רוב הנשים בישראל אינן צורכות את מנת הברזל היומית הנדרשת

מנהלת שרותי המזון והתזונה במשרד הבריאות, דורית ניצן-קלוסקי:

"הדרך הטובה ביותר לספק את מנת הברזל היא צריכת בשר בקר טרי"

 

עוד על בריאות:

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

 

 

עוד ב"הדרך למעלה:

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

 

 מרבית הנשים בישראל אינן מגיעות למנת הצריכה המומלצת של מרכיבים תזונתיים בסיסיים, כך אמרה מנהלת שרותי המזון והתזונה במשרד הבריאות, דורית ניצן-קלוסקי בכנס השנתי של ענף הבקר שערכה מועצת הבקר בקיבוץ שפיים. על פי נתוני משרד הבריאות, 62% מהנשים בישראל אינן צורכות את מנת הברזל הנדרשת. תת צריכה של ברזל עלולה לגרום לפגיעה בכושר הריכוז ובכושר הגופני אצל בוגרים ולפגיעה חמורה יותר אצל פעוטות, ילדים ונשים בהריון.

 

מנהלת שרותי המזון והתזונה אמרה שהדרך הטובה ביותר לספק את מנת הברזל הנדרשת היא בחירה במזונות בעלי צפיפות גבוהה של רכיבים, כלומר שכל קלוריה תורמת מקסימום רכיבים חיוניים. היא ציינה שבשר בקר טרי מחלקים רזים הוא בעל צפיפות גבוהה של רכיבים חשובים ובהם הברזל, אבץ וויטמין B12.

 

ניצן-קלוסקי הציגה בפני המשתתפים תוצאות של מחקרים המצביעים על ההשפעות של צריכה מופחתת של ברזל על פעוטות, ילדים ונשים בהריון. מהמחקרים עולה שהגיל הקריטי ביותר מבחינת חשיבות צריכת הבשר הוא שנתיים – שלוש. שיעור נמוך של ברזל אצל פעוטות בגילאים אלו גורם לפגיעה בלתי הפיכה ברובה. המחסור בברזל בא לידי ביטוי בנתק ואדישות, חוסר תגובה לסביבה, אי שקט, הפרעות קשב ותחלואה במחלות זיהומיות.

 

בקרב ילדים בגילאים מתקדמים יותר גורם המחסור בברזל לירידה בתפקוד הקוגנטיבי ובכושר הלימודים ואילו מחסור בברזל בהריון גורם לפגיעה בעובר בילוד ופגיעה בכושר המנטאלי של הילד.

 

סמנכ"ל מועצת הבקר, זיו מטלון, אמר שבשנים האחרונות חלה עליה משמעותית בצריכת בשר בקר טרי בישראל והיא הסתכמה בשנת 2002 ב-54 אלף טון, גידול של 90%! לעומת הצריכה חמש שנים קודם לכן. מטלון ציין שהגידול בצריכת הבשר הטרי היא תוצאה של הגברת יבוא העגלים לישראל וגידול במודעות של הצרכנים לתרומתו התזונתית של הבשר הטרי.

 

לפרטים נוספים:

דורית ניצן-קלוסקי, מנהלת שרות המזון והתזונה, טל: 5634812-03,

________________________________

תגובות: כיתבי לנו

________________________________________________________