים) – נוצר רושם שהארץ מלאה בהפרעות קשב. ידם של הרופאים קלילה על המרשמים ועל פניו נראה שכדור קטנטן יהפוך את הקטנים לילדי פנימייה בריטיים ויוביל אותם אל הצלחה פנומנאלית בבחינות בגרות ובחקר הריבוזום. עם זאת, תופעות הלוואי של התרופות כמו התמכרות, עצבנות וכאבי בטן - אינן מבוטלות, והן מהוות תחליף כימי, מיותר בהרבה מקרים, להתמודדות פעילה עם הקשיים של הילד.

 

אולי, לפני שמתחילים להעמיס על הילד תרופות כימיות, שישקיטו את רוחו הסוערת  כדאי לנסות קודם דרכים אחרות, טבעיות יותר?

 

מה הוא קופץ?

לפי הרפואה המערבית קיימות שלוש סיבות לפעילות יתר אצל ילדים: נוירולוגיות, קוגנטיביות  וסביבתיות.

לפי המודל הנוירולוגי יכולה התנהגות זו להיות מולדת, או שקיימת פגיעה בתפקוד מערכת העצבים. כאן נדרשת התערבותו של נוירולוג.

המודל הקוגנטיבי מסביר התנהגות היפראקטיבית כיכולת לקויה של הילד למלא את הציפיות שלו מעצמו ושל הסביבה ממנו. הילד פורק את תסכוליו בצורה היפראקטיבית, הגורמת לו קשיי למידה. חוסר ההצלחה בלימודים גורם לו להיכנס למעגל קסמים שרק גישה מתחשבת ומעודדת תוכל להוציאו ממנו. טיפול כזה יכול להיות יעיל מאוד ומחייב מיומנות רבה מצד המורים והגננות בליווי עזרה ותמיכה מצד המשפחה. פעולה זו דורשת ידע, מוטיבציה והמון המון סבלנות.

 

המודל הסביבתי מציג תפיסה לפיה היסודות לתופעת ההיפראקטיביות מקורם בסביבה, החל ממצב עוברי כשהאם מעשנת, המשך בסביבת מגורים מלאה רעלנים וקרינה וכלה במזון. כבר לפני כארבעים שנה הועלתה השערה שכימיקלים שונים במזון גורמים להתנהגות היפראקטיבית אצל ילדים. מחקרים שנערכו במהלך השנים מצאו שרגישויות למזונות שונים אכן השפיעו על ההתנהגות ועל הפעילות החשמלית של המוח והאצבע המאשימה הופנתה לצבעי מאכל, לחומרים משמרים ולסוכר מזוקק.

 

בעקבות זאת ממליצים רופאים רבים לבדוק אם הילד רגיש או אלרגי למזון מסוים על ידי הוצאת המזון החשוד מהתפריט שלו למשך כשבוע ולראות אם חל שיפור במצב – או להיפך – להתחיל בדיאטה חפה מאלרגנים ולהוסיף מזונות בהדרגה. גם אם קשה היא הדרך – הוצאת ג'אנק פוד, סוכר לבן וכימיקלים מהתפריט היא מבורכת. (אם נמנעים מסוכר לבן הסוכר החום בהיר אינו מהווה תחליף אלא הסוכר החום כהה, וללמוד להפחית גם אותו בהדרגה).

 

עם חום הלב ואש הקרב

לאחרונה נמצא קשר בין רמות נמוכות של חומצת השומן אומגה 3 והיפראקטיביות. מחסור בחומצה זו אף מעורר תופעות אלרגיות שונות. מומלץ להעשיר את תפריטו של הילד במזונות עשירים באומגה 3 כמו דגי ים, שמן קנולה, אגוזי מלך, זרעי פשתן ושמן פשתן. גם תוספים בנוזל או בקפסולות הם מעולים.

 

לקרב על הרוגע תורמת גם הרפואה הסינית. זו מייחסת חשיבות רבה למציאת הגורם המדויק להיפראקטיביות. אלרגיות למזון יוצרות חום בלב. מוצרי חלב יוצרים חום וליחה. כליות חלשות אינן מפרקות נוזלים ביעילות והופכות אותו לרגזן. גם היחסים בין האם והילד נבדקים.

 

הרופאים הסינים מתאימים לילדים ההיפראקטיביים טיפולים אישיים. בנוסף לשינוי התזונה הם משתמשים בדיקור, ואם קשה לטפל בשיטה זו הם משתמשים בעיסוי טווינא כדי להוציא חום מזיק מגוף הילד ולהרגיע אותו. הרופאים הסיניים גם מתאימים במהלך הטיפול צמחי מרפא מרגיעים.

 

גם אם אין מנוס מטיפול תרופתי קונבנציונאלי כדאי לנסות את הטיפולים ברפואה משלימה בלי להפסיק בבת אחת את התרופות, אלא להפחיתן בהדרגה. תהא אשר תהא הדרך שבה תבחרו לטפל, כדאי שתבחנו את ההחלטה בעזרת עיניים מקצועיות. ממש כמו לפני שאתם לוקחים הלוואות בבנק ומבקשים להבין את כל ההיבטים וההשלכות של הצעד, עליכם לבחון בקפידה את הטיפול המוצע ולהבין בפני מה אתם, ומה עשויות להיות ההשלכות, לטוב ולרע, של הטיפול.

 

 

מה דעתך? הגיבי על הכתבה                     מעניין? שילחי לחברה

   

_________________________________________