להבעת רגשות - השפעה חיובית על מניעת סרטן

 

מאת: נאוה עינבר, דוברת האגודה למלחמה בסרטן

מחקר חדש קובע, כי הבעת רגשות עשויה לסייע לנשים עם סרטן השד. האגודה למלחמה בסרטן בישראל, מאמצת את מסקנות המחקר של מכון הסרטן הלאומי בארה"ב, אשר תואמות את המלצותיה הקבועות.

 

 

עוד על בריאות:

עצות מעשיות להתמודדות עם סרטן השד

מדברים על החיים...

אפשר לנבא הישנות או התפשטות של סרטן השד

השפעת התערבות פסיכולוגית על הפחתת הסיכון

ממוגרפיה - חבל על הזמן?

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

עוד על בריאות

 

עוד ב"הדרך למעלה:

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

מחקר חדש קובע כי, להבעת רגשות, גם אם הם שליליים, יש השפעה חיובית על מהלך מחלת סרטן השד, כך סוברים מדענים ממכון הסרטן הלאומי של ארה"ב. מתוצאות מחקרם אשר פורסם לאחרונה בכתב העת American Journal of Epidemiology, עולה כי נשים אשר חלקו את תחושותיהן לאחר שאובחנו כחולות עם סביבתן התומכת, וזכו לתמיכה רגשית, החלימו ממחלתן בשיעור גבוה יותר. האגודה למלחמה בסרטן בישראל, מאמצת את מסקנות המחקר של מכון הסרטן הלאומי בארה"ב, אשר תואמות את פעילותה השנתית השוטפת לקידום המאבק בסרטן השד, כגון הפעלת קבוצות תמיכה לנשים החולות בסרטן השד, עורכת ימי עיון והפעלת ארגון "יד להחלמה" במסגרתו נשים המתמודדות עם סרטן השד מקבלות סיוע מנשים שהחלימו. לקראת חודש המודעות של סרטן השד אשר יצוין בישראל בחודש אוקטובר במקביל לחודש המודעות בעולם כולו, תערוך האגודה למלחמה בסרטן סידרת אירועים ותקיים מספר שיתופי פעולה עם גופים בישראל. כמו כן תצא האגודה למלחמה בסרטן במסע הסברה נרחב אשר יתמקד בחשיבות הגילוי המוקדם ודרכי הטיפול בסרטן השד, במסגרת מסע ההסברה יועלה קמפיין בטלוויזיה ובעיתונות וכן יופצו מאות אלפי עלוני הסברה בשפות, עברית, ערבית ורוסית וכן יחולקו מגנטים בכל רחבי הארץ. 

 

מטרת המחקר

מטרת המחקר הייתה לבדוק את השפעת סגנון ההתמודדות הנפשית עם המחלה על תהליך ההחלמה. החוקרים עקבו במשך 9 שנים אחר 847 נשים אשר רואיינו זמן קצר לאחר שאובחנה מחלתן. מראיונות אלה עלה כי סגנונות התמודדות היו מגוונים מאוד וכללו אי - הבעת הרגשות, תפילות, תכנון פעילויות, אימוץ תחביבים יצירתיים ועוד. בתום 9 שנות מעקב הגיעו החוקרים למסקנה כי לנוכח השוני הרב בסגנונות ההתמודדות, דווקא לעצם הבעת רגש כלשהו הייתה השפעה חיובית על שיעורי ההחלמה, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. החוקרים מדגישים כי "להיות  תמיד חיובית" אינה הדרך היחידה להתמודד חשוב לחלוק רגשות באשר הם עם הסביבה התומכת, ובתוכם גם רגשות שליליים. בני משפחה וחברים, הם הסביבה המהווה, לדעת החוקרים, מרכיב חיוני בתהליך ההחלמה ארוך הטווח.

 

על פעילות האגודה למלחמה בסרטן בנושא סרטן השד

האגודה למלחמה בסרטן יזמה את תוכנית הסריקה הלאומית לסרטן השד בממוגרפיה, המופעלת בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות וקופות החולים, האגודה רכשה ניידת ממוגרפיה כדי לאפשר גם לנשים המתגוררות ביישובים מרוחקים להיבדק. האגודה מפיקה מדי שנה מסעות הסברה לקידום המודעות לסרטן השד, דואגת לשיפור דרכי הטיפול והשיקום של החולות בסרטן השד, למימון הקמת מרכזים לבריאות השד, למימון עשרות תקנים של אחיות ועובדות סוציאליות לתיאום הטיפול בסרטן השד, דואגת להדרכה מקצועית לצוותים המטפלים, תומכת ומקדמת את המחקר בנושא סרטן השד. האגודה למלחמה בסרטן דואגת לשיפור הזכויות של הנשים החולות והבריאות ודאגה לשיפור המגע עם הביטוח הלאומי, פועלת להרחבת סל הבריאות. האגודה למלחמה בסרטן הקימה את "יד – להחלמה" ארגון של נשים שהחלימו מהמחלה המושיטות יד תומכת לנשים שזה עתה חלו ומוכיחות שגם במאבק הזה אפשר לנצח.

 

נתונים על סרטן השד

סרטן השד הנה המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי בכלל. כ- 4,000 נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד וכ -  900 מתות. ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכויי הריפוי לכ 90% מספר הנשים אשר מחלימות מסרטן השד עולה בהתמדה בזכות הגילוי המוקדם ובזכות שיפור דרכי הטיפול. שיעורי ההישרדות מסרטן השד בישראל הם מהגבוהים בעולם והם דומים לשיעורי ההישרדות מסרטן השד בארה"ב.

 

על האגודה למלחמה בסרטן

האגודה למלחמה בסרטן, העמותה ההתנדבותית הגדולה ביותר בישראל, הוקמה בשנת 1952 מאז, היא מובילה את המאבק במחלות הסרטן בישראל ופועלת בכל החזיתות במטרה להפחית את התחלואה והתמותה מסרטן בישראל. המאבק במחלת הסרטן נוגע לכלל הציבור במדינת ישראל. ההתמודדות עם מחלת הסרטן ממשיכה להוות יעד לאומי מן הדרגה הראשונה, ולכן פעילויות האגודה למלחמה בסרטן חשובות ורלוונטיות לכלל הציבור - בריאים וחולים. היום חיים בישראל כ - 120,000 חולי סרטן הנמצאים בטיפול או במעקב. הנתונים מראים שמדי שנה נוספים בארץ    כ - 22,000 חולי סרטן חדשים, אך הודות לקידום המחקר ושימת דגש על שיפור אמצעי האבחון, הגילוי המוקדם והטיפול, חל גידול משמעותי במספר האנשים הנרפאים מן המחלה ושיפור ניכר באיכות חייהם של המטופלים. כיום מסייעת האגודה למלחמה בסרטן לא רק לחולה ולמשפחתו, אלא גם למוסדות המטפלים בהם בתי חולים, מרפאות, מחלקות אונקולוגיות, מחלקות סיעודיות, מערכות השיקום והרווחה וכן מכוני המחקר. פעילות האגודה מתאפשרת הודות לתרומות הציבור וללא מימון מתקציב משרד ממשלתי כלשהו. כמנכ"ל האגודה מכהנת מירי זיו, יו"ר האגודה הנו פרופ' אליעזר רובינזון, נשיא האגודה בני גאון וסיו"ר האגודה ליאון רקנאטי.

 

האגודה למלחמה בסרטן מזמינה את הציבור לפנות לשירות המידע הטלפוני המאויש 24 שעות ביממה למענה על שאלות על מחלות הסרטן ודרכי מניעתן ולקבלת חומר הסברה ללא תשלום 1800-599-995

 __________________________

תגובות: כיתבי לנו

   
________________________________________________________