כל מה שאת צריכה לדעת על דלקות אזניים

באדיבות אתר מימוש זכויות רפואיות

 

 

עוד בריאות:

איך לעבור את החגים בשלום

טיפול טיבעי בילד היפראקטיבי

30 סיבות להתחיל

רעלת הריון

פעילות אירובית בהריון

דיאטות משמינות

מנופאוזה

דיאטה - להחליט להתחייב ולעשות

שאיבת שומן

הפרעת קשב אצל מבוגרים

הכיני ילדך לחורף

הפרעות אכילה - מה שרופאים לא מספרים

אנטיביוטיקה - לא בכל מחיר!

דלקות אזניים חוזרות

רפואת נשים ללא מציצנות

הומיאופתיה - רפואת משפחה במיטבה

מוכנים, היכון, צאי

תרופות כולסטרול וסרטן המעי הגס

תסמונת התשישות הכרונית

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אזהרה: המידע המובא כאן אינו מהווה תחליף להתיעצות אישית עם רופא או מטפל מוסמך. אין להסתמך על המידע כמקור מידע יחיד, שימוש ו/או צפיה בנתונים מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.

אין בכל האמור בכתבה משום הבעת דעה של "הדרך למעלה" לגבי כל המלצה המופיעה בו.

רבים מאיתנו הסובלים מבעיות אוזניים איננו מודעים לגורמים ולאפשרויות להקל על התופעה, האוזניים הינן אזור רגיש וחיוני ביותר לתפקוד שלנו לכן חשוב לשמור על בריאותן ככל הניתן, מאחר ולאוזניים השלכה ישירה על תפקודנו ריכזנו עבורכם באדיבות אתר מימוש זכויות רפואיות מידע חשוב אודות התופעה, מקווים כי המאמר יספק את כל המידע הדרוש על מנת להתמודד עם בעיית דלקות האוזניים, זכרו כי שמירה על הבריאות היום תשמר את איכות חייכם בעתיד..

 

אבחון דלקת אוזניים

דלקת אוזניים הינה מאוד נפוצה, בייחוד בקרב ילדים בעלי אף מנוזל. מחקרים אחרונים מגלים שכאשר ילדים צעירים מתקררים, 61% מתוכם מסיימים עם דלקת אוזניים.  בהמשך נסביר מדוע.

רופאים מאבחנים דלקת אוזניים באמצעות בדיקה אשר מבצעים באוזן ובתוף האוזן עם מכשיר הנקרא אוטוסקופ. עור תוף בריא הינו בצבע שקוף או ורדרד-אפור, לעומת עור תוף דלקתי נראה אדום ונפוח.

 

אנטומיה של דלקת באוזן הפנימית

ישנה צינורית הנקראת אשר מחברת בין האוזן לגרון. זהו צינור מעבר נוזלים, בדיוק כמו האף והגרון. הצינור עוזרת לנקות נוזלים מאמצע האוזן ומסייע לשמור על לחץ מתון באוזן. התקררות, שפעת או אלרגיה יכולים לגרום לגירוי הצינור האסטוצ'יאן, אשר יגרום להתנפחות האזור.

 

נוזלים באוזניים

אם הצינורית נסתמת, הנוזלים יצטברו במרכז האוזן. הדבר יגרום לחיידקים ווירוסים אשר עלולים לגרום לזיהום. רופאים יכולים לזהות נוזל באמצע האוזן על ידי אוטוסקופ אוויר אשר מזרים אוויר לאזור האוזן ומרטיט את עור התוף. אם קיים נוזל באזור, לא נראה את עור התוף זז.

 

קרע בעור התוף

כשמצטבר נוזל רב בעור התוף, או כאשר נוצר שם לחץ, עלול עור התוף להיקרע. הסימן לעור תוף קרוע הוא נוזל חום, צהב או לבן היוצא מהאוזן. הכאב יכול לחלוף בפתע כיוון שכאשר הנוזל יוצא החוצה, משתחרר הלחץ באוזן. עור תוף קרוע גורם אף לצפצוף באוזן אשר חולף לבדו תוך מספר שבועות.  כל עוד עור התוף לא נקרע בתדירות גבוהה, לא תהיה לכך השפעה על רמת השמיעה.

 

הסממנים לדלקת אוזניים

הסממן העיקרי של דלקת אוזניים הוא כאב חד באוזן. הכאב יכול להיות חזק יותר כששוכבים וזה אף מפריע להירדם.  סממנים נוספים: הפרעה בשמיעה, חום, נוזלים היוצאים מהאוזן, סחרחורות ולחצים.

 

סממנים לדלקת אוזניים בקרב תינוקות

קצת מורכב לזהות דלקת אוזניים בקרב תינוקות או ילדים קטנים אשר אינם מסוגלים לדבר ולספר היכן כואב להם.  סימנים אצל הילד שיכולים לרמז על דלקת אוזניים הם: גירוד, עצבנות, קושי בלהירדם ואיבוד תיאבון. תינוקות עלולים למשוך החוצה את בקבוק ההנקה כיוון שהבליעה גורמת להם לכאב.

 

טיפול ביתי בדלקות אוזניים

על אף שהגוף יודע להילחם בדלקת, ניתן לנקוט בצעדים על מנת לאלחש מעט את הכאב. ניתן להניח מטלית לחה להרגעת הכאב. טיפות אוזניים גורמות להקלה בכאב, אך יש להתייעץ עם רופא לפני השימוש. אופציה נוספת היא נטילת משככי כאבים כגון איבופרופן או פרצטמול. חשוב שלא לתת אספירין לילדים.

 

אנטיביוטיקה לדלקות אוזניים

אנטיביוטיקה יכולה לעזור לדלקת אוזניים בקטריאלית, אך כיוון שהמערכת האימונית של הילדים יכולה לטפל בעצמה בדלקת, לא מומלץ לקחת אנטיביוטיקה. רק במקרים בהם הדלקת אינה משתפרת ואף מחמירה תוך 48 שעות, מומלץ לפנות לרופא בכדי לתת לילד אנטיביוטיקה.

 

דלקת אוזניים בקרב שחיינים

דלקת מסוג זה יכולה להתרחש כאשר חודרים מים או פסולת אל תוך האוזן. חיידקים מתרבים במים וגורמים לכאב, נפיחות וגירוד. על אף שסוג דלקת זו נפוצה בקרב שחיינים, כל אחד יכול להידבק בה. סדקים בעור ושימוש לא נכון במקלות אוזניים גם הם יכולים לגרום לדלקת. בדרך כלל מטפלים בסוג זה של דלקת על ידי טיפות אוזניים.

 

דרכים למניעת דלקת אוזניים

הגורמים העיקריים המהווים דלתות כניסה לדלקת אוזניים הינן התקררות וזיהום חיצוני,  לכן יש לנקוט באמצעים למניעת התקררות בקרב ילדים.  אחת הדרכים הינה באמצעות שטיפת ידיים ביסודיות.  גורם נוסף לדלקת אוזניים הוא עשן סיגריות, לכן יש להרחיק ילדים מאזורים בו אנשים מעשנים. מומלץ לחסן ילדים, וכמו כן להניק תינוקות לפחות למשך שישה חודשים.

 

 

מה דעתך? הגיבי על הכתבה                     מעניין? שילחי לחברה

   

_________________________________________